Spojte se s námi


Ekonomika

Ceny bytů a domů se v ČR zvedly nejvíce v celé EU!

Publikováno

dne

Evropský statistický úřad zveřejnil data růstu cen nemovitostí v Evropské unii. Češi ale nebudou moc potěšeni. Ukázalo se, že Česká republika je na tom nejhůře. Ceny nemovitostí v prvním čtvrtletí letošního roku totiž stouply o 24,7 %.

Za Českou republikou se drží Estonsko s 21 % a Maďarsko s 20,6 %. Naopak nejnižší nárůst cen nemovitostí mají na Kypru, ve Finsku a Itálii, kde ceny stoupy v rozmezí od 1 do 4,6 %.

V rámci celé EU byl zaznamenán celkový nárůst cen za první čtvrtletí roku 2022 o 10,5 %. Od roku 2010 se tak ceny zvýšily až o 45 %. V tomto období se jen ceny v Česku zvedly až o 121 % a v rámci EU tak ČR zaznamenala čtvrtý nejvýraznější nárůst.

Zvýšily se ale také ceny nájmů a to celkem ve 25 zemí EU. Nejvyšší nárůst zaznamenalo např. Irsko, Estonsko nebo Litva. Pouze ve dvou zemích klesly, konkrétně v Řecku a na Kypru.

Nejvíce se v současnosti staví v Praze a to i přes stále zvyšující se náklady spojené s výstavbou (energetické úspory, materiály, stavební práce apod.).

I přes rostoucí úroky, inflaci a celkově zhoršující se ekonomickou situaci v ČR je ale zájem o hypotéky stále velký. Ke konci roku 2022 budou přitom úrokové sazby u hypoték na 7 %. Nové regulace České národní banky přitom vstoupily v platnost 1. dubna.

Zdroj: Kurzy, Seznam Zprávy

Oblíbené