Spojte se s námi


Filmy a seriály

Bizarní reality show: Temné i úsměvné momenty televizní zábavy

Patříte mezi milovníky bizarní televizní zábavy, nebo nad televizními reality show spíše krčíte nos. Ať už se řadíte do jednoho, či druhého tábora, jedno je jasné – tento typ pořadů patří mezi oblíbené formáty televizní zábavy. Ne vždy se ale natáčení povede a z pera producentů vyleze bizarní kapitola televizní historie.

Publikováno

dne

Patříte mezi milovníky bizarní televizní zábavy, nebo nad televizními reality show spíše krčíte nos? Ať už se řadíte do jednoho či druhého tábora, jedno je jasné – tento typ pořadů patří mezi oblíbené formáty televizní zábavy. Ne vždy se ale natáčení povede a z pera producentů vyleze bizarní kapitola televizní historie.

Světové reality show nabyly na významu s rozvojem streamovacích služeb jako Netflix, Disney+ a HBO MAX. Zejména první zmiňovaný gigant patří k přeborníkům. Pořady jako Too Hot To Handle a Love Is Blind se staly celosvětovým fenoménem. V minulosti ovšem vznikaly mnohem bizarnější pořady než trampoty zlaté mládeže v luxusním resortu.

Playing It Straight

Americká Televize Fox v roce 2024 přišla s jedním z nejbizarnějších konceptů vůbec. Na ranč poslali 14 mužů společně se studentkou Jackie. Muži se ucházeli o přízeň mladé dívky, jenže to celé mělo jeden háček. Jen 5 mužů ze 14 bylo skutečně heterosexuálních.

Cílem hlavní aktérky bylo uhodnout, kteří z mužů jsou heterosexuálové. Kdyby uhodla správně, čekala na ni vysoká finanční odměna. Zbylých 9 homosexuálů ji v tom ale bránilo tím, že stejně jako ostatní muži usilovali o její srdce. Proč? V případě, že by Jackie mylně určila sexuální orientaci, odměna by připadla jim.

Jak si pořad vedl? Jde o jeden z nejméně úspěšných pořadů v USA. Televize odvysílala pouze tři epizody a nakonec stáhla Playing It Straight z programu. Koncept se ovšem chytil ve Velké Británii, kde natočili 3 řady a vlastní variaci mají i v Nizozemsku.

The Joe Schmo Show

Reality show z roku 2003 se inspirovala populárním filmem The Truman Show s Jimem Carreym v hlavní roli. I v tomto případě zkoumá moc médií na příkladu jedince, který neví o tom, že je s ním manipulováno.

The Joe Schmo Show funguje spíše jako sociální experiment. Produkce vybrala dobrovolníka, kterému řekla, že je účastníkem show typu VyVolení. Účastník přitom netušil, že vše, co se kolem něj odehrává, je jenom mediální hra v podání herců a předem daného scénáře.

Žádná situace, která se v reality show udála, neměla s realitou nic společného. Herci ztvárňovali prototypy jako jednodušší kráska, svalovec, intelektuál, prudič a další. No odvysílala se jedna šesti dílná řada této reality show a ve své době vzbudila velký zájem.

Naked Attraction

Kombinace nahých těl a reality show je stále populárnější. Má to svoje opodstatnění. Jakýkoliv pořad vypadá atraktivněji, když se v něm vyskytují dobrovolně svlečení lidé. Není tedy divu, že najdeme koncepty ve stylu seznamovací reality show.

Mezi ty nejpopulárnější seznamovací reality show patří Naked Attraction. Britský pořad se objevil i na českých televizních obrazovkách, kdy zahraniční verzi vysílala TV Óčko. 

Jak koncept fungoval? Účastníci si vybírají partnera na základě postupného odhalování těla. A pokud jste reality show neviděli, upozorňujeme, že se rozhodně nezačíná od horní poloviny. Britská televizní show vznikla v roce 2016 a velmi rychle získala na popularitě.

Sing What Happens

Stejně jako nahé reality show jsou světové proslulé japonské reality show – ostatně o nich bychom mohli napsat samostatný článek. Sing What Happens přitom představuje typický příklad japonského bizáru.

Kombinace erotiky a reality show je v Japonsku populární. V tomto případě hosteska uspokojuje účastníka, zatímco on zpívá v Asii oblíbené karaoke. Jestliže vykolejení mladíci odzpívají celou píseň bez zaškobrtnutí, čeká na ně odměna v přepočtu 150 000 Kč.

Jakkoliv vypadá reality show bizarně, v Japonsku se těší velké popularitě, a to jak ze strany diváků, tak účastníků. Díky tomu vznikla spousta ztvárnění, kdy některé byly zcela bez výhry nebo nabízely produkty z řady hraček pro dospělé.

Čápi s mákem

Zapomenutá česká reality show bezpochyby patří k tomu nejhoršímu, co nám tuzemské televizní obrazovky nabídly. Celebrity zde vaří, pečou, smaží, ale hlavně probírají důležitá společenská témata s grácií jim vlastní.

A v tom je ten problém. Na televizní obrazovky se v roce 2010 dostala jména jako Agáta Hanychová, Dolly Buster, Zuzana Belohorcová a další. O zábavu tedy bylo postaráno, bohužel ale z důvodu nastolených témat a kuchařských schopností uvedených protagonistek.

Adaptace na VIP Prostřeno překvapivě získala dvě řady. Druhá byla kvůli diváckému nezájmu ukončena již po druhém díle a od té doby pořad upadl do zapomnění.

Hra na oliheň

Chystaná reality show z produkce streamovací platformy Netflix navazuje na stejnojmenný seriál. V něm účastníci reality show z řad chudých Jihokorejců bojují na život a na smrt v brutální hře, na jejímž konci čeká na výherce pohádkové bohatství.

Diváci se budou mít podle všeho na co těšit. Casting na první řadu již proběhl a provázela ho řada kontroverzí týkajících se podmínek na filmovém place. Účastníci podle některých nepodložených svědectví procházeli doslova peklem, při kterém si sáhli na dno.

Zajímavá je také odměna za Hru na oliheň. Výherce, kterým se může stát kdokoliv z celého světa, získá neuvěřitelných 4,56 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 101 milionů Kč. Nemusíme snad podotýkat, že smrt v tomto případě žádnému ze 456 účastníků nehrozí.

Kam míří bizarní reality show?

Bizarní reality show pokládají jednoduchou otázku – co nám říkají o stavu společnosti? Jsou odrazem touhy po kontroverzi, nebo reflektují lidskou fascinaci extrémními situacemi a účastníky mimo jejich komfortní zónu? 

Televizní zábava, ať už ji řadíte kamkoliv na žebříček hodnot, je nedílnou součástí lidského života. Přestože se z klasických kanálů přesunula na streamovací platformy, jedno je jisté. Reality show nekončí a bizarní televizní pořady budou bezpochyby pokračovat.

Zdroje: ČSFD, FilmToro, G.cz, Netflixer

Oblíbené