Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Marian Rafael kvůli 25 tisícům upálil zaživa člověka v kontejneru

Za mimořádně hrůzný čin byl před 16 lety odsouzen mentálně vyšinutý Marian Rafael na doživotí. Za upálení muže 8. února 2008 v léčebně v Kosmonosích si jiný trest nezasloužil.

Publikováno

dne

Za mimořádně hrůzný čin byl před 16 lety odsouzen mentálně vyšinutý Marian Rafael na doživotí. Za upálení muže 8. února 2008 v léčebně v Kosmonosích si jiný trest nezasloužil.

K bestiálnímu aktu došlo ve večerních hodinách Psychiatrické léčebny v Kosmonosech na Mladoboleslavsku. Chovanec léčebny zde napadl právě propuštěného 53letého pacienta Viléma T.

Po několikaročním léčení byl Vilém T. propuštěn a chtěl si užít naspořených 25 000 korun. Bohužel se s tím svěřil Marianovi Rafaelovi, což se mu stalo osudným. Kdyby ho retardovaný Rafael pouze okradl, nikdo by tomu nevěnoval velkou pozornost, nicméně jeho nelidský čin překvapil i zkušené kriminalisty.

Na první pohled to nebylo jasné

Obviněný Rafael svou vinu zprvu zapíral, nicméně ho usvědčil obsah jeho peněženky, kde byla obdobná částka peněz, o které zavražděný mluvil. Jednalo se o invalidní důchod se stvrzenkou o výběru na jméno oběti, rovněž u vraha zabavili hodinky a bundu od krve zabitého. Rafael se obvinění bránil a vymlouval se.

K jeho smůle ho viděli svědkové, jak sedí s obětí v restauraci. Po cestě zpátky do léčebny ji měl omráčit a posléze hodit její omámené tělo do kontejneru s odpadem. Předtím Vilémovi T. ukradl hodinky, bundu, řetízek, a samozřejmě peněženku s vyšším obnosem. Jednal rychle a chytře našel u popelnice odpady, které hoří a kontejner podpálil.

Z okna domu spatřili dva svědkové hořící popelnici, zaslechli hrůzné skřeky a sténání. To nevěděli, že je to volání o pomoc. Jakmile začala oběť sténat, Rafael ji nepomohl. Naopak začal obestavovat popelnici dalšími kovovými kontejnery, aby se nemohl dostat z ohnivé pasti Vilém T. ven.

Znalci se shodli na příčině smrti jednoznačně. Nešťastník skonal na udušení zplodinami, ke všemu musel neskutečně trpět, protože měl 80% popáleniny těla. Rafael ho upálil zaživa, protože oběť vdechla spoustu sazí ještě jako živá.

Nejednalo se o první delikt

Marian Rafael strávil po léčebnách neuvěřitelných 12 let a také byl vězněn. Vždy se hájil nepříčetností a retardací. Jeho první odsouzení bylo v roce 1994 za loupež, nato znásilnil 13letou dívku a odseděl si 6, 5 roku. Jakmile byl převezen na léčení do Kosmonos, po dvou měsících napadl na vycházce na ulici ženu a strávil další 2 roky ve vězení. Po propuštění se do léčebny vrátil a svou kriminální kariéru završil nejhrůznějším zločinem.

Odsouzený se při soudním líčení bránil a litoval se. Vykřikoval, že je vážně nemocný a chce zpátky do léčebny. Jednu chvíli lhal, že si nic nepamatuje. Odborníci to však viděli jinak. Jedná se o agresivního pachatele, který moc dobře ví, co dělá a svoji retardaci využívá jako chytrou výmluvu.

Zdroje: Právo, Legendy kriminalistiky, Český rozhlas

Oblíbené