Spojte se s námi


Lifestyle

Chcete mít dlouhé a zdravé vlasy? Držte se těchto jedenácti pravidel

Nejen mnoho žen si přeje mít krásné, dlouhé a vyživené vlasy. Diety, stres, drdoly nebo chemické barvy na vlasy, to jsou jen některé věci, které vám mohou bránit ve snu o zdravých vlasech. V našem článku proto najdete rady i tipy, jak dosáhnout bohaté kštice.

Publikováno

dne

Nejen mnoho žen si přeje mít krásné, dlouhé a vyživené vlasy. Diety, stres, drdoly nebo chemické barvy na vlasy, to jsou jen některé věci, které vám mohou bránit ve snu o zdravých vlasech. V našem článku proto najdete rady i tipy, jak dosáhnout bohaté kštice.

Jak vlasy rostou?

Vlasy vyrůstají z kořínku na dně folikulu pod kůží. Zajímavostí je, že se se všemi vlasovými folikuly už rodíme. Krev ve vlasové pokožce se dostane do folikulu, a tím dodá kořínku kyslík a potřebné živiny, které napomáhají růstu vlasů. Jak vlasy rostou, protlačují se kůží a procházejí kolem mazové žlázy, díky čemuž jsou vlasy lesklé a hladké.

Jak uvádí britská The Trichological Society, průměrná rychlost růstu vlasu je 0,5-1,7 cm za měsíc, tedy 6-20 cm za rok. Člověk má na hlavě přibližně 100 000 vlasů, průměrná délka života každého z nich je 2-5 let a denně vám jich může vypadnout okolo 50-100, což jsou data, která uvádí American Academy of Dermatology Association.

Co dělat pro rychlejší růst vlasů?

1. Nechávejte se často stříhat

Tento krok může znít nelogicky a paradoxně, ale pokud toužíte po dlouhých vlasech, musíte je pravidelně stříhat. Samotné stříhání vám sice vlasy neprodlouží, ale zbavíte se tím roztřepených konečků, které vlasy lámou, zbavují je lesku, objemu a hebkosti.

2. Jezte vyváženou stravu

Abyste podpořili růst vlasů, musíte je vyživovat nejen na povrchu, ale hlavně zevnitř. Zajistěte si tedy dostatečný příjem bílkovin konzumací masa, ryb, fazolí, ořechů nebo celozrnných výrobků.

Čemu byste se měli naopak vyhnout, jsou různé diety a očistné kúry. Možná po nich budete mít o pár kilo méně, ale také budete ochuzeni o důležité živiny.

3. Zaměřte se na vitamíny a minerály

Aby vaše tělo fungovalo správně, potřebuje mimo jiné dostatek různých vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Americký dermatolog Francesca Fusco doporučuje, že jsou pro vaše vlasy důležité vitamíny C, vitamíny B a biotin. Dále doplňte vitamíny A, D, E, zinek, železo a omegu-3 a 6.

4. Šampón, kondicionér a maska

Vlasy byste si měli mýt ideálně co 2-3 dny. Do vlasů se tak dostanou přirozené oleje, které je hydratují. Pokud se vám vlasy příliš mastí, vyřešte i tento problém, aby vám nebránil v růstu vlasů.

Oblíbenými šampóny jsou ty s obsahem kofeinu, který může zabránit vypadávání vlasů a podpořit jejich růst stimulací metabolismu a proliferaci buněk.

Vhod vám přijdou také kondicionéry na snadné rozčesávání vlasů nebo masky na vlasy pro hloubkovou péči. Vyzkoušet můžete i esenciální oleje. Vybírejte mezi dýňovým, rozmarýnovým, mátovým, jojobovým či levandulovým olejem.

5. Pozor na barvení a odbarvování

Barvení a odbarvování vlasů je namáhá a může způsobit jejich lámání a třepení konečků. Permanentní barvy mohou odstranit přirozené mastné kyseliny, které vlasy tvoří. Čím méně chemických procesů vlasy absolvují, tím rychleji porostou.

6. Vyhněte se nadměrnému působení tepla

Lámání a poškození vlasů způsobuje i teplo z kulmy, fénu nebo žehličky. Tepelné stylingy můžete omezit nebo snížit teplotu přístrojů. Úplnou samozřejmostí by ale mělo být používání přípravků na ochranu vlasů před teplem.

7. Vlasy pravidelně češte

Věnujte každý den chvilku česání vlasů. Začněte u pokožky hlavy a plynuje vlasy rozčesávejte. Olej z pokožky se tak dostane do vlasů, které budou více hydratované a pokožka hlavy se prokrví, což přispěje k jejímu zdraví.

8. Dopřejte si masáž pokožky hlavy

Masáž hlavy je skvělá jak pro tělo, tak pro duši. Dokáže podpořit relaxaci i zmírnit stres. Masáž pokožku hlavy prokrví, což může vést k silnějším a pevnějším vlasům, které se méně poškozují.

9. Chraňte své vlasy během spánku

Pro celkové zdraví i zdraví vlasů je důležitý dostatečně dlouhý spánek. Nedostatek spánku snižuje produkci melatoninu, který mimo jiné reguluje růst vlasů. Pro spánek používejte hedvábný nebo saténový povlak na polštář, abyste zabránili škubání nebo zamotávání vlasů. Také nechoďte spát s mokrými vlasy. Zabráníte tak opět lámání vlasů.

10. Chraňte vlasy před fyzickým poškozením

Lámání vlasů je velký problém a souvisí s ním hodně bodů z našeho článku. Za zmínění by však stálo ještě pár věcí, kterým byste se měli vyvarovat, aby se vaše vlasy nepoškozovaly.

  • Šampón používejte primárně na pokožku hlavy
  • Používejte kondicionér
  • Při sušení vlasů ručníkem za vlasy netahejte, ale jemně je promačkávejte
  • Používejte kartáč s přírodními štětinami
  • Dopřejte vlasům svobodu a nesvazujte je příliš často do culíků nebo drdolů

11. Omezte stres

O stresu se ví, že je příčinou mnoha zdravotních problémů. Jinak tomu není ani u vlasů. Chronický stres může způsobovat vypadávání vlasů, protože folikuly přejdou do klidové fáze a místo toho, aby vám rostly nové vlasy, tak začnou vypadávat.

Zdroj: healthline.com, goodhousekeeping.com

Oblíbené