Spojte se s námi


Cestování

Fantastické Oslo. Co stojí za vidění v hlavním městě Norska?

Oslo, které je menší a klidnější než jeho severští sousedi Kodaň a Stockholm, láká moderní architekturou, inspirativními galeriemi a neformální atmosférou. Obyvatelé hlavního města Norska se umí bavit jako málokdo jiný.

Publikováno

dne

Oslo, které je menší a klidnější než jeho severští sousedi Kodaň a Stockholm, láká moderní architekturou, inspirativními galeriemi a neformální atmosférou. Obyvatelé hlavního města Norska se umí bavit jako málokdo jiný.

Již řadu let se považuje za jedno z nejpříjemnějších míst k životu na světě. Oslo, hlavní město země, lze snadno považovat za „Norsko v kostce“. Má vše, co si lze se severskou zemí spojit: fjordy, zeleň, klidné ulice a přátelské lidi. Oslo je relativně malé město. Žije v něm 700 000 lidí a centrální čtvrtí lze skutečně projít pěšky za jeden víkend.

Oslo, stejně jako celé Norsko, je neoblíbenou destinací. Lidé toužící po slunci a teple považují severská města za ponurá, chladná a nezajímavá. Podnebí zmírňuje Golfský proud, zatímco okolní pohoří zadržují arktický vzduch. Kromě toho je nejslunečnějším ze skandinávských hlavních měst a jeho obyvatelé jsou velmi přívětiví.

Národní opera

Opera v Oslu se nachází přímo v přístavu a její zakřivená bílá fasáda jako by vystupovala z vody. Budova je navržena tak, že ji můžete doslova obejít, a dokonce vylézt na střechu. Stojí to za to, protože z vrcholu je nádherný panoramatický výhled na město a fjord. Velká okna umožňují nahlédnout dovnitř z ulice.

Pokud budete mít štěstí, zahlédnete zkoušky na nadcházející představení nebo herecké workshopy. To je v Norsku normální. Jako jeden z nejprůhlednějších národů obvykle nemají co skrývat. Interiér budovy je z větší části z dubového dřeva. Hlavní sál má tvar podkovy, což je ozvěnou klasických divadel z minulosti.

Národní muzeum

Nové Národní muzeum se otevřelo 11. června 2022. Jedná se o největší muzeum ve Skandinávii. Nové muzeum má stálou expozici čítající přibližně 6 500 předmětů. Vedle sebe jsou vystavená výtvarná umění a současné umění. Stálá expozice poukazuje na zajímavé propojení různých sbírek, které jsou vystaveny ve třech různých muzeích. Kromě toho jsou nyní vystaveny nejslavnější obrazy norského malíře Edwarda Muncha, včetně „Výkřiku“ a „Madony“.

Královský palác

Královský palác, jak víte, by měl být domovem královského páru. A tomu tak skutečně je, navíc v blízkosti paláce najdete krásný malý městský park. Na rozdíl od jiných hlav států jsou budovy královského paláce v Oslu poměrně dobře přístupné, aniž by se příliš bránily.

Před palácem můžete také zhlédnout tradiční střídání stráží a odpočinout si ve stínu okolních stromů na lavičce a kochat se výhledem do okolí. Novoklasicistní budova se štukovanou cihlovou fasádou je z roku 1849. Palác obklopuje park s majestátními stromy, rybníky a sochami. Před vchodem do paláce můžete každý den ve 13.30 hodin sledovat střídání stráží.

Vigelandův park

Jedná se o největší park nacházející se ve městě a největší park na světě, který má sochy vytvořené pouze jedním umělcem. Je zde asi 200 soch a zobrazují postavy různého věku a situací, všechny jsou však nahé. Umělcem, který je vytvořil, byl Gustav Vigeland, po němž je park pojmenován.

Muzeum Astrup Fearnsley

Astrup Fearnley Museet je jedním z nejznámějších muzeí současného umění ve Skandinávii. Budova se nachází na krásném místě u fjordu a stala se oblíbenou dominantou přístavní promenády v Oslu. Skládá se ze dvou budov. V hlavním pavilonu se konají sezónní výstavy umělců z celého světa. Do druhé budovy vede malebný most, kde jsou vystavena vybraná díla ze sbírky Astrupa Fearnleyho, norského miliardáře a zakladatele muzea.

Oslo je také mimořádně bezpečné město. Možná kvůli trollům, kteří ho střeží? Bohužel má jednu nevýhodu – je velmi drahé.

Zdroje:NationalGeographic, Redakce, cestujemelevně

Oblíbené