Spojte se s námi


Novinky

Erdogan navštívil Lvov a vzkazuje: Turecko stojí na straně Ukrajiny. Varoval i před opakováním Černobylu

Publikováno

dne

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek navštívil ukrajinský Lvov, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Turecko se snaží být od začátku ruské invaze na Ukrajinu prostředníkem mezi oběma stranami. Zatímco na Ukrajinu ihned začalo dodávat bezpilotní letouny Bayraktar, podle místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka se s prezidentem Vladimirem Putinem dohodlo, že bude za ruský plyn částečně platit v rublech.

Ve čtvrtek turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navštívil Ukrajinu, konkrétně západoukrajinský Lvov. Setkal se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

S oběma muži Erdogan jednal o možnostech, jak ukončit ruskou invazi. Zelenskyj po setkání prohlásil, že Erdoganova návštěva je jasným signálem podpory. Stejně tak ovšem podmínil jednání s Ruskem stažením ruských vojsk z Ukrajiny.

„Byli jsme a stále jsme po boku našich ukrajinských přátel,“ cituje vyjádření tureckého prezidenta server Yahoo. Erdogan rovněž přiznal obavy ohledně situace v Záporožské jaderné elektrárně. Nerad by prý zažil „nový Černobyl“.

Turecký prezident se Zelenským a Guterresem projednával i výměnu válečných zajatců mezi oběma stranami. Toto téma hodlá probrat i s Putinem, s nímž se již setkal na začátku srpna.

Zelenskyj posléze prozradil, že se řešily také možnosti, jak zlepšit ukrajinsko-ruskou dohodu o vývozu obilí z ukrajinských přístavů. Tu koncem července pomohlo zprostředkovat OSN a právě Turecko.

Zdroj: AFP News Agency, Yahoo

Oblíbené