Spojte se s námi


Hudba

Když se Mozart učil kouzlit a šermovat v Olomouci: hudební génius se na Hané léčil z neštovic, dokončil zde i symfonii

Wolfgang Amadeus Mozart patří mezi nejlepší a nejslavnější hudební skladatele v historii. Už v dětství s ním rodiče absolvovali turné po celé Evropě. Když však měl 11 let, tak se do jeho srdce i života významně zapsalo moravské město Olomouc.

Publikováno

dne

Wolfgang Amadeus Mozart patří mezi nejlepší a nejslavnější hudební skladatele v historii. Už v dětství s ním rodiče absolvovali turné po celé Evropě. Když však měl 11 let, tak se do jeho srdce i života významně zapsalo moravské město Olomouc.

Jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů historie pocházel ze sedmi dětí, dospělosti se však dožil jen o a jeho sestra Marie Anna. Na tom, že se Wolfgang Amadeus Mozart se svou sestrou dožili plnoletosti, mají zásluhu v Olomouci.

Důvod je prostý. Právě do hanácké metropole totiž jeho rodiče utekli před epidemií černých neštovic, která v roce 1767 sužovala Vídeň. Mozart měl tehdy pouze 11 let, přesto již koncertoval po celé Evropě.

Olomouc přivítala rakouskou rodinu, která byla ubytována v tehdejším hostinci U Černého orla (dnes Hauenschildův palác) 26. října 1767. Ani útěk však nepomohl v tom, aby se dnes již legendární skladatel nemocí nenakazil. Hned první noc se projevily příznaky.

Wolfgangův otec využil známosti s kapitulním děkanem Leopoldem Podstatským, který rodinu ubytoval u sebe v dnes již budově Arcidiecézního muzea. Mozart se tak dočkal velmi dobré péče a rychle se uzdravil.

Aby toho nebylo málo, tak se v Olomouci učil šermovat, kouzlit, chodil na bohoslužby do katedrály sv. Václava, kde okouzloval svým talentem, ale také zde dopsal 6. symfonii F dur, kterou nejspíše rozepsal ještě ve Vídni.

Mimochodem na Olomouc on i jeho sestra několikrát vzpomínali. Oba je moravské město učarovalo. Z Hané rodina odjížděla 23. prosince 1767 do Brna, kde poprvé zazněla již výše zmíněná symfonie.

Jak na tom byl Mozart zdravotně?

Stejně jako mladý Wolfgang dostala neštovice také u jeho sestry Nannerl. Ta později na olomoucký pobyt vzpomínala v dobrém. Její vzpomínky otiskl lipský hudební časopis Allgemeine Musikalische Zeitung, který cituje server Starý olomoucký rej.

„V Olomouci dostal můj bratr neštovice. Onemocněl tak, že devět dní nic neviděl. Několik týdnů po svém uzdravení musel šetřit oči. Měl dlouhé chvíle. Proto hledal rozptýlení. Dvorní kaplan tamějšího biskupa Hay nás denně navštěvoval. Byl velmi obratný v kouzlech s kartami a bratr se je od něj s velikou zručností naučil,“ vzpomíná sestra hudebního génia.

„Také nás navštěvoval místní šermířský mistr a ten musel bratra učit šermovat,“ dodala Nannerl.

Olomouc se tak řadí mezi místa, která se významně zapsala do života jednoho z nejlepších skladatelů všech dob. Na jeho návštěvu se ve městě dodnes vzpomíná a dodnes najdeme ve městě připomínky toho, že k ní vůbec došlo.

V olomouckém Arcidiecézním muzeu navíc lze nalézt sbírku jeho rukopisů a dopisů, která je součástí trvalé expozice.

Zdroj: Olomouc Tourism, Olomouc.eu, Lidovky, Olomoucký rej

Oblíbené