Spojte se s námi


Novinky

Dle odborníka Jana Wintra hovoří Ústava ve prospěch Petra Fialy

Publikováno

dne

Odborník přes ústavní právo Jan Wintr se v rozhovoru pro Právo vyjádřil, že Ústava hovoří ve prospěch Petra Fialy. Prezident Miloš Zeman tak dle něj nemůže odmítat jmenování některých ministrů.

Šéf koalice Spolu Petr Fiala po jmenování předložil prezidentu Miloši Zemanovi seznam ministrů, které by chtěl do své budoucí vlády. S jedním jménem má však prezident problém.

Kvůli tomu se jmenování celé vlády značně protahuje. Dle aktuálních informací má Zeman problém s jmenováním Jana Lipavského, který otevřeně brojí proti politice Hradu, která je orientována na Čínu a Rusko.

Dle ústavního právníka Jana Wintra však Miloš Zeman zablokovat jmenování ministra nemůže. „Ve všech komentářích k Ústavě stojí, že prezident je návrhu povinen vyhovět s výjimkou, kdy jmenování ministra brání nějaká právní překážka. Prezident tady plní reprezentační funkci,“ uvedl pro Právo Wintr.

Šéfové koaličních stran v posledních dnech uvedli, že v případě nejmenování Lipavského uvažují o podání kompetenční žaloby. Wintr k tomuto uvedl, že předpokládá, že by se Ústavní soud postavil na stranu Petra Fialy.

„Tady by se premiér domáhal toho, že prezident je povinen jmenovat toho, koho premiér navrhne, a to bez zbytečného odkladu. Pokud tomu nebrání právní překážka. Pokud to Ústavní soud vidí stejně, a předpokládám, že takto rozhodne, tak ve výroku bude toto,“ sdělil k věci Jan Wintr.

Zdroj: Novinky, Právo

Oblíbené