Spojte se s námi


Novinky

Bidena pozitivně ohromily protesty v Íránu a podporuje jejich pokračování. To se nelíbí představitelům asijského státu

Publikováno

dne

Psalo se 13. září. Íránská mravnostní policie zadržela 22letou Mahsu Amíniovou kvůli špatně nasazenému šátku. Ta po zatčení zemřela. Oficiálně na infarkt, podle rodiny ji zabila policejní brutalita. Od té doby se po celé zemi konají protesty a demonstrace, které veřejně podpořil americký prezident Joe Biden. To se představitelům Íránu nelíbí.

Írán aktuálně prožívá jeden z největších problémů od islámské revoluce v roce 1979. Klerikální režim totiž čelí masivním protestům, proti nimž vláda tvrdě zasahuje. O život už mělo podle agentury Reuters přijít přes 200 lidí, včetně příslušníků bezpečnostních složek.

Americký prezident Joe Biden je íránskými protesty ohromen. Domnívá se, že se tamní vládě nepodaří jen tak lehce požár takové velikosti uhasit. „Írán musí ukončit násilí vůči svým občanům, kteří jednoduše uplatňují svá základní práva,“ cituje jej CNN.

Biden prohlásil, že Spojené státy americké stojí jednoznačně na straně íránských žen. Mimo jiné i z toho důvodu, že velká populace íránských přistěhovalců žije v Jižní Kalifornii.

Spojené státy dokonce oznámily sankce na íránskou mravní policii kvůli zneužívání a násilí vůči íránským ženám a porušování práv mírně protestujících demonstrantů.

„Ženy na celém světě jsou pronásledovány různými způsoby, ale měly by mít právo nosit ve jménu Boha to, co nosit chtějí. Nikdo by jim neměl nařizovat, co mají nosit,“ dodal Biden.

To se však nelíbí představitelům předoasijského státu. Naopak. Írán vyjádření amerického prezidenta považuje za vměšování do vnitřních záležitostí státu.

„Americká vláda a činitelé se v posledních dnech pod různými záminkami zoufale snaží rozdmýchat pokoje v Íránu. Podpořili nepokoje a násilnosti,“ nechal se slyšet podle agentury ISNA mluvčí ministerstva zahraničí Náser Kanaání.

Zdroj: CNN, ISNA, Reuters

Oblíbené