Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce v Austrálii? Teplé počasí vyhání rodiny na zahrady či na pláže

Vánoce v Austrálii vypadají úplně jinak než u nás, v době Vánoc je tam totiž léto a tak k tomu u nich patří teploty kolem 30°C, pláž, večeře na terase a další různé uzpůsobení letnímu počasí.

Publikováno

dne

Vánoce v Austrálii vypadají úplně jinak než u nás, V období Vánoc je tam totiž léto, a tak k tomu patří teploty kolem 30°C, pláž, večeře na terase a další různé uzpůsobení letnímu počasí.

Náboženská mše jako neodmyslitelná součást Vánoc

Jelikož je spousta Australanů silně věřících, jsou pro ně Vánoce hlavně náboženským svátkem a nesmí tak chybět sváteční mše. Víru, jako spoustu dalších zvyků a tradic, si přivezli jako přistěhovalci z Anglie. A tak, stejně jako v Anglii, chodí v Austrálii nadělovat dárky Father Christmas neboli Otec Vánoc. Ale stejně jako jinde ve světě i tady má vliv americká kultura se svým Santa Clausem.

Vánoce v Austrálii na zahradě nebo na pláži

Kvůli velkým vedrům se nikomu nechce zůstávat v domě a raději uspořádají slavnostní večeři venku. Teplotám se přizpůsobilo i menu. Sotva někde ještě najdete krocana na vánočním menu. Většinou se podávají mořské plody, ryby, lehké těstovinové saláty a nesmí chybět zmrzlina a jiné mražené dezerty.

Není puding jako puding

V Austrálii byste pod pojmem puding těžko našli náš klasický puding nebo puding jako anglický vánoční pokrm. Jedná se totiž o biskupský chlebíček plný kandovaného ovoce a oříšků . Puding se nepeče ale vaří se několik hodin ve vodní lázni. Ovoce se kanduje i několik měsíců dopředu a to ve směsi rumu a brandy. Puding má dlouhou trvanlivost, a tak si zbytek někteří Australané nechávají i na Velikonoce. Tradicí je puding přes podáváním polít alkoholem a zapálit.

Dekorace trochu jinak

Stejně jako jiné tradice i tady přišlo přizpůsobení podnebí. Těžko byste tu hledali sněhové vločky, rampouchy či jiné ledové ozdoby. Přednost se zde dává slaměným dekoracím a dalším přírodním ozdobám. Dárky se tu také nadělují pod stromeček, ten bývá ale většinou umělý nebo zasazený v květináči.

Koledy na každém kroku

Australané si neumí představit vánoční svátky bez koled. Zpívají se proto úplně všude. Doma, na ulicích, na plážích. Po celé Austrálii lze najít hloučky či sbory pějící koledy za svitu svíček. Nejznámějším shromážděním je to v Královské botanické zahradě v Sydney v přírodním amfiteátru Domain, kde někdy vystupuje také Filharmonický sbor ze Sydney.

Tato událost je pak vysílána po celé Austrálii , Novém Zélandu i jihovýchodní Asii. Významné hudební koncerty se konají i v Emerald Lake Park, kam se lze dostat oblíbeným vláčkem Puffing Billy Carol Train. Navíc veškeré výnosy z vláčku jdou na podporu nemocnice William Angliss Hospital.

Vánoce v Austrálii s celou rodinou

Pro Australany je typické slavit Vánoce s rodinou. Není proto divu, když se sejde blízká, ale i širší rodina. Děti tak nacházejí pod stromečkem hromadu dárků, které si rozbalují 25.prosince ráno.

Místo šál a lyží, popadnou děti plavky a jdou se osvěžit do chladného oceánu.

Zdroj: Vánoční dárky, Deník N, Wikipedie

Oblíbené