Spojte se s námi


Zajímavosti

Chyby, které vyšly dost draho. Od ponorky, jež nevyplavala, až po zničenou starožitnou kytaru

V lidském životě se občas něco nepodaří. Ať je to nepovedené jídlo nebo zkrachovalý vztah. Chyby ale dělají i firmy a pak jim vznikají miliardové škody. Chybuje se stále a ve všech oborech.

Publikováno

dne

V lidském životě se občas něco nepodaří. Ať je to nepovedené jídlo nebo zkrachovalý vztah. Chyby ale dělají i firmy a pak jim vznikají miliardové škody. Chybuje se stále a ve všech oborech.

Španělská ponorka Issac Peral

Mezi výbavu španělského námořnictva patří ponorky. Ty vyvinula a od roku 2007 staví španělská loděnice Navantia, přičemž první předběžné studie vznikly již na počátku 90. let 20. století. Práce na stavbě prototypu byly zahájeny v roce 2005 s předpokladem dodání prvních ponorek v letech 2011 až 2014.

Jenž v roce 2013 se během konečné montáže prototypové ponorky Isaac Peral prokázala závažná technická chyba, kvůli které by se ponorka po svém ponoření už nedokázala vynořit. Prototyp byl prostě příliš těžký. Firmu tento omyl stál na 2,2 miliardy dolarů.

Rezidenční čtvrť Jižní Dakota v USA

Napadlo by vás postavit rezidenční čtvrť na pozemku, pod kterým je důl? Vás možná ne, ale americkou stavební společnost Dakota Plaster Company ano, když v Jižní Dakotě v Blackhawku v okrese Meade nechala vybudovat nové obytné domy. Výsledek se dostavil poměrně záhy.

Když jeden z obyvatelů této rezidenční čtvrti sekal trávník, objevila se na pozemku obří propadlina. Dvanáct rodin muselo být evakuováno, načež se zjistilo, že pozemky se nacházejí nad obrovským sádrovcovým dolem dlouhém 183 metry. Škoda byla odhadována na 10 až 15 milionů amerických dolarů.

Potopení Titaniku

Zkáza luxusního parníku Titanik, který se potopil na své první a jediné plavbě v roce 1912, vyšla jeho majitele, společnost White Star Line, na 400 milionů amerických dolarů. Špatně vyrobené nýty a jen 16 záchranných člunů pro 3 300 lidí si vzaly daň nejvyšší – lidské životy.

Kurt Russell a zničená starožitná kytara

V roce 2015 režisér Quentin Tarantino natáčel film Osm hrozných. V jedné ze scén hraje herečka Jennifer Jason Leigh v roli Crazy Daisy Domergue na starou kytaru, přičemž John Ruth, kterého ztvárnil Kurt Russell, jí kytaru vytrhne a zničí.

Pro tento účel byla od Martin Guitar Museum zapůjčena drahocenná kytara z roku 1870. Ta ovšem měla být vyměněna za kopii a tu měl Russell zničit. Jenže se tak nestalo a během natáčení této scény herec zlikvidoval originální kytaru s nevyčíslitelnou hodnotou.

Zdroj: Weather.com; Mx.investing.com

Oblíbené