Spojte se s námi


Ekonomika

Hypotéky jsou oproti loňskému roku dvojnásobně vyšší, lidé splácejí tisíce korun navíc

Publikováno

dne

Lidé splácejí tisíce korun navíc v rámci hypotéčních splátek a nedá se říci, že by se tento trend v blízké budoucnosti nějak zásadně zlepšil. Sazby hypoték jdou neustále nahoru, oproti loňskému roku se zvedly hned o několik procent.

Loni v březnu se průměrná nabídka úrokových sazeb v rámci hypotéčních úvěrů pohybovala okolo 2 a půl procenta, přesněji tedy 2,4.

V této oblasti však během jediného roku nastala vskutku dramatická změna, která zapříčinila, že majitelům hypotéčních úvěru se jejich splátky mohou vyšplhat až do částky dvaceti tisíc korun.

Pokud tedy klientům končí fixace nebo je v letošním roce čeká refinancování úvěru, zjevně se nedostanou pod nižší sazbu než 4,5 %.

Kupříkladu Moneta Money Bank na svých webových stránkách uvádí, že nabízí garanci úroku od 4,19 %. Za předpokladu, že si tedy klient kvůli stavby rodinného domu vypůjčí od banky 3 miliony korun s fixací na pět let a s dobou splácení na 20 let, vyjde jej zhruba měsíční splátka na 18 a půl tisíc korun.

A to už je podstatná částka, která může výrazně zasáhnout rozpočet nejedné domácnosti. Nutno podotknout, v tomto případě je takřka irelevantní, u jaké banky byste si úvěr splňující výše uvedené parametry vzali.

Úroková sazba ve výši 4,19 %, kterou nabízí právě Moneta Money Bank je aktuálně jedna z nejnižších možných sazeb, které lze na trhu obdržet.

S výhledem do budoucna pak je bohužel velmi pravděpodobné, že hypotéky budou i nadále zdražovat a v blízké době překročí hranici 5 %.

Důležitým obdobím bude z tohoto hlediska konec března. Česká národní banka bude totiž právě tehdy rozhodovat o základních úrokových sazbách, přičemž vzhledem k aktuální situaci a protiinflačním tlakům můžeme očekávat jejich další zvýšení.

Zdroje: Kurzy, Moneta Money Bank

Oblíbené