Spojte se s námi


Hudba

Guns N‘ Roses a opomíjené hity: kritika novinářů, oslava přátelství či světlo na konci tunelu navzdory zradě

Guns N‘ Roses patří mezi největší rockové ikony, hned několik hitů můžeme dodnes slýchat v rádiích či v pěveckých a talentových soutěžích. Je však i mnoho těch písní, které by si zasloužily větší pozornost, jíž se ovšem nedočkávají. Jaké jsou jejich opomíjené hity?

Publikováno

dne

Guns N‘ Roses patří mezi největší rockové ikony, hned několik hitů můžeme dodnes slýchat v rádiích či v pěveckých a talentových soutěžích. Je však i mnoho těch písní, které by si zasloužily větší pozornost, jíž se ovšem nedočkávají. Jaké jsou jejich opomíjené hity?

Guns N‘ Roses – 14 Years

Jedna z nejlepších písní, kterou kdy Guns N‘ Roses napsali? Pro nemalý počet fanatických fanoušků kapely bezesporu ano. Skladba 14 Years se ovšem nesetkala s kdovíjakým úspěchem.

Na streamovací platformě Spotify má píseň zhruba 30 milionů poslechů, na YouTube má doslova smutných necelých 350 tisíc zhlédnutí. Zasloužila by rozhodně víc.

Text písně odkazuje na přátelství zpěváka Axla Rose a kytaristy Izzyho Stradlina. Ti se v roce 1990, kdy byla napsána, znali již 14 let, čemuž odpovídá název.

Oba pracovali na písni s totožným názvem a k vytvoření skladby oba využili část toho, co napsali. V jedné písni tak najdeme hned dvě. Skladba se objevila na desce Use Your Illusion II.

Guns N‘ Roses – Dust N‘ Bones

Tentokrátce pecka z desky Use Your Illusion I. Vedle hitů Don’t Cry, November Rain či Live And Let Die poměrně snadno zanikla. Být na jiném albu, třeba i u jiné kapely, snadno by byla jednou z těch, které by se přehlíželi skladby.

Dust N‘ Bones má na Spotify pouze 23,3 milionů poslechů, na YouTube dosud nasbírala pouze 335 tisíc zhlédnutí. Přitom by se řeklo, že přesně tohle je přesně ta věc, která se dá poslouchat během jakékoliv nálady.

Skvělý rytmus, zajímavý text. Ať už jedete autem, kamionem, nebo jdete někam pěšky, tak vás bude hnát. Skladba je totiž o pomíjivosti lidského života a v podstatě motivuje k tomu, abyste jen šli vpřed a neohlíželi se za sebe.

Guns N‘ Roses – Yesterdays

Poměrně suverénně nejposlouchanější píseň z tohoto seznamu. Na desce Use Your Illusion II ovšem nebyla tou hlavní. V číslech ji předbíhají ikonické songy jako Civil War, Knockin‘ On Heaven’s Door, You Could Be Mine nebo více než devítiminutová Estranged.

Přesto na platformě Spotify dosáhla skladba Yesterdays na více než 61 milionů poslechů, na YouTube má přes 23 milonů zhlédnutí, což není vůbec zlé. V době svého vydání navíc poměrně uspěla v Evropě, v mnoha evropských hitparádách se vešla do první desítky.

Guns N‘ Roses – Breakdown

Sedmiminutová chvilka poezie, která jako kdyby vystihovala to nejlepší, co ze sebe jsou schopní Guns N‘ Roses vydat. Bohužel opět jedna z nejpřehlížnějších skladeb nejen v rámci alba Use Your Illusion II, ale v rámci celé tvorby americké kapely.

Na YouTube má píseň Breakdown necelých 300 tisíc zhlédnutí, o mnoho lepší čísla nemá ani na streamovací platformě Spotify, kde dosahuje na 13,5 milionů poslechů.

Píseň pojednává o zradě, přičemž ale má poukazovat na to, že na konci tunelu je vždy nakonec světlo. Má zajímavou atmosféru, Axl Rose si na ní pěvecky vyloženě smlsnul a Slashova kytara? Zkrátka pořádně nedoceněný kousek.

Guns N‘ Roses – Ain’t It Fun

Deska The Spaghetti Incident? z roku 1993 obsahuje mnoho „skrytých“ klenotů. Jedním z možných důvodů, proč se nesetkala s až takovým úspěchem, může být fakt, že zde najdeme covery, ty se ale vydařily.

