Spojte se s námi


Novinky

Britská královna Alžběta II. slaví 70 let panování! Oslavy vyjdou na 28 milionů liber

Publikováno

dne

Velká Británie slaví 70 let vlády královny Alžběty II. Velkolepé oslavy po celé Británii a Commonwealthu začaly ve čtvrtek a potrvají až do neděle. Na více než dvou tisících míst se rozsvítila slavnostní světla.

První den oslav královna ze svého sídla ve Windsoru rozsvítila takzvaný Strom stromů, který je tvořen ze 350 stromků z celé Británie a je umístěn před Buckinghamským palácem. Strom je součástí projektu s názvem Královniny zelené klenby (Queen’s Green Canopy), kterým královna vyzývá své občany k sázení nových stromů.

Tradičně nechyběla ani královská přehlídka s názvem Trooping the Colour v londýnském Whitehallu, kde se královská rodina ukázala na slavném balkóně Buckinghamského paláce.

Na základě rozhodnutí královny se na terase ale neobjevili princ Harry s Meghan a také princ Andrew. Královna u sebe chtěla pouze aktivní členy královské rodiny. Ostatní mohli přehlídku sledovat z bývalé kanceláře vévody Wellingtona.

Druhý den oslav již všichni napjatě sledovali dění v katedrále svatého Pavla, kde se po dvou letech, poprvé od svého odjezdu, objevili i princ Harry a jeho žena Meghan. Bohoslužby se zúčastnila nejenom královská rodina, ale i významní britští představitelé. Sama královna se kvůli únavě z předešlého dne nezúčastnila.

Nejdražší dárek k výročí panování vyrobila Britská mincovna. Návrh mince, jejíž hodnota činí okolo 433 500 Kč, schválila sama královna a pracovalo se na ní 400 hodin. Výrobní náklady nebyly zveřejněny, každopádně jde zcela jistě v její více než 1100leté historii o rekord.

Zlatá pamětní mince má na rubové straně zkratku EIIR (ta se používá k identifikaci panovnice) a erb s korunkou. Na líci je umístěna rytina Alžběty II. na koni. Váží 15 kg a v průměru má 22 cm.

V rámci oslav proběhne mnoho akcí. Chybět nebudou ani ty kulturní, v rámci nichž zazpívá např. Andrea Bocelli, Diana Ross, vystoupí ale také kapela Queen. Po dobu konání oslav trvá ve Velké Británii státní svátek.

Velkolepé oslavy vždy něco stojí a i v tomto případě nejde o malou sumu. Vláda již minulý rok oznámila částku 28 milionů liber.

Zdroj: Super, Seznam Zprávy

Oblíbené