Spojte se s námi


Kultura

Druhá neděle adventní: Zapálíte si svíčku i o bronzové neděli?

Máme před sebou druhou neděli adventní, která letos nastane 10. prosince. Budeme zapalovat druhou svíčku na věnci a ocitneme se přesně v polovině radostného čekání na Vánoce. Pak už se Štědrý den bude blížit kvapným krokem.

Publikováno

dne

Máme před sebou druhou neděli adventní, která letos nastane 10. prosince. Budeme zapalovat druhou svíčku na věnci a ocitneme se přesně v polovině radostného čekání na Vánoce. Pak už se Štědrý den bude blížit kvapným krokem.

Adventní věnec: Odpočet času i symbol naděje

Jedním z nejčastěji prováděných tradičních zvyků je postupné zapalování čtyř vánočních svíček na adventním věnci.

Možná překvapivě se nejedná o příliš starý zvyk – jeho historie sahá (podobně jako u vánočních stromků) jen do 19. století do Německa. Na věnci bývají tradičně čtyři svíce, někde se může objevovat i pátá.

Postupně se zapalují každou neděli od začátku adventu. Jednak pomáhají určovat, kolik času zbývá do Štědrého dne (což byl zřejmě původní účel), jednak symbolizují naději, která má být hlavní adventní emocí.

Každý týden přinese adventní věnec více světla a s ním i naději na to, že tma bude poražena a dny se znovu začnou prodlužovat. Pro křesťany pak jde samozřejmě o naději spojenou s narozením Spasitele.

Druhá svíce se jmenuje betlémská

Tento rok budeme 10. prosince zapalovat druhou svíci, které se přezdívá betlémská. Někdy se také můžeme setkat s tím, že se jí říká Mír.

Podle katolické tradice by tři svíce na věnci měly mít fialovou barvu a jedna růžovou. Druhá svíce je fialová.

V moderní době se na barvách svíček příliš nelpí, často se ladí třeba k interiéru. Chcete-li tradičnější barvy, pak můžete kromě fialové a růžové sáhnout také po zlaté a červené.

Bronzová neděle

S tím, jak se blíží Štědrý den, je každá neděle o něco slavnostnější než ta předchozí. Tomu napovídají i lidové názvy jednotlivých neděli – té první se říká železná. Druhá, která nás právě čeká, se jmenuje bronzová.

Následující týdny nás pak čeká stříbrná a zlatá neděle. Rok 2023 se vyznačuje jednou zvláštností – zlatá, tedy čtvrtá neděle, vyjde totiž na Štědrý den.

Co podniknout na bronzovou neděli

Bronzová neděle rozděluje adventní období na polovinu. O tomto víkendu už byste měli mít tu správnou vánoční náladu. Pokud se vám zatím nepodařilo najet na tu správnou vlnu, zasvěťte letošní druhou adventní neděli vytvoření té pravé atmosféry.

Vyzdobte si byt, zajděte do města na svařák nebo třeba na kluziště. Zazpívejte si koledy a uzobávejte první kousky cukroví. Vždyť Ježíšek přiletí už za dva týdny!

Zdroj: Frekvence 1, Marianne.cz

Oblíbené