Jeden z těch vůbec nejzdařenějších je Ain’t It Fun, kterou původně dala dohromady skupina Dead Boys v roce 1978. Na Spotify nasbíral přes 27,7 milionů poslechů, na YouTube má téměř 4,5 milionu zhlédnutí.

Sice se tedy nejedná o originální tvorbu Guns N‘ Roses, nicméně oproti verzi od autorské kapely Dead Boys je o poznání zajímavější, pestřejší a barvitější. Parádní oživení.

V rámci zmíněného alba patří k tomu nejposlouchanějšímu. Lépe si vede pouze píseň Since I Don’t Have You.

Guns N‘ Roses – Get In The Ring

Poslední kus hudební dokonalosti na závěr. Další hit z legendárního alba Use Your Illusion II. Skladba Get In The Ring má dnes přes 16 milionů poslechů na Spotify, bohužel ale jen necelých 300 tisíc zhlédnutí na YouTube.

Čím je tato píseň výjimečná? Nezvykle velkým množstvím nadávek. Členům americké legendární kapely totiž začalo vadit, jak moc se o ní psalo v médiích, ale také to, co se vlastně psalo.

Guns N‘ Roses si tak veškerou svou zlost vylili v tomto textu, kde mají jasné vzkazy pro novináře i kritiky s tím, že mají přestat žárlit a stahovat je dolů. V podstatě se jedná o výzvu k zápasu. Nechybí ani poděkování věrným fanouškům.

Zdroj: Guns N‘ Roses, YouTube, Spotify, Songfacts

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Hudba

Blink-182 oslnili pražskou O2 arénu a v říjnu vydají v proslulé sestavě první album po dlouhých 12 letech. Na co se těšit?

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Publikováno

dne

Patří mezi legendy svého žánru a nejvlivnější kapely své doby, že by ale byl příběh Blink-182 plný pohody a klidu, to se rozhodně říci nedá. Naopak. Kapela si za roky své existence prošla mnoha problémy, nyní je ale v nejpopulárnějším složení, koncertuje a co víc? Dočkáme se nové desky!

Pražská O2 aréna se dočkala v úterý 19. září pořádného nářezu a dávky nostalgie. Ti, kteří vyrůstali na přelomu tisíciletí na pop punku a ikonické bandě Blink-182, se dočkali velkolepé show.

Americká kapela nadchla zaplněnou halu a fanoušci si pochvalují celou show. Výjimečná byla zejména z toho důvodu, že se dala dohromady sestava, v níž se Blink-182 proslavili nejvíce. A je se na co těšit i do budoucna.

Skupina totiž vydá letos nové album. Dočkáme se jej 20. října 2023 a bude se jmenovat One More Time. Za zmínku stojí, že v aktuálním a nejpopulárnějším složení vydala kapela desku naposledy v roce 2011.

Blink-182 vydali k příležitosti oznámení nového alba upoutávku, v níž jsme mohli slyšet vyjádření členů kapely například o motivaci složit novou desku.

„O Blink-182 musíte vědět, že nestojí na radostném zázemí. Máme za sebou zlomená srdce, rozbité rodiny, hádky. Kapela byla prostředkem, jak zaplnit místnost štěstím,“ vyjádřil se v upoutávce zpěvák a kytarista Tom DeLonge.

Faktem je, že hvězdné trio si prošlo různými tragédiemi, které inspirovaly vznik nové desky. Například bubeník Travis Barker byl v roce 2008 účastníkem havárie letadla Learjet, při níž zemřeli čtyři ze šesti lidí na palubě. On vyvázl s těžkými zraněními.

Zpěvák a basák Mark Hoppus pro změnu v roce 2021 oznámil, že se léčí z rakoviny. „Jedna skladba na novém albu pojednává o tom, proč je potřeba takových katastrof k tomu, aby se naše kapela dala znovu dohromady,“ vyjádřil se Barker.

Barkerova žena Kourtney Karashian mimo to musela letos na naléhovou operaci v průběhu těhotenství, kvůli čemuž bylo přerušeno turné kapely.

Na nové desce One More Time se dočkáme 17 skladeb a lze očekávat, že to bude pořádný nářez. Doufejme jen, že ke vzniku dalších desek nebude potřeba dalších tragédií.

