Spojte se s námi


Cestování

Bergen: Úchvatné město mezi fjordy a horami

Bergen je spojený především s dřevěnými a barevnými domy. Druhou častou souvislostí je deštivé počasí. Toto město, sevřené mezi horami, každoročně přiláká tisíce návštěvníků z celého světa.

Publikováno

dne

Bergen je spojený především s dřevěnými a barevnými domy. Druhou častou souvislostí je deštivé počasí. Toto město, sevřené mezi horami, každoročně přiláká tisíce návštěvníků z celého světa.

Bergen je stovky let nejúspěšnějším a největším norským městem. V současnosti je po Oslu druhým největším městem v zemi. Sídlí zde mnoho velkých společností a je centrem norského cestovního ruchu. Je známý svým výjimečně deštivým počasím. Pokud se do něj vydáte na výlet, nezapomeňte na nepromokavé boty a dobrou pláštěnku. Jedná se o město, kde prší přibližně 200 dní v roce.

Bryggen

Bryggen je ozdobou a hrdostí nejen Bergenu, ale celého Norska. Místo, které prostě musíte vidět, a příběh, který musíte znát. Je to třetí nejnavštěvovanější místo v celé zemi. Při procházce zákoutími dřevěných uliček, vůní místa a atmosférou se vrátíte v čase o mnoho a mnoho let zpět. Úžasné místo, které je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Fantoft Stavkirke

Stavkirke se nachází také v Bergenu, přesněji řečeno v jeho rekonstrukci z roku 1997. Kostel, který se zde nacházel, byl postavený v roce 1150. V roce 1883 byl přestěhován do Fantoftu. V roce 1992 byla tato památka zapálena. Podezřelým žhářem byl norský blackmetalový hudebník Varg Vikernes. V roce 1994 byl hudebník odsouzený k 21 letům vězení za vraždu, žhářství kostela a krádež.

Ulriken

Dalším vrcholem v Bergenu je Ulriken, na který lze vystoupit buď samostatně nebo jedním z vagonů místní železnice. Vrchol je jednou ze sedmi hor obklopujících město. Hora je vysoká 643 m n. m., trasa měří asi 2,5 km jedním směrem a přístup trvá asi hodinu a není náročný. Druhou možností je výstup lanovkou na Ulriksbanen.

Fløyen a Fløibanen

Fløyen je nepříliš vysoký kopec ve výšce 399 m n. m. s velmi pěkným výhledem na celé město. Na vrchol se dostanete jen ikonickou lanovkou Fløibanen, která zde jezdí již od roku 1918. Trasa má 847 metrů a výstup trvá několik minut.

Doporučené ubytování v Bergenu

City Hostel Bergen – jedná se o nejlevnější variantu, čisté místo s velmi dobře vybavenou kuchyní, kde si můžete snadno uvařit. Skvělá poloha, blízko centra, Bryggenu a mnoha zajímavých míst v Bergenu.

Citybox Bergen City – další levné ubytování na skvělém místě. Moderní interiéry a poloha vybízejí k rezervaci ubytování.

Hotel Det Hanseatiske – hotel v budově ze 16. století v samotném centru Bergenu neboli Bryggen. Krásná výzdoba a atmosféra, původní stoletý nábytek, dekorace. Něco krásného!

Bergen – kuchyně

Norská jídla se skládají převážně z ryb a masa a jí se hodně brambor a sýrů. Jídla se připravují poměrně střídmě, málo se koření, aby si zachovala svou přirozenou chuť. Pokud chcete ochutnat norskou kuchyni, můžete se v Bergenu poohlédnout po následujících lahůdkách:

  • rybí pudink – studený rybí pudink z lososa;
  • lompe palačinky – klobása zabalená do palačinky, rychlé jídlo prodávané v pouličních stáncích;
  • sýry – jarlsberg s oříškovou chutí, gjetost, sladký kozí sýr;
  • brunost – hnědý sýr ze syrovátky a kozího (někdy i kravského) mléka nebo smetany; má sladkou chuť;
  • lefse – tradiční norský chléb
  • lososí nebo sobí klobása

Zdroje: kieruneknorwegia, travelinlikegirl, cestujeme, redakce

Oblíbené