Spojte se s námi


Filmy a seriály

Duna 2 aneb Monumentální dílo, na které se vyplatí zajít do kina

Na konci února měla svou premiéru druhá část Duny. Pokud jste na dost možná jednom z nejlepších filmů letošního roku ještě nebyli a máte rádi sci-fi žánr, měli byste do kin na tuhle monumentální a absolutně fenomenální záležitost zavítat.

Publikováno

dne

Na konci února měla svou premiéru druhá část Duny. Pokud jste na dost možná jednom z nejlepších filmů letošního roku ještě nebyli a máte rádi sci-fi žánr, měli byste do kin na tuhle monumentální a absolutně fenomenální záležitost zavítat.

Jak už režisér Duny Denis Villeneuve před uvedením premiéry informoval, její druhá část měla být zhruba o deset minut delší než předchozí film. A to i přesto, že autoři kvůli tempu a příběhu museli vystřihnout nějaké scény a dva herce.

Blíže o této problematice jsme informovali už v jednom z předchozích článků. Pro připomenutí, první film byl uveden v roce 2021 s cenovkou 165 milionů dolarů. Nutno dodat, celkovému zisku tehdy kvůli omezením v důsledku pandemie koronaviru ublížil fakt, že Duna: První část šla do kin i na platformu HBO ve stejnou dobu.

Naštěstí pro všechny fanoušky a sci-fi žánru však vydělala tolik, že se tvůrci mohli pustit i do druhé části. Duna 2 přišla ještě na více peněz, konkrétně na 190 milionů dolarů, přičemž oproti jiným podobě drahým titulům člověk zkrátka má pocit, že se na plátno dostal každý cent.

Například Spider-Man: No Way Home, Black Widow nebo Eternals vyšly na zhruba 200 milionů dolarů. I tohle je tedy důkazem toho, že režisér Villeneuve zkrátka ví, co dělá a samotnou kinematografii zvládli autoři naprosto dokonale.

„Duna 2 je film, který je dělaný pro návštěvu kina. Zážitek z něj nejde nahradit v televizi, na monitoru a zkrátka tímhle způsobem. Je to něco, co je dělané proto, abyste utratili těch 250 Kč za lístek. Je to spektákl, absolutně velkolepý,“ řekl na svém kanále streamer Agraelus.

Duna 2 jako film, který v kině nesmíte prošvihnout…

Planeta Arrakis, na které se odehrává drtivá část dějové linky, je opět ztvárněna fenomenálně, stejně jako pouštní červi, kteří na Arrakisu žijí.

Navzdory tomu, že autoři před časem prohlašovali, že druhá část Duny bude mít už od začátku rychlejší spád, podle nás tomu tak úplně nebylo. Naopak si troufáme říci, že první hodina byla takovou typickou uspávačkou, na kterou se diváci musí opravdu hodně soustředit.

Faktem ale zůstává následující. Po úvodních zhruba 45 minutách je znát, že si autoři uvědomují pokročilou fázi příběhu a děj se značně zrychluje. Oproti prvnímu dílu je tedy v druhé části podstatně více akce.

Duna 2 poté o to více prokazuje svůj potenciál, přičemž představení zabijáka Feyda v kolosální gladiátorské aréně je epická v tom pravém slova smyslu. Tuhle scénu jsme ostatně viděli už v traileru.

Nejen pro tuto scénu se ale vyplatí zajít do kina. Duna 2 jich má několik, zvuk a vizuální stránka celkově je prostě a jednoduše stavěna na velké plátno. Za zhruba 250 Kč získáte zážitek, kterého rozhodně nebudete litovat.

Zdroj: Collider, IGN, redakce

Oblíbené