Spojte se s námi


Filmy a seriály

Bizarní reality show: Temné i úsměvné momenty televizní zábavy

Patříte mezi milovníky bizarní televizní zábavy, nebo nad televizními reality show spíše krčíte nos. Ať už se řadíte do jednoho, či druhého tábora, jedno je jasné – tento typ pořadů patří mezi oblíbené formáty televizní zábavy. Ne vždy se ale natáčení povede a z pera producentů vyleze bizarní kapitola televizní historie.

Publikováno

dne

Patříte mezi milovníky bizarní televizní zábavy, nebo nad televizními reality show spíše krčíte nos? Ať už se řadíte do jednoho či druhého tábora, jedno je jasné – tento typ pořadů patří mezi oblíbené formáty televizní zábavy. Ne vždy se ale natáčení povede a z pera producentů vyleze bizarní kapitola televizní historie.

Světové reality show nabyly na významu s rozvojem streamovacích služeb jako Netflix, Disney+ a HBO MAX. Zejména první zmiňovaný gigant patří k přeborníkům. Pořady jako Too Hot To Handle a Love Is Blind se staly celosvětovým fenoménem. V minulosti ovšem vznikaly mnohem bizarnější pořady než trampoty zlaté mládeže v luxusním resortu.

Playing It Straight

Americká Televize Fox v roce 2024 přišla s jedním z nejbizarnějších konceptů vůbec. Na ranč poslali 14 mužů společně se studentkou Jackie. Muži se ucházeli o přízeň mladé dívky, jenže to celé mělo jeden háček. Jen 5 mužů ze 14 bylo skutečně heterosexuálních.

Cílem hlavní aktérky bylo uhodnout, kteří z mužů jsou heterosexuálové. Kdyby uhodla správně, čekala na ni vysoká finanční odměna. Zbylých 9 homosexuálů ji v tom ale bránilo tím, že stejně jako ostatní muži usilovali o její srdce. Proč? V případě, že by Jackie mylně určila sexuální orientaci, odměna by připadla jim.

Jak si pořad vedl? Jde o jeden z nejméně úspěšných pořadů v USA. Televize odvysílala pouze tři epizody a nakonec stáhla Playing It Straight z programu. Koncept se ovšem chytil ve Velké Británii, kde natočili 3 řady a vlastní variaci mají i v Nizozemsku.

The Joe Schmo Show

Reality show z roku 2003 se inspirovala populárním filmem The Truman Show s Jimem Carreym v hlavní roli. I v tomto případě zkoumá moc médií na příkladu jedince, který neví o tom, že je s ním manipulováno.

The Joe Schmo Show funguje spíše jako sociální experiment. Produkce vybrala dobrovolníka, kterému řekla, že je účastníkem show typu VyVolení. Účastník přitom netušil, že vše, co se kolem něj odehrává, je jenom mediální hra v podání herců a předem daného scénáře.

Žádná situace, která se v reality show udála, neměla s realitou nic společného. Herci ztvárňovali prototypy jako jednodušší kráska, svalovec, intelektuál, prudič a další. No odvysílala se jedna šesti dílná řada této reality show a ve své době vzbudila velký zájem.

Naked Attraction

Kombinace nahých těl a reality show je stále populárnější. Má to svoje opodstatnění. Jakýkoliv pořad vypadá atraktivněji, když se v něm vyskytují dobrovolně svlečení lidé. Není tedy divu, že najdeme koncepty ve stylu seznamovací reality show.

Mezi ty nejpopulárnější seznamovací reality show patří Naked Attraction. Britský pořad se objevil i na českých televizních obrazovkách, kdy zahraniční verzi vysílala TV Óčko. 

Jak koncept fungoval? Účastníci si vybírají partnera na základě postupného odhalování těla. A pokud jste reality show neviděli, upozorňujeme, že se rozhodně nezačíná od horní poloviny. Britská televizní show vznikla v roce 2016 a velmi rychle získala na popularitě.

