Spojte se s námi


Cestování

Do pondělka k vidění na dlouho naposledy. Olomouc chystá drahou opravu jednoho z největších klenotů ve městě

Olomouc patří mezi nejkrásnější města nejen Moravy, ale i celé České republiky. Návštěva historického centra je vždy krásným zážitkem. Už brzy ale nebude tento zážitek úplně kompletní. Jednu z největších ikon hanácké metropole čeká oprava.

Publikováno

dne

Olomouc patří mezi nejkrásnější města nejen Moravy, ale i celé České republiky. Návštěva historického centra je vždy krásným zážitkem. Už brzy ale nebude tento zážitek úplně kompletní. Jednu z největších ikon hanácké metropole čeká oprava.

Bývalé hlavní město Moravy toho má hodně v nabídce. Bohatá historie, která je spojena i s jedním z největších hudebních géniů všech dob Wolfgangem Amadeem Mozartem, krásná architektura, mnoho zajímavých atrakcí.

Mezi největší skvosty patří například orloj na radnici. Ten ovšem prošel spoustou změn a zejména kvůli komunistickému režimu je dnes jeho hodnota o poznání nižší. Za zmínku ale stojí jedinečný sloup Nejsvětější Trojice.

Barokní památka se nachází ve druhé nejrozsáhlejší památkové zóně v České republice. Dokonce je od roku 2001 zapsána na seznam UNESCO. V roce 1754 ji posvětila sama Marie Terezie.

Jenže za pár dní si ve městě sloup na dlouhou dobu neužijete. Chcete-li Olomouc navštívit, tak neotálejte. Největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě (výška 35 metrů) totiž čeká oprava.

Olomouc na dlouho přijde o svůj klenot

Olomouc postihla v letech 1713 až 1715 morová epidemie. Rok poté začala výstavba sloupu Nejsvětější Trojice v historickém centru města. Dokončena byla v roce 1754. Je ztělesněním modlitby za ochranu právě proti další morové epidemie.

Jedná se o tak cennou a výjimečnou památku, pro kterou olomoučtí občané riskovali život. Když město obléhala pruská armáda, zasáhla sloup Nejsvětější Trojice několikrát dělová koule. Olomoučané se vydali za pruským generálem Jamesem Keithem, aby na něj nestříleli. On jim vyhověl.

Barokní monument si zkrátka prožil mnoho a Olomouc si jej náležitě váží. I proto po Velikonočním pondělí započne velká oprava, během níž se sloup schová za lešení.

V prosinci Olomoucký deník přišel s informací, že rozpočtované náklady na obnovu městského klenotu činí 39 milionů korun, způsobilé výdaje se vyšplhají na 33,6 milionu korun.

„Předmětem veřejné zakázky je provedení kompletního restaurátorského zásahu u kamenných i kovových prvků,“ cituje server Hanácká drbna oznámení o veřejné zakázce.

Očekává se, že práce na obnově potrvají minimálně dvě turistické sezony, ve smlouvě se však počítá s 990 dny od zahájení prací.

Zdroj: Olomoucký deník, Hanácká drbna

Oblíbené