Spojte se s námi


Cestování

Tipy na výlet: Brusel je město plné pokladů

Jednou z nejnavštěvovanějších zemí západní Evropy je Brusel. Turistické atrakce této země ohromují lidi z celého světa. Jsou tam na příklad historické kostely, jejichž interiéry ukrývají neocenitelné poklady starého sakrálního umění.

Publikováno

dne

Jedním z nejnavštěvovanějších měst západní Evropy je Brusel. Turistické atrakce tohoto města ohromují lidi z celého světa. Jsou tam například historické kostely, jejichž interiéry ukrývají neocenitelné poklady starého sakrálního umění.

Brusel je jedním z nejvýznamnějších evropských měst. Je hlavním městem, správním, obchodním, finančním a vědeckým centrem Belgie. Sídlí zde většina institucí celostátního i mezinárodního významu. Brusel je také významným evropským hlavním městem s mnoha turistickými a kulturními zajímavostmi a po zásluze se tak řadí mezi naše tipy, kam vyrazit na výlet.

Funguje současně jako regionální metropole a mezinárodní centrum, které se stalo „srdcem Evropy“. Za tuto roli vděčí svému vstupu do Evropského společenství, které z něj učinilo své „hlavní město“. Význam města navíc vzrostl poté, co se stalo sídlem struktur Organizace Severoatlantické smlouvy (NATO).

Grand Place

Náměstí Grand Place, známé také jako Grote Markt, je srdcem Bruselu a jedním z nejmalebnějších náměstí v Evropě. Je obklopený nádhernými historickými budovami, které vytvářejí jedinečnou atmosféru tohoto místa. Najdete zde radnici, postavenou v 15. století, která se pyšní gotickou architekturou a štíhlou věží. Naproti ní se nachází Královský dům, sídlo městských úřadů a místo konání významných slavností.

Grand Place je místo plné života a kultury. Během roku se zde koná řada akcí, jako je dubnový Ommegang, historický průvod, který diváky přenese do 16. století, nebo srpnový „Koberec květin“, festival, během něhož je náměstí pokryto obrovským kobercem živých květin a vytváří nezapomenutelný zážitek.

Atomium

Atomium je pro Brusel tím, čím je Eiffelova věž pro Paříž. Obě stavby, které měly překvapit a potěšit obyvatele i návštěvníky Světové výstavy a které se zpočátku setkaly s ostrou kritikou, se staly nejdůležitějšími symboly obou měst. Atomium bylo hlavním pavilonem a hlavní atrakcí Světové výstavy v Bruselu v roce 1958.

Navrhl jej inženýr André Waterkyn a dva architekti André a Jean Polesovi. Monument zobrazuje elementární krystal železa zvětšený 165 miliardkrát. Stavba je 102 metrů vysoká a váží 2 400 tun. Skládá se z devíti 18 metrů vysokých koulí, které jsou navzájem propojeny trubkami s eskalátory. Uvnitř každé sféry jsou stálé a dočasné výstavy.

Mezi stálými expozicemi vyniká výstava Expo 1958 s dokumenty, filmy, fotografiemi a mnoha dalšími exponáty, zatímco v nejvyšší sféře se nachází restaurace a vyhlídková plošina s panoramatickým výhledem na Brusel.

MannekenPis

Tato malá socha, jejíž název můžeme doslova přeložit jako „čůrající chlapec“, je symbolem města a při návštěvě belgického hlavního města ji rozhodně musíte vidět. Současná socha pochází ze 17. století a jejím autorem je Jerome Duquesnoy. Při příležitosti různých oslav a událostí se kašna obléká do speciálních kostýmů. Celkem dostane každý rok až 20 až 30 nových šatů!

Všechna roucha čurajícího chlapce si můžete prohlédnout v malém muzeu GardeRobe MannekenPis. Na tomto místě je třeba upozornit, že socha, kterou turisté obdivují, je pouhou kopií. Duquesnoyovo originální dílo z bronzu se nachází v Městském muzeu na Tržním náměstí.