Sing What Happens

Stejně jako nahé reality show jsou světové proslulé japonské reality show – ostatně o nich bychom mohli napsat samostatný článek. Sing What Happens přitom představuje typický příklad japonského bizáru.

Kombinace erotiky a reality show je v Japonsku populární. V tomto případě hosteska uspokojuje účastníka, zatímco on zpívá v Asii oblíbené karaoke. Jestliže vykolejení mladíci odzpívají celou píseň bez zaškobrtnutí, čeká na ně odměna v přepočtu 150 000 Kč.

Jakkoliv vypadá reality show bizarně, v Japonsku se těší velké popularitě, a to jak ze strany diváků, tak účastníků. Díky tomu vznikla spousta ztvárnění, kdy některé byly zcela bez výhry nebo nabízely produkty z řady hraček pro dospělé.

Čápi s mákem

Zapomenutá česká reality show bezpochyby patří k tomu nejhoršímu, co nám tuzemské televizní obrazovky nabídly. Celebrity zde vaří, pečou, smaží, ale hlavně probírají důležitá společenská témata s grácií jim vlastní.

A v tom je ten problém. Na televizní obrazovky se v roce 2010 dostala jména jako Agáta Hanychová, Dolly Buster, Zuzana Belohorcová a další. O zábavu tedy bylo postaráno, bohužel ale z důvodu nastolených témat a kuchařských schopností uvedených protagonistek.

Adaptace na VIP Prostřeno překvapivě získala dvě řady. Druhá byla kvůli diváckému nezájmu ukončena již po druhém díle a od té doby pořad upadl do zapomnění.

Hra na oliheň

Chystaná reality show z produkce streamovací platformy Netflix navazuje na stejnojmenný seriál. V něm účastníci reality show z řad chudých Jihokorejců bojují na život a na smrt v brutální hře, na jejímž konci čeká na výherce pohádkové bohatství.

Diváci se budou mít podle všeho na co těšit. Casting na první řadu již proběhl a provázela ho řada kontroverzí týkajících se podmínek na filmovém place. Účastníci podle některých nepodložených svědectví procházeli doslova peklem, při kterém si sáhli na dno.

Zajímavá je také odměna za Hru na oliheň. Výherce, kterým se může stát kdokoliv z celého světa, získá neuvěřitelných 4,56 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 101 milionů Kč. Nemusíme snad podotýkat, že smrt v tomto případě žádnému ze 456 účastníků nehrozí.

Kam míří bizarní reality show?

Bizarní reality show pokládají jednoduchou otázku – co nám říkají o stavu společnosti? Jsou odrazem touhy po kontroverzi, nebo reflektují lidskou fascinaci extrémními situacemi a účastníky mimo jejich komfortní zónu? 

Televizní zábava, ať už ji řadíte kamkoliv na žebříček hodnot, je nedílnou součástí lidského života. Přestože se z klasických kanálů přesunula na streamovací platformy, jedno je jisté. Reality show nekončí a bizarní televizní pořady budou bezpochyby pokračovat.

Zdroje: ČSFD, FilmToro, G.cz, Netflixer

Komentovat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Filmy a seriály

Vánoce se blíží! Které kultovní filmy bychom si ve chladných dnech neměli nechat ujít?

Vánoce se nezadržitelně blíží, už tu máme prosinec a s ním i pořádné zimní počasí. Nastává tím doba, ve které si mnozí rádi pouštíme kultovní filmy s vánoční tématikou. Pojďme si tedy připomenout ty, které bychom si v tomto roce neměli nechat ujít.

Publikováno

dne

Vánoce se nezadržitelně blíží, už tu máme prosinec a s ním i pořádné zimní počasí. Nastává tím doba, ve které si mnozí rádi pouštíme kultovní filmy s vánoční tématikou. Pojďme si tedy připomenout ty, které bychom si v tomto roce neměli nechat ujít.

Česká republika

Pelíšky (1999)

Tento film režírovaný Janem Hřebejkem se odehrává v období Vánoc roku 1967. Přináší nám pohled na vánoční svátky, a to jak prostřednictvím válečných událostí (okupace), tak i skrze běžné radosti a trápení. Hlášky z filmu jsou denním chlebem mnohých z nás.

