Spojte se s námi


Ekonomika

Dražší energie se v příštím roce budou týkat všech

Publikováno

dne

Jakoby nestačila samotná pandemie koronaviru, nyní se k tomu přidává i výrazné zvýšení cen za energie, které budou stát každého o desítky procent více, než na co jsme byli zvyklý. Celé situaci pak nepomáhá ani to, že se zastavily dodávky ruského zemního plynu do Německa.

Ve středu se zastavila dodávka plynu prostřednictvím plynovodu Jamal do Německa, který mu dodává ruský Gazprom, jenž drží velkou část Evropy v šachu.

„Přerušení ruských dodávek přichází v nejhorší možnou dobu. V Evropě totiž málo fouká, takže produkce elektřiny z větrníků znatelně pokulhává. Navíc panuje poměrně chladné počasí, což samozřejmě poptávku po energiích umocňuje,“ vyjádřil se pro server E15 k situaci ekonom Lukáš Kovanda.

Podle něj se dá navíc počítat s blackouty nebo přerušováním dodávky elektřiny podnikům i domácnostem, což samozřejmě nepřidává na konci letošního roku dobré náladě.

Celkově se pak dá očekávat výrazné zvýšení cen energií. V případě elektřiny by se mělo jednat cca o 25 %, cena plynu by pak podle odhadů měla vzrůst o více jak 50 %.

Evropská unie se snaží vymyslet řešení, žádné z nich však není takové, aby zabránilo aktuálním problémům. Spíše se jedná o urychlení přechodu na vlastní zdroje a zbavení se tak závislosti na Rusku.

Podle řeckého ministra energetiky Kostase Skrekase si pak obyvatelé evropských zemí připlatí za energie okolo 350 miliard eur, což je výrazný nárůst, který samozřejmě nejtvrději dopadne na ty nejchudší.

Českým obyvatelům pak slíbil pomoc ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který věří, že stát dokáže pomoci až 10 % domácností.

Zdroj: E15, iDNES

Oblíbené