Spojte se s námi


Novinky

Francie vynesla rozsudek o posledním žijícím strůjci atentátů v roce 2015. Souzeno bylo 20 lidí

Publikováno

dne

V roce 2015 byla Paříž obětí hned několika teroristických útoků, které si vyžádaly více než stovku obětí. Doposud žije jen jeden ze strůjců, ten se nyní dočkal rozsudku. Spolu s ním se rozsudku dočkalo dvacet dalších osob.

Psal se rok 2015, když Paříží otřásla vlna několika teroristických útoků. Ty odnesl hudební sál Bataclan a spolu s ním šest barů a restaurací či okolí sportovního stadionu Stade de France.

Loni na podzim začal soudní proces, který zkoumal vinu dvaceti obžalovaných osob, jež se na přípravě útoků podílely. Mezi obžalovanými osobami nechybí Salah Abdeslam, jediný přeživší ze strůjců útoků.

Abdeslam byl hlavní postavou procesu. Jedná se o Francouze s marockým původem. Jako jediný 13. listopadu 2015 výbušninu neodpálil. Dočkal se výjimečného trestu, když pro něj prokuratura žádá doživotní vězení bez možnosti propuštění.

Podobný trest, jakého se Abdeslam dočkal, byl udělen teprve popáté v historii Francie. Nižších trestů se dočkali muži, kteří se do atentátu nezapojili, popřípadě měli možnost je zastavit, nicméně tak neučinili.

Pro většinu obžalovaných mimo jiné prokuratura žádá o dočasný či trvalý zákaz pobytu ve Francii.

Abdeslam na začátku celého procesu podle agentury Reuters prohlásil, že je hrdým vojákem Islámského státu, který se k útokům přihlásil.

Celý soud probíhal 10 měsíců. Oběti podrobně svědčily o tom, jak velké škody utrpěly, rodiny pozůstalých dostaly příležitost se vyjádřit o tom, jak pro ně bylo těžké se přes své utrpení přenést.

Zdroj: Reuters, ČT24

Oblíbené