Spojte se s námi


Hudba

Guns N‘ Roses a opomíjené hity: kritika novinářů, oslava přátelství či světlo na konci tunelu navzdory zradě

Guns N‘ Roses patří mezi největší rockové ikony, hned několik hitů můžeme dodnes slýchat v rádiích či v pěveckých a talentových soutěžích. Je však i mnoho těch písní, které by si zasloužily větší pozornost, jíž se ovšem nedočkávají. Jaké jsou jejich opomíjené hity?

Publikováno

dne

Guns N‘ Roses patří mezi největší rockové ikony, hned několik hitů můžeme dodnes slýchat v rádiích či v pěveckých a talentových soutěžích. Je však i mnoho těch písní, které by si zasloužily větší pozornost, jíž se ovšem nedočkávají. Jaké jsou jejich opomíjené hity?

Guns N‘ Roses – 14 Years

Jedna z nejlepších písní, kterou kdy Guns N‘ Roses napsali? Pro nemalý počet fanatických fanoušků kapely bezesporu ano. Skladba 14 Years se ovšem nesetkala s kdovíjakým úspěchem.

Na streamovací platformě Spotify má píseň zhruba 30 milionů poslechů, na YouTube má doslova smutných necelých 350 tisíc zhlédnutí. Zasloužila by rozhodně víc.

Text písně odkazuje na přátelství zpěváka Axla Rose a kytaristy Izzyho Stradlina. Ti se v roce 1990, kdy byla napsána, znali již 14 let, čemuž odpovídá název.

Oba pracovali na písni s totožným názvem a k vytvoření skladby oba využili část toho, co napsali. V jedné písni tak najdeme hned dvě. Skladba se objevila na desce Use Your Illusion II.

Guns N‘ Roses – Dust N‘ Bones

Tentokrátce pecka z desky Use Your Illusion I. Vedle hitů Don’t Cry, November Rain či Live And Let Die poměrně snadno zanikla. Být na jiném albu, třeba i u jiné kapely, snadno by byla jednou z těch, které by se přehlíželi skladby.

Dust N‘ Bones má na Spotify pouze 23,3 milionů poslechů, na YouTube dosud nasbírala pouze 335 tisíc zhlédnutí. Přitom by se řeklo, že přesně tohle je přesně ta věc, která se dá poslouchat během jakékoliv nálady.

Skvělý rytmus, zajímavý text. Ať už jedete autem, kamionem, nebo jdete někam pěšky, tak vás bude hnát. Skladba je totiž o pomíjivosti lidského života a v podstatě motivuje k tomu, abyste jen šli vpřed a neohlíželi se za sebe.

Guns N‘ Roses – Yesterdays

Poměrně suverénně nejposlouchanější píseň z tohoto seznamu. Na desce Use Your Illusion II ovšem nebyla tou hlavní. V číslech ji předbíhají ikonické songy jako Civil War, Knockin‘ On Heaven’s Door, You Could Be Mine nebo více než devítiminutová Estranged.

Přesto na platformě Spotify dosáhla skladba Yesterdays na více než 61 milionů poslechů, na YouTube má přes 23 milonů zhlédnutí, což není vůbec zlé. V době svého vydání navíc poměrně uspěla v Evropě, v mnoha evropských hitparádách se vešla do první desítky.

Guns N‘ Roses – Breakdown

Sedmiminutová chvilka poezie, která jako kdyby vystihovala to nejlepší, co ze sebe jsou schopní Guns N‘ Roses vydat. Bohužel opět jedna z nejpřehlížnějších skladeb nejen v rámci alba Use Your Illusion II, ale v rámci celé tvorby americké kapely.

Na YouTube má píseň Breakdown necelých 300 tisíc zhlédnutí, o mnoho lepší čísla nemá ani na streamovací platformě Spotify, kde dosahuje na 13,5 milionů poslechů.

Píseň pojednává o zradě, přičemž ale má poukazovat na to, že na konci tunelu je vždy nakonec světlo. Má zajímavou atmosféru, Axl Rose si na ní pěvecky vyloženě smlsnul a Slashova kytara? Zkrátka pořádně nedoceněný kousek.

Guns N‘ Roses – Ain’t It Fun

Deska The Spaghetti Incident? z roku 1993 obsahuje mnoho „skrytých“ klenotů. Jedním z možných důvodů, proč se nesetkala s až takovým úspěchem, může být fakt, že zde najdeme covery, ty se ale vydařily.

Jeden z těch vůbec nejzdařenějších je Ain’t It Fun, kterou původně dala dohromady skupina Dead Boys v roce 1978. Na Spotify nasbíral přes 27,7 milionů poslechů, na YouTube má téměř 4,5 milionu zhlédnutí.

Sice se tedy nejedná o originální tvorbu Guns N‘ Roses, nicméně oproti verzi od autorské kapely Dead Boys je o poznání zajímavější, pestřejší a barvitější. Parádní oživení.

V rámci zmíněného alba patří k tomu nejposlouchanějšímu. Lépe si vede pouze píseň Since I Don’t Have You.

Guns N‘ Roses – Get In The Ring

Poslední kus hudební dokonalosti na závěr. Další hit z legendárního alba Use Your Illusion II. Skladba Get In The Ring má dnes přes 16 milionů poslechů na Spotify, bohužel ale jen necelých 300 tisíc zhlédnutí na YouTube.

Čím je tato píseň výjimečná? Nezvykle velkým množstvím nadávek. Členům americké legendární kapely totiž začalo vadit, jak moc se o ní psalo v médiích, ale také to, co se vlastně psalo.

Guns N‘ Roses si tak veškerou svou zlost vylili v tomto textu, kde mají jasné vzkazy pro novináře i kritiky s tím, že mají přestat žárlit a stahovat je dolů. V podstatě se jedná o výzvu k zápasu. Nechybí ani poděkování věrným fanouškům.

Zdroj: Guns N‘ Roses, YouTube, Spotify, Songfacts

Oblíbené