Evropský parlament

Evropský parlament v Bruselu je důležitým místem pro moderní Evropu a rozhodovacím centrem pro politiku Evropské unie. Zde se konají zasedání, na nichž poslanci Evropského parlamentu z různých členských zemí diskutují a přijímají rozhodnutí.

Je to místo, které stojí za to navštívit nejen kvůli jeho významu v moderní politice, ale také jako způsob, jak lépe pochopit demokratické procesy a instituce Evropské unie. Návštěva Evropského parlamentu je možná pro každého zájemce a navíc je zdarma. Během prohlídky průvodci provedou návštěvníky hlavními prostorami, jako je plenární sál a galerie, a představí práci poslanců Evropského parlamentu a legislativní proces.

Královský palác

Bruselský královský palác, známý také jako Palais Royal, je impozantní a elegantní budova, která hraje důležitou roli v kulturním a politickém životě Belgie. Nachází se v historickém centru města naproti bruselskému parku a je oficiálním sídlem královské rodiny, která zde však v současné době denně nebydlí. Budova královského paláce je příkladem nádherné neoklasicistní architektury z 19. století. Palác, který byl postaven v průběhu let, se skládá z několika částí, včetně bývalé rezidence brabantských vévodů a novějších částí navržených architekty.

Jedním z hlavních důvodů návštěvy královského paláce jsou jeho honosné interiéry, bohatě zdobené freskami, malbami a sochami. Uvnitř se nachází řada místností, například Trůnní sál, Zrcadlový sál a Sál oznámení, které odrážejí bohatství a historii Belgie.

Justiční palác

Justiční palác je jednou z největších a nejpůsobivějších budov v celé Evropě. Budova o rozměrech 160 x 150 metrů a celkové ploše 26 000 m2 je viditelná z většiny míst v Bruselu. Hlavní vchod do budovy se nachází na náměstí Poelaert.

Budovu postavil v letech 1866-1883 Joseph Poelaert, který zemřel čtyři roky před dokončením. Aby mohla být budova na tomto místě postavena, muselo být zbouráno 3 000 domů.
Na konci druhé světové války nacisté opouštějící Belgii palác zapálili, v důsledku čehož se zřítila jeho kopule. Nová kopule je vyšší, užší a výrazně se liší od té původní.

Katedrála sv. Michaela a sv. Goduly

Je to jedna z nejvýznamnějších bruselských památek. Byl postaven v gotickém slohu na počátku 13. století na základech románského kostela z 11. století. Katedrála se původně jmenovala kostel svatého Michala. Když sem byly přeneseny ostatky svaté Guduly, mučednice z osmého století, dostal kostel jméno svatého Michaela a svaté Guduly.

Přestože byl kostel postaven již před několika staletími, statut katedrály mu byl udělen až v roce 1962. Interiér katedrály stojí za návštěvu. Vpravo od lodi se nachází krásná barokní dřevěná kazatelna z roku 1699 a původní dubové zpovědnice ze 17. století. Za pozornost stojí obrovské sochy umístěné na sloupech svatostánku a některá vitrážová okna.

Národní bazilika svatého srdce Páně

Národní bazilika Nejsvětějšího srdce Páně se nachází na okraji Bruselu ve čtvrti Koekelberg a je mistrovským dílem architektury 20. století. Je to pátý největší kostel na světě. Chrám, inspirovaný svým pařížským protějškem, byl postaven k 75. výročí nezávislosti Belgie. Král Leopold II. položil základní kámen v roce 1905, ale chrám byl dokončen až v roce 1971, protože práce byly zastaveny během první a druhé světové války.

Na první pohled zaujme obrovská zelená kopule kontrastující s červenou fasádou. Pokud hledáte nejlepší výhled na Brusel a okolní města, doporučuji vystoupat na vyhlídkovou plošinu baziliky, která se nachází u paty kopule ve výšce 52 metrů. Výstup na kopuli vám také umožní přístup do muzea a dalších nepřístupných částí baziliky. Ačkoli je bazilika Sacre Coeur jedním z nejlepších kostelů v Bruselu, je poněkud vzdálená od centra města.

Zdroje: onet, plusanet, redakce

Oblíbené