Spojte se s námi


Lifestyle

České krimi případy: Sebelítostivý vrah Pavel Peca

Jednu z nejbrutálnějších vražd v českých kriminálních dějinách má na svědomí Pavel Peca, jenž sekerou zabil svou bývalou manželku a poté i své dvě dcery. Za toto byl Peca odsouzen k doživotnímu trestu, lítost během procesu ale projevoval pouze nad sebou samým.

Publikováno

dne

Jednu z nejbrutálnějších vražd v českých kriminálních dějinách má na svědomí Pavel Peca, jenž sekerou zabil svou bývalou manželku a poté i své dvě dcery. Za toto byl Peca odsouzen k doživotnímu trestu, lítost během procesu ale projevoval pouze nad sebou samým.

Vše se odehrálo 19. května 1993 v Plošticích nad Labem. Pavel Peca, jenž bydlel v domácnosti se svou bývalou manželkou a dvěma dcerami, odešel ráno normálně do práce. Z ní se ale vytratil dříve a cestou domů zamířil do hospody. Zde se zdržel několik hodin, domů se pak vrátil v čase, kdy se běžně vrací z práce.

Protože ale měl Peca v minulosti problémy s alkoholem, bývalá manželka prakticky ihned poznala, že byl v hospodě. To mu také rázem vyčetla, což vyústilo v ostrou hádku, při kterém bývalá manželka začala litovat toho, že nechala Pecu po rozvodu u sebe bydlet. To lehce opilého Pecu namíchlo a odešel.

Rozzuřený Pavel Peca zamířil do dřevníku, kde vzal sekeru, se kterou se vrátil zpět do domu a za sebou zamkl. V tu chvíli začal masakr.

Peca se sekerou nejprve napadl bezbrannou devatenáctiletou dceru, která odpočívala v obývacím pokoji. Záhy do místnosti vstoupila vyděšená exmanželka, kterou také stejným způsobem usmrtil. Obě ženy měly na hlavě mnohočetná sečná poranění neslučitelná se životem. Jednalo se o mimořádně brutální útoky, dle soudního lékaře oběti zemřely okamžitě.

Po masakru Pavel Peca usedl ke stolu a začal psát dopis. Byl to vskutku nechutný dopis, ve kterém se Peca obhajuje a lituje. „Nyní tady píšu své vyznání, a přitom vedle v pokoji mé největší lásky již nežijí. Připadá mi to jako v nějakém filmu – nevíte, co bych za to dal – aby jsme mohli být zase spolu pohromadě. Přes slzy už zase nevidím,“ stojí například v dopisu, který Peca začal psát bezprostředně po dvojnásobné vraždě.

„Nejhorší na tom je to, že za chvíli má přijet druhá dcera – Radka. Nedovedete si představit moje rozhodování – mám ji tady na tom světě nechat, nebo má jít s námi,“ je dále v dopise. Kromě toho Peca v dopise sebe staví do role oběti. Většinu z toho dává za vinu své exmanželce, která se s ním rozvedla a našla si nového přítele, a současně píše o tom, jak všechny zavražděné miluje.

Mezitím se ze školy vrátila nejmladší dcera Radka, kterou čekal stejný osud. Ta dokonce viděla znetvořená těla matky a sestry, a tak se snažila agresorovi utéci a útokům se bránit. Bohužel ale neměla šanci. Pro nejmladší dceru tak muselo jít o zvlášť trýznivou smrt.

V pozdější výpovědi Peca uvedl, že se poté chystal vzít život i sám sobě. Měl připravených hned několik způsobů sebevražd, které ale všechny postupně zavrhl. Tyto způsoby, jak jej Peca ve výpovědi popisoval, ale nepůsobí příliš uvěřitelně. Tímto tak pouze potvrdil svou zbabělost.

V řízení před soudem Peca ze svých činů obviňoval zejména rodinu zavražděných. Krajský soud v Hradci Králové jej nejprve odsoudil k pětadvaceti letům vězení, tento rozsudek ale po odvolání státního zástupce zrušil Vrchní soud v Praze a uložil Pavlu Pecovi doživotní trest.

Pavel Peca se již na svobodu nikdy nedostane, v roce 2012 zemřel v nemocnici pražské věznice na Pankráci. Bylo mu 63 let.

Zdroje: Deník, iDnes, Legendy kriminalistiky

Oblíbené