Spojte se s námi


Novinky

Benzin stále zdražuje, brzy bude dražší než nafta

Publikováno

dne

Českou republiku v posledních měsících trápí neustálé zdražování benzinu nezdá se, že by se tento trend měl v nejbližší době zastavit. Za chvíli bude dokonce benzin dražší než nafta.

Zatímco nafta v posledních dnech mírně zlevnila, benzin stále pokračuje ve svém zdražováním. Aktuálně je v průměru nafta dražší o 30 haléřů, na počátku měsíce to ale bylo zhruba o dvě a půl koruny.

„Je to dáno tím, že skončila zimní sezona, kdy se používá topná nafta v agregátech, a poptávka po naftě klesá. Cena benzínu bývá zpravidla přes léto vyšší než u nafty. Brzy se dočkáme toho, že benzín bude dražší, tak jak jsme na to byli zvyklí v minulých letech,“ uvedl dle Novinek pro Právo ekonom Štěpán Křeček.

Během měsíce května se cena benzinu vyšplhala o 3,20 korun za litr, naopak nafta zdražila o 1,30 korun. Je to důsledek růstu velkoobchodních cen, přičemž tato cena začala u nafty mírně klesat.

Pomoci ceně by mohlo snížení spotřební daně u benzinu a nafty o 1,50 Kč za litr. Toto snížení začne platit od příští středy a do cen na čerpacích stanicích by se mělo promítnout poměrně rychle.

„Bude to mít výrazný vliv. Už jsme loni zažili snížení spotřební daně z nafty o korunu a tehdy se to promítlo v průběhu dvou měsíců. Teď se kontrolují marže pumpařů a situace je pod větším drobnohledem, a tak se snížení spotřební daně projeví rychleji,“ vysvětlil Křeček.

Samotné opatření má platit přes léto do konce září. Není však vyloučené, že se jej vláda s ohledem na situaci rozhodne ještě prodloužit.

Zdroje: Právo, Novinky

Oblíbené