Anděl Páně (2005)

Moderní pohled na vánoční příběh, který se dotýká tradic a současnosti. Film využívá prvky fantasy a komedie a sleduje příběh anděla Petronela, který přichází na Zemi vykonat těžkou zkoušku.

S čerty nejsou žerty (1984)

Tento snímek patří mezi kultovní české filmy a i když se neodehrává výhradně kolem Vánoc, obsahuje prvky vánočních tradic a humoru. Mladý čert jde na zemi s cílem odvést do pekla Dorotu Máchalovou, nicméně splete se a přivede hodnou babičku.

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Známý pohádkový film, který se stal tradiční součástí českých Vánoc. Příběh Popelky, která díky třem kouzelným oříškům získává krásné šaty a pozornost prince.

Svět

Sám doma (1990)

Klasická komedie s Macaulayem Culkinem v hlavní roli. Film sleduje chlapce Kevina, který zůstane sám doma během Vánoc a musí se bránit před zloději. Ujít si pochopitelně nesmíte ani druhý díl, kde se ztratí v New Yorku.

Grinch (2000)

Film založený na příběhu Dr. Seusse. Sleduje zeleného Grinche, který není velkým fanouškem Vánoc a rád by je ukradl celé vísce Kdosice. Malá holčička ale nechce, aby byl ve svátky sám a přemluví jej slavit společně s nimi.

Polar Express (2004)

Animovaný film založený na knize, který vypráví příběh chlapce cestujícího na magickém vlaku do Severního pólu. Na tehdejší dobu byly animace opravdu nadčasové, hlavní roli hrál třeba Tom Hanks, kterého, ač se jedná o animák, snadno poznáme.

Láska nebeská (2003)

Romantická komedie, která sleduje několik vzájemně propojených příběhů lásky, které se odehrávají během vánočního období v Londýně. Film se zaměřuje na různé postavy, mezi kterými existují různé vazby a vztahy.

Elf (2003)

Elf vypráví příběh chlapce jménem Buddy, který byl vychován elfy na Severním pólu. Buddy vyrůstá v dílně Santa Clause a věří, že je jedním z nich. Když však dospěje a zjistí, že není skutečným elfem, rozhodne se vydat do New Yorku, aby našel svého skutečného otce Waltera Hobbsa, který je velkým byznysmenem a nevěděl o Buddyho existenci.

Zdroj: CSFD

Pokračovat ve čtení

Filmy a seriály

Co se sleduje na Netflixu? Nová reality-show Hra na oliheň: Výzva ukazuje charaktery lidí

V našem průvodci světem Netflixu přinášíme aktuální žebříček nejžhavějších titulů, které vás v minulém týdnu uchvátily a ty, na které se rozhodně vyplatí zaměřit svou pozornost. Co byste měli nevynechat a co vás může naprosto pohltit?

Publikováno

dne

Zima se blíží a s ní i chladnější večery, které přímo vybízí k zachumlání se do teplé deky a odpočinku před obrazovkou. V našem průvodci světem Netflixu přinášíme aktuální žebříček nejžhavějších titulů, které vás v minulém týdnu uchvátily a ty, na které se rozhodně vyplatí zaměřit svou pozornost. Co byste měli nevynechat a co vás může naprosto pohltit?

Česká republika

První příčku obsadila novinka v podobě reality-show Hra na oliheň: Výzva (Squid Game: The Challenge), která je pochopitelně podle vzoru stejnojmenného jihokorejského seriálu.

O čem je? „456 skutečných hráčů vyrazí do světa Hry na oliheň, aby v náročné zkoušce schopností i charakteru zabojovali o výhru 4,56 milionu dolarů, která jim úplně změní život,“ popsal reality-show Netflix.

Druhé místo obsadila 6. série historického dramatu Koruna (The Crown). Tentokrát uvidíme začátky vztahu prince Williama s Kate Middleton, ale také úmrtí populární pricezny Diany.

