Spojte se s námi


Novinky

Fiala se mnou nechce jednat, skončíme v opozici, uznal svou porážku Babiš

Publikováno

dne

Letošní volby přinesly poněkud překvapivého vítěze, když nejvíce hlasů od voličů obdržela koalice SPOLU. Ta již dříve uvedla, že chce složit vládu s koalicí PirSTAN a s nikým jiným nebude jednat. I přesto se Babiš snažil domluvit na vládě se SPOLU, jeho snahy však vyšly naprázdno.

Andrej Babiš tak vůbec poprvé připustil, že jeho hnutí ANO skončí v opozici. „Fiala se se mnou odmítl setkat. Čekáme na ustanovení Sněmovny. O vládě jedná pětikoalice,“ uvedl Andrej Babiš.

Současný premiér nevnímá volební porážku jako zklamání. „Nemám s tím problém. Volby jsme vyhráli, byli jsme sami proti pěti. Oni mají většinu ve Sněmovně, to je fakt. My skončíme v opozici a na to se připravujeme.“

Sestavení vlády však může ještě nějakou dobu trvat. Nyní vše záleží na současném prezidentovi republiky Miloši Zemanovi, jenž udělí pověření k sestavení nové vlády. Komu však toto pověření udělí?

Zeman totiž v minulosti uvedl, že sestavením vlády pověří Andreje Babiše, jakožto předsedu vítězné strany bez ohledu na koalice. Dle ústavních zvyklostí by však měl pověřit Petra Fialu, jenž stál v čele vítězného volebního subjektu.

Celou situaci také komplikují zdravotní potíže hlavy státu.

Na schůzku s prezidentem tak čeká jak Andrej Babiš, tak i Petr Fiala. Nicméně je téměř jisté, že jediným mužem, komu se vládu sestavit podaří, bude právě Fiala.

Zdroj: Novinky.cz, Andrej Babiš

Oblíbené