Spojte se s námi


Lifestyle

Chcete doopravdy zachránit planetu? Stačí nemít děti, hlásá německá učitelka

Verena Brunschweigerová je tváří celosvětového antinatalistického hnutí, který chce snížit počet lidí na naší planetě. Podle této feministky, ekoložky a učitelky jsou děti neekologické. Lidé si je pořizují jen kvůli vlivu společnosti a z čistě sobeckých důvodů.

Publikováno

dne

Verena Brunschweigerová je tváří celosvětového antinatalistického hnutí, který chce snížit počet lidí na naší planetě. Podle této feministky, ekoložky a učitelky jsou děti neekologické. Lidé si je pořizují jen kvůli vlivu společnosti a z čistě sobeckých důvodů.

Děti škodí životnímu prostředí

Jak uvedl server iDnes, Brunschweigerová si o plození dětí nemyslí nic dobrého a rozpoutává tak vášnivou společenskou debatu. Přimlouvá se za život bez dětí z ekologických důvodů. V manifestu hnutí se odkazuje na studii o emisích oxidu uhličitého. Podle této studie by se výrazně snížila hrozba globálního oteplování, kdyby měla každá rodina jen o jedno dítě míň.

Dítě tu jen trpí

Její argumenty mají ale také filozofickou rovinu. Zastává názor, že porodem dítěti způsobujeme jen utrpení. Ve světě ho čekají jen samé nepříjemné zkušenosti a strasti. Proto je pro děti lepší, když neexistují.

Dle jejích slov si většina lidí své potomky pořizuje z čistě vlastního egoismu. Kdyby lidé jen toužili po dětech a rodině, byla by častější adopce než porod. Lidé ale stále chtějí jen šířit své geny, i když na planete už skoro není místo.

Diskriminace bezdětných lidí

Vzhledem ke své profesi učitelky dodává, že k dětem není nepřátelská, má je naopak velmi ráda a těší ji práce s nimi. Jen nepovažuje za nutné je sama přivádět na svět. Ženy tu nejsou jenom od toho, aby byly matkami.

Proč nemá děti, musela neustále zdůvodňovat, i když jí to bylo nepříjemné. Také se cítila diskriminována. Ve své profesi musela opakovaně vycházet vstříc kolegyním s dětmi. Byla i například kvůli tomuto důvodu přeložena na jinou školu, než si původně vybrala. Považuje za opravdu neslýchané, aby v této době byl někdo trestán za to, že nemá děti.

Bezcitná ženská!

Brunschweigerová pro svou radikálnost často čelí kritice. Společnost pro ni obecně opravdu nemá pochopení a obviňuje ji z nepřátelství vůči lidem. Předseda německého svazu učitelů Heinz Peter Meidinger dokonce řekl, že by od učitele očekával jiný přístup a větší míru empatie. Problém podle něho vzniká v momentě, kdy někdo nadřazuje ideologii nad lidský život.

Pro antinatalistické hnutí obecně je bezdětnost prostředkem k nenásilnému zmenšení lidské populace. Velká část představitelů se nebojí nahlas vyslovit myšlenku, že by i bylo správně, kdyby lidstvo postupně vymřelo celé. V USA v 90. letech 20. století vzniklo Hnutí za dobrovolné vyhynutí lidstva.

Organizace Antinatalism International z roku 2020, by chtěla blíže propojit komunitu svých stoupenců. Jedná se o první antinatalistickou světovou organizaci. Dále by ráda bojovala proti stigmatu dobrovolné bezdětnosti a poskytovala širší veřejnosti přehledné a dostupné informace o daném tématu.

Zdroj: idnes.cz. Der Spiegel, wikipedia

Oblíbené