Novinka Skoro normální rodina (A Nearly Normal Family) následuje. Jedná se o švédské krimi drama, jehož příběhem vás provází naoko ideální rodina, kterou ale zamává děsivá nehoda a odhalí, co jsou všichni schopni udělat.

Pravidla zločinu (Criminal Code) se tentokrát přesunuly o místo výše a elitní pětici uzavírá CoComelon: U nás v ulici (CoComelon Lane), animák pro to nejmenší publikum.

Svět

První místo nikoho nepřekvapí, nechybí na něm Hra na oliheň: Výzva, která má na svém kontě 20,1 milionu zhlédnutí a zároveň 85,7 milionů zhlédnutých hodin. Reality-show je britská, proto se nachází v žebříčku anglicky mluvících seriálů.

Neanglicky mluvícím seriálům oproti tomu vládne Skoro normální rodina, která má 6,4 milionu zhlédnutí a takřka 30 milionů zhlédnutých hodin.

Zdroj: Netflix, CSFD

Pokračovat ve čtení

Celebrity

Ondřej Sokol: Vzhůru k nebesům ho vynesla píle a humor

Ondřej Sokol, rodák ze Šumperku, se už v dětství chtěl stát hercem, k čemuž mu dopomohly jeho komediální vlohy. Musel však nejprve překonat dětství. V osmi letech rodinu opustil jeho otec (emigroval do Kanady) a kvůli oční vadě musel nosit speciální brýle, kvůli kterým se často stával terčem posměchu ve škole.

Publikováno

dne

Ondřej Sokol, rodák ze Šumperku, se už v dětství chtěl stát hercem, k čemuž mu dopomohly jeho komediální vlohy. Musel však nejprve překonat dětství. V osmi letech rodinu opustil jeho otec (emigroval do Kanady) a kvůli oční vadě musel nosit speciální brýle, kvůli kterým se často stával terčem posměchu ve škole.

Po maturitě na gymnáziu absolvoval pražskou DAMU. Od roku 1999 působí v Činoherním klubu jako herec, režisér a od roku 2018 také jako umělecký šéf.

Sokol dal o sobě nejvíce vědět během působení v Činoherním klubu. V roce 2002 obdržel divadelní Cenu Alfréda Radoka v kategorii Talent roku za režii inscenace Osiřelý západ. Získal rovněž Cenu Thálie v kategorii Cena pro mladého činoherce do 33 let.

Miláček z televizních obrazovek

Kdo by si nepamatoval postavu pediatra Prokopa Hrubého, kterou hrál O. Sokol v letech 2006-2011 v Ordinaci v růžové zahradě. V seriálu mu hrála partnerku herečka Jitka Čvančarová.

Sokol si doposud zahrál ve dvou desítkách filmech, mezi které patří např. Occamova břitva, Vybíjená, Řachanda, Dvojníci, ve dvou filmech trilogie Zahradnictví: Dezertér a Rodinný přítel a další. Za vedlejší roli ve filmu Perfect Days – I ženy mají své dny byl nominován na cenu Český lev.

Na popularitě Sokolovi přidalo i jeho sedmileté působení v oblíbeném pořadu Partička na TV Prima (2009-2016). V pořadu působil spolu s M. Suchánkem, R. Genzerem a I. Chmelou. Za působení v partičce dostal dvakrát cenu Týtý.

Moderátor

Za posledních několik let se Ondřej Sokol vypracoval na spolehlivého moderátora různých televizních pořadů. Má za sebou moderování několika řad televizní show Tvoje tvář má známý hlas, několika ročníků vyhlášení hudebních cen Český slavík Mattoni.

V roce 2021 začal s moderováním soutěžního pořadu TV Nova Na lovu.

Osobní život

S bývalou manželkou a herečkou Kateřinou Lojdovou, má dvě děti – dceru Ester a syna Adama. Od roku 2019 je zasnoubený s Nikol Šantavou.

Po Česku jezdí také se svým stand-up vystoupením s názvem Celebrity.

Zdroje: zeny.iprima, CSFD, studiodva

Pokračovat ve čtení

Oblíbené