Zdroj: CNN, Blink-182

Pokračovat ve čtení

Hudba

Z pozvánky na festival nesmrtelný hit a hymna hippies, hrála se i při okupaci Československa. Jaký je příběh písně San Francisco?

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Publikováno

dne

If you’re going to San Francisco… Kdo by neznal tuhle frázi? Legendární skladba, kterou nazpíval Scott McKenzie, se zapsala do dějin jako jeden z největších hitů. Dokonce se stala neoficiální hymnou hippies. Jaký je příběh této písně?

Psal se rok 1967. Scott McKenzie dostal výjimečnou příležitost nazpívat píseň, kterou napsal John Phillips, člen legendární skupiny The Mamas & the Papas, k propagaci hudebního festivali v Monterey nedaleko od San Francisca.

Phillips a McKenzie měli společnou historii, působili spolu ve folkové kapele Journeyman. McKenziemu se po rozpadu kapely sólová kariéra příliš nedařila, to Phillips dal se svou novou skupinou dohromady několik velkých hitů.

Phillips tvrdí, že píseň San Francisco napsal doslova za pár minut. Festival v Monterey se konal 18. července 1967. Skladba měla vyzvat návštěvníky festivalu, aby dorazili do San Francisca s květinami ve vlasech v rámci solidarity s hippies.

Píseň vyšla v květnu 1967, hned se stala hitem, v červnu se dostala na čtvrtou příčku hitparády Billboard Hot 100 ve Spojených státech, ve Velké Británii se vyšplhala na první místo hned několika hitparád.

San Francisco se rychle stalo písní, která se stala neoficiální hymnou hippies. Mělo i mezinárodní přesah. V roce 1968 se hrála či byla zpíváná na demonstracích během Pražského jara v Československu.

Zajímavé o písni San Francisco bylo všudypřítomné zpívané na demonstracích během Pražského jara 1968 v Československu.

Zajímavostí je, že úryvek skladby lze slyšet v písních Dazed and Confused či Whole Lotta Love od Led Zeppelin. McKenzie mimochodem na koncertech prohlašoval, že píseň věnuje válečným veteránům, kteří se zúčastnili války ve Vietnamu.

Zdroj: Blimey, Medium.com

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Senzační výkon! 12letý chlapec takto oslnil porotu v Česko Slovensko má talent, Kozub jej poslal přímo do finále

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Publikováno

dne

Nová řada televizní show Česko Slovensko má talent je na světě a diváci se prozatím dočkali dvou dílů. Už v tom druhém jsme se ovšem dozvěděli jméno prvního finalisty. Skvělým výkonem si o finále řekl teprve 12letý chlapec Matěj Plšek.

Už když přicházel na podium, působil suverénně. Hudbě se prý věnuje odmala, přitom má teprve 12 let. Když byl dotázán, jestli už někdy vystupoval, tak Matěj Plšek porotu odzbrojil odpovědí, že v O2 aréně.

Sympatický mladík je fanouškem skupiny Mirai, právě při jejím koncertu se dostal v největší hale v České republice na podium. Mimo to prozradil, že už koncertuje a má vlastní kapelu.

Pak už konečně nastal čas, aby ukázal svůj um. Překvapil skvělým výběrem písně. Do parády si vzal skladbu Englishman in New York, kterou nazpíval legendární Sting, který by byl na Matěje rozhodně hrdý.

Jak suverénně působil při vstupu na podium, tak stejně si vedl při zpívání písně. Vše sedělo, ideální vystoupení. Navíc 12letý muzikant dokázal hecovat publikum, aby po něm opakovalo.

Nechybělo tomu nic. Porota byla z výkonu usměvavého chlapce pochopitelně nadšena, zejména Štěpán Kozub, který dokonce udělil Plškovi zlatý buzzer, čímž jej poslal do finále.

V rozhovoru pro joj.sk prozradil, že má z postupu velkou radost: „Je to super, chtěl bych moc poděkovat porotě. Zpívám odmalička, zhruba šest let. Už si ani nepamatuju, kdo si všiml, že mi to jde. Asi rodiče.“

Jakou skladbu bude zpívat ve finále, to Matěj neprozradil. Lze však očekávat, že by mohl patřit mezi velké favority, byť je na souzení samozřejmě příliš brzy.

Zdroj: Česko Slovensko má talent, Instagram, Joj.sk

Pokračovat ve čtení

Oblíbené