Spojte se s námi


Cestování

Bruggy: Benátky severu aneb Město, které stojí za to vidět

Bruggy si vysloužily mnoho přezdívek. Říká se jim Benátky severu nebo stroj času, který turisty přenese přímo do pohádkového středověkého města. To, co však nejlépe vystihuje jeho charakter, je titul nejkrásnějšího města Belgie a Evropy v kategorii opeřenců, protože Bruggy jsou městem malým rozlohou, ale s obrovským potenciálem.

Publikováno

dne

Bruggy si vysloužily mnoho přezdívek. Říká se jim Benátky severu nebo stroj času, který turisty přenese přímo do pohádkového středověkého města. To, co však nejlépe vystihuje jeho charakter, je titul nejkrásnějšího města Belgie a Evropy v kategorii opeřenců, protože Bruggy jsou městem malým rozlohou, ale s obrovským potenciálem.

Bruggy se nacházejí na severozápadě Belgie v provincii Západní Flandry a mají rozlohu necelých 140 km2. Město má přibližně 110 000 obyvatel a je důležitým přístavem i průmyslovým centrem.

Nejvýznamnější částí Brugg je však jejich staré město, které je jako celek zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Kvůli velkému množství kanálů v historické části města se mu říká Vlámské Benátky nebo Benátky severu. Město je také domovem proslulé krajky a stále oblíbenějším turistickým cílem.

Věž Beffroi

Jednou z nejvýznamnějších a nejznámějších památek města je Beffroi Tower. Zvonice měří 83 metrů a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se na hlavním městském náměstí Grote Markt. Abyste mohli obdivovat krásný výhled na Bruggy, musíte zdolat až 366 schodů. Uvnitř zvonice se nachází 40 zvonů a Carillon, hudební nástroj složený ze zvonů.

Věž je součástí komplexu, který kdysi sloužil jako skladiště a tržnice, později jako městská pokladna a archiv. Její stavba pochází ze 13. století. V 9. století byla přestavěna a původní věž byla nahrazena novogotickým zakončením.

Kostel Panny Marie

Nejkrásnější kostel v Bruggách, kostel Panny Marie, je ukázkou mistrovské architektury Brugg. Interiér si v ničem nezadá s fasádou a skrývá skutečné poklady. K nejvýznamnějším mistrovským dílům v kostele patří jediná Michelangelova socha, kterou za svého života odvezl z Itálie – socha Madony s dítětem. Stěny kostela zdobí úžasné fresky a malby a u oltáře jsou hrobky Marie Burgundské a prince Karla Smělého.

Soudní dvůr

Stará soudní budova se nachází vedle radnice. Veřejnosti je přístupná místnost radních s krbem ze 16. století, který zhotovil Lanceloot Blondeel. V místnosti se nacházejí také původní lavice, obrazy a slavné dílo Gillise van Tilborgha z roku 1659.

Radnice – Stadhuis

Radnice je druhou nejvýznamnější světskou památkou v Bruggách. Byla postavena v roce 1376 a více než 600 let byla sídlem městské správy. Veřejnosti jsou přístupné:

  • Gotická hala – bohatě zdobená na všech stěnách freskami, které odkazují na historii města. Strop je zdoben unikátními žebry.
  • Místnost radních – v místnosti jsou umístěny muzejní exponáty o historii Brugg.

Bazilika Svaté krve

Od doby, kdy hrabě přivezl do Brugg mimořádnou relikvii, se toto místo stalo cílem poutí věřících z celého světa. Podle legendy sem přišla krev Ježíše Krista ze samotného Jeruzaléma. Bazilika se skládá z:

  • Basila – jediná dochovaná kaple románského slohu ze západních Flander.
  • Kaple v gotickém stylu

Bruggy nabízí mnoho dalšího

Počet památek je působivý a zároveň překvapivý, protože Bruggy nepatří k největším metropolím. Kromě prohlídky nejoblíbenějších turistických památek stojí za to ponořit se ještě hlouběji do středověké živé kroniky města a navštívit další historické památky.

  • Nemocnice svatého Jana – jedna z nejstarších dochovaných nemocničních budov v Evropě. Její založení se datuje do roku 1188. Nemocnice byla v provozu až do roku 1976 a nyní v ní sídlí Memlingovo muzeum. Vedle nemocnice se nachází lékárna z roku 1645, která je rovněž přístupná veřejnosti.
  • O.L.V-Ter-Potterie – druhý špitální komplex založený kolem roku 1276. Po ukončení lékařské činnosti v 17. století se areál stal penzionem pro seniory.
  • Brána Gentpoort – jedna z nejznámějších bran v městských hradbách Brugg.
  • Beginage – památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, jeden z nejzachovalejších komplexů v Belgii, který tvoří gotický kostel a asi 30 bílých domů uspořádaných kolem nádvoří.

Zdroje: redakce, onet, radynacestu, novinky

Oblíbené