Spojte se s námi


Cestování

Gran Canaria: turistická perla v Atlantiku

Gran Canaria je součástí souostroví Kanárské ostrovy a nachází se mezi ostrovy Fuerteventura a Lanzarote. Je třetím největším a také jedním z nejnavštěvovanějších španělských ostrovů. Není divu – ohromuje rajskou krajinou, mírným podnebím a atrakcemi.

Publikováno

dne

Gran Canaria je součástí souostroví Kanárské ostrovy a nachází se mezi ostrovy Fuerteventura a Lanzarote. Je třetím největším a také jedním z nejnavštěvovanějších španělských ostrovů. Není divu, ohromuje rajskou krajinou, mírným podnebím a atrakcemi.

Gran Canaria je někdy nazývána kontinentem v miniaturním měřítku, a to díky své rozmanité krajině a několika klimatickým pásmům. Spojuje v sobě vlastně vše, co je považováno za charakteristické pro Kanárské ostrovy. Zcela jistě tak patří na seznam míst, které stojí za to vidět.

Na jihu jsou písečné pláže, na západě černé vulkanické pláže, zatímco ve středu a na severu ostrova můžete obdivovat malebné hory a ohromující rokle. Teplota vzduchu zde dosahuje celoročně 25 stupňů Celsia, takže sezóna je zde nepřetržitá.

Turisté z Evropy přijíždějí na Gran Canarii obzvláště rádi na podzim a v zimě, aby si užili krásného slunečného počasí a exotických výhledů, když v jejich domovské zemi není tak dobré počasí. Největší hotelová základna se nachází na jihu ostrova. Letoviska jako Maspalomas, Puerto de Mogán a Puerto Rico lákají na písečné pláže, širokou nabídku fakultativních výletů, vynikající španělskou kuchyni a řadu dalších aktivit pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Ráj pro návštěvníky pláží

Pláže na Gran Canarii se táhnou v délce asi 60 km. Většina písečných pláží, které jsou ideální pro opalování, se nachází na jihu ostrova. Jednou z nejoblíbenějších je pláž ve městě Maspalomas, která je dlouhá celých 2,7 km.

Její nejvýraznější dominantou je maják Faro de Maspalomas z 19. století. Pláž je známá také díky 400 hektarům dun, které jsou chráněny jako přírodní rezervace. Když už mluvíme o kanárských plážích, neměli byste přehlédnout ani Las Canteras ve městě Las Palmas. Mnozí ji považují za nejkrásnější pláž na Gran Canarii.

Souběžně s pobřežím se zde táhne sedimentární skála La Barra, která chrání velkou část pláže před vysokými vlnami. To spolu s faktem, že je zde téměř po celý rok teplé a slunečné počasí, způsobuje, že na pláži Las Canteras opravdu zapomenete na celý svět a budete se cítit jako v prázdninovém ráji.

Atrakce pro milovníky sportovních zážitků

Ale nejen procházky po pláži jsou pro turisty životem! Vody Atlantského oceánu lákají na Gran Canarii milovníky surfování, windsurfingu, potápění, plachtění, SUPboardingu a námořních plaveb. Téměř všechny druhy vodních sportů si zde můžete užít. Prakticky na každé pláži jsou půjčovny vybavení a prodejny nabízející lekce s instruktorem. Velmi oblíbená jsou také exkluzivní golfová hřiště, která jsou krásně začleněna do okolní krajiny.

Na ostrově se nachází sedm hlavních golfových resortů – fantasticky upravených a moderních. Jejich velkou výhodou je také výhled, který si můžete při hře vychutnat: uvidíte siluety majestátních hor i vody Atlantského oceánu. Pokud se však chcete trochu více unavit a pocítit adrenalin, vyplatí se trekking. Na milovníky horské turistiky zde čeká přibližně 2 000 km. Skutečnou lahůdkou je výstup na nejvyšší vrchol ostrova, Pico de las Nieves. Ten se tyčí do výšky 1 949 metrů nad mořem a nabízí opravdu nádherné výhledy. Dalším častým cílem treků je Roque Nublo, přibližně 80 m vysoký čedičový monolit vzniklý sopečnou činností.

Další zajímavou atrakcí je canyoning, který kombinuje prvky skalního lezení, slaňování a trekingu. Jedná se o prolézání jeskyní a kaňonů – druh pěší turistiky, ale v mnohem náročnějším terénu. Na ty, kteří si troufnou ji vyzkoušet, však čekají nezapomenutelné výhledy, které jsou z většiny stezek nedostupné. To je nepochybně lákadlo pro ty, kdo mají rádi výzvy!

Kanárská města a obce

Na Gran Canarii se nacházejí také půvabná města a městečka plná architektonických památek. Za návštěvu samozřejmě stojí hlavní město ostrova Las Palmas, ale i Vegueta. Je to historická čtvrť města, kde se nachází většina památek, jako je katedrála svaté Anny, náměstí Svatého Ducha s kamennou kašnou, biskupský palác nebo Kolumbův dům.

Puerto de Mogán – tato malebná vesnička si vysloužila přezdívku „Malé Benátky“ díky četným kanálům spojujícím přístav s přístavištěm. Za zmínku stojí také všudypřítomné barevné květiny, které zdobí téměř každou ulici starého města a šplhají se po bílých budovách.

Arucas – to je ideální místo pro ochutnávku rumu, kterým jsou Kanárské ostrovy proslulé. Nachází se zde továrna na tento nápoj, kterou založili na konci 19. století. V Arucas stojí za vidění také kostel svatého Jana Křtitele, který je celý postavený z kamenných kvádrů.

Terror – je významným španělským náboženským a poutním centrem. Nachází se zde mnoho působivých církevních staveb, včetně historické baziliky Panny Marie Borové (patronky ostrova) z 18. století a cisterciáckého kláštera, kde můžete ochutnat… vynikající sušenky.

Zdroje: Redakce, Turystyka, Getyourguide, Grancanaria

Oblíbené