Spojte se s námi


Zajímavosti

České krimi případy: Bezcitná vražda dítěte vlastní matkou otřásla českými kriminalisty. Soudkyni neobměkčilo ani teatrální představení matky

Na konci roku 2007 se udála hrozivá vražda pětiletého Honzíka, jemuž na život sáhla vlastní matka. Za svůj čin putovala vražedkyně Antonie Stašková do vězení na 24 let, její komplic Pavel Grepl dostal trest na 20 let. Staškové nepomohlo ani teatrální vystupování během vyšetřování, v jehož průběhu se celkem nepřesvědčivě snažila hrát zdrcenou matku.

Publikováno

dne

Na konci roku 2007 se udála hrozivá vražda pětiletého Honzíka, jemuž na život sáhla vlastní matka. Za svůj čin putovala vražedkyně Antonie Stašková do vězení na 24 let, její komplic Pavel Grepl dostal trest na 20 let. Staškové nepomohlo ani teatrální vystupování během vyšetřování, v jehož průběhu se celkem nepřesvědčivě snažila hrát zdrcenou matku.

Celý případ odstartoval večer 28. prosince 2007, kdy se hlídka mosteckých strážníků rozhodla zkontrolovat podezřelé auto odstavené v Českých Zlatníkách. Rutinní kontrola se ale záhy zvrhla, když strážníci v autě objevili mrtvé tělo pětiletého chlapce.

Prakticky hned bylo jasné, že se bude jednat o případ pro kriminalisty. Strážníci na těle Honzíka totiž objevili dvě bodné rány.

V autě seděl Pavel Grepl s Antonií Staškovou, kteří se tak ihned stali hlavními podezřelými. Po ženě navíc bylo vyhlášeno celostátní pátrání, když své dítě odmítla vrátit otci a raději s ním uprchla. Dítě však soud dříve svěřil právě otci do výhradní péče.

Motivem byla nenávist k otci

A jak se vše vlastně seběhlo? Antonii Staškovou motivovala k činu čirá nenávist. Ne však k oběti, nýbrž k otci malého dítěte. Vražedkyně tak raději dítě zabila, než aby jej předala otci, jak nařídil soud ve svém rozhodnutí.

Čin pak Stašková spáchala se svým druhem Pavlem Greplem, jenž byl do ní bezmezně zamilovaný. Na rozdíl od Staškové, Grepl se o malého Honzíka opravdu staral a dbal o něj. Bohužel pro malého chlapce, i u Grepla nakonec zvítězila sebestřednost a vraždě tak nikterak nezabránil. Dokonce se na ní i aktivně podílel.

Jak se vše událo?

Bylo 25. května, když se Stašková definitivně rozhodla nevrátit syna svému bývalému manželovi. S Pavlem Greplem jej naložili do auta a odjeli. Od této doby prakticky žijí všichni tři v autě, kde i přespávají.

V srpnu pak policisté vyhlásili celostátní pátrání po Honzíkovi a jeho matce. Ti s Greplem cestují po republice a mezitím se ve Staškové rodí plán na vraždu svého syna. Původně chtěla Stašková zavraždit svého syna a posléze spáchat sebevraždu. Alespoň takto o tom mluvili oba pachatelé. K tomuto účelu už na několika místech vykopala s Greplem i hroby, nicméně k činu oba ještě nenašli odvahu.

V osudný den Stašková vezme Honzíka v autě na klín a pokusí se mu vpravit vzduchovou bublinu do žíly pomocí injekční stříkačky. Když ale chlapec neumírá, bodne jej Stašková dvakrát nožem do hrudníku. Honzík poté na zadním sedadle bezmála půl hodiny bojuje o život a lapá po dechu, až jej Pavel Grepl nakonec zadusí.

Grepl se Staškovou Honzíka položí do vykopaného hrobu, odkud jej za dva týdny znovu vykopou a plánují jej převést do Nejdku. Pro plánovanou sebevraždu Stašková až doposud nic nepodnikla. 28. prosince pak na pachatele náhodou narazí mostecká hlídka a po nálezu těla ihned zalarmuje kolegy.

Vyšetřování neprobíhalo hladce

Vyšetřování nabídlo plno zvratů. Nejprve Stašková házela všechnu vinu na Grepla, ten se s ohledem na svou zamilovanost k celému činu přiznal. Během vyšetřování ale Grepl procitl a začal vypovídal proti Staškové. S policisty pak Grepl během vyšetřování spolupracoval a všechny okolnosti popsal ve svých výpovědích i při rekonstrukci, Stašková zapírala.

Rozdíl mezi oběma pachateli byl spatřován i v jejich chování před policisty. Zatímco Grepl svého činu litoval a s policisty spolupracoval, Stašková všechnu vinu házela na Grepla a komicky přehrávala. Snažila ze sebe udělat zdrcenou matku, nicméně její herecký výkon nepřesvědčil ani soudkyni, ale ani žádného z psychologů nebo kriminalistů.

Soud nakonec uložil oběma pachatelům výjimečné tresty. Antonie Stašková byla odsouzena k 24 letům vězení, Pavel Grepl putoval za mříže na 20 let. Ani jeden z obžalovaných si nakonec svou vinu bohužel nepřipustil. Oba shodně označili za viníky celého případu otce zemřelého chlapečka.

Zdroje: Legendy kriminalistiky, Český rozhlas, Novinky, iDnes

Oblíbené