Spojte se s námi


Novinky

Gemini jako revoluční krok? Google představil nový model umělé inteligence, uživatelé z EU si ale na něj musí počkat

Společnost Google nedávno spustila tzv. Gemini, tedy svůj průlomový model AI (Umělé inteligence), jenž má v této oblasti technologie představovat významný pokrok. Co má patřit mezi jeho přednosti a kdy se jej dočkáme v České republice?

Publikováno

dne

Společnost Google nedávno představila tzv. Gemini, tedy svůj průlomový model AI (Umělé inteligence), jenž má v této oblasti technologie představovat významný pokrok. Co má patřit mezi jeho přednosti a kdy se jej dočkáme v České republice?

Jak už uvedl generální ředitel Google Sundar Pichai, odhalení Gemini 1.0 znamená mimořádný úspěch v oblasti vědy a inženýrství. Pichai také zdůrazňuje, že nový model představuje významný skok ve schopnostech umělé inteligence.

Gemini má totiž nabízet nejvyšší úroveň výkonnosti a optimalizace pro různé velikosti. Jednou z nejzajímavějších vlastností je jeho multimodální schopnost. To je pojem, který se používá například v dopravě (Multimodální přepravní systém) a znamená to využití více dopravních oborů při přepravě nákladu.

Model Gemini je navržen tak, aby bezproblémově chápal a kombinoval různé typy informací, včetně textu, kódu, zvuku, obrázku a videa. Gemini pak přichází ve třech variantách: Ultra, Pro a Nano, každá přizpůsobena konkrétním použitím.

Google později také plánuje rozšířit nasazení Gemini na různé produkty a služby, zahrnující vyhledávání nebo reklamy. Data ze Spojených států pak ukazují pokrok v redukci latence výsledků vyhledávání o 40 %.

Magazín Medium navíc uvádí, že právě v rámci vyhledávání dosáhl na úctyhodnou 90% úspěšnost.

Gemini dokáže porozumět světu kolem nás…

Slovy Demise Hassabise, zakladatele DeepMindu, „Gemini dokáže rozumět světu kolem nás tak, jak to děláme my“, zdůrazňuje jeho převahu nad stávajícími modely umělé inteligence. Dále se hovoří o tom, že výpočetní síla Geminy je pětkrát větší než u GPT-4, slibujíc i větší jazykové porozumění.

Implementace Geminy v Bardu a chytrých telefonech Pixel 8 Pro rovněž signalizuje zásadní změnu v integraci AI, slibuje pokročilé uvažování, porozumění a schopnost zpracovávat různé typy informací.

Kdy se však tohoto modelu umělé inteligence dočkáme? Uživatelé ze zemí Evropské unie a Velké Británie vlastně zatím neznají žádné pevné datum. Google totiž teprve aktuálně žádá o povolení od regulačních orgánů.

Zdroje: Forbes, Medium, The Independent

Oblíbené