Spojte se s námi


Cestování

Barcelona je skvělou destinací na výlet. Nabízí přírodní památky i monumentální stavby

Publikováno

dne

Barcelona je podle počtu obyvatel druhým největším městem ve Španělsku. Po Paříži, Porýní, Madridu a Milánu patří mezi nejlidnatější metropolitní oblasti v Evropské unii. Zároveň je hlavním městem Katalánska i sídlem provincie Barcelona. Díky řadě zajímavých architektonických památek, v nichž prim hraje katedrála Sagrada Família, je vyhledávaným cílem řady turistů.

Na návštěvu Barcelony si vyhraďte více než jen pouhý den. Bylo by škoda minout její památky a nevychutnat zdejší kosmopolitní atmosféru. Právem se město řadí mezi nejkrásnější na světě. Legenda praví, že Barcelonu založil vůdce Hamilkar Barka z Kartága. Pravdou je, že Římané tuto oblast osídlili již v prvním století před naším letopočtem. Do Barcelony se jezdí především za jejími pamětihodnostmi, kterých je tu více než dost.

Bazilika Sagrada Família

Asi nejznámější památkou v Barceloně je bazilika Sagrada Família, která na první pohled vypadá starobyle. Je to ale jen pouhé zdání, protože stavba na něm započala v roce 1882, a to podle architektonického návrhu slavného katalánského architekta Antonia Gaudího. Chrám nese v sobě prvky maurské architektury a řadu křesťanských symbolů.

Nutno podotknout, že bazilika stále není ani po 141 letech dokončena. Dokončení je plánováno na rok 2026. Sám Gaudí věnoval stavbě dlouhých čtyřicet let a v jedné z jejích lodí je také pochovaný.

Park Güell

V roce 1984 byl Park Güell zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Opět v sobě nese typické rysy Gaudího práce, díky čemuž patří mezi jeho nejlepší výtvory. Ikonou parku je drak na hlavním schodišti.

Casa Batlló

V centru Barcelony se nachází další z Gaudího mistrovských děl – Casa Batlló. Jedná se o přestavbu domu v duchu modernismu. Pro budovu jsou typická nepravidelná oválná okna. Velkou část fasády zdobí barevná mozaika z rozbitých dlaždic. Klenutá střecha bývá přirovnávána ke hřbetu draka.

La Rambla

Asi nejznámější ulicí v Barceloně je La Rambla. Zde to prostě žije. Když se po ní projdete, dýchne na vás ruch tohoto velkoměsta. Pouliční umělci zde nabízejí své výtvory, stojí tu řemeslné krámky se suvenýry.

Torre Glóries neboli Torre Agbar

Mezi ulicemi Avinguda Diagonal a Carrer Badajoz, poblíž náměstí Placa de les Glóries Catalanes stojí 38patrový mrakodrap Torre Glóries, dříve zvaný Torre Agbar. Torre v překladu znamená věž. Je vysoký 144,44 metry a v průměru má 39 m.

Charakteristickým rysem této budovy je její noční osvětlení, které zajišťuje 4 500 LED osvětlení. Ta vytvářejí na fasádě světelné obrazce.

Zdroj: Barcelo.com, Wikipedia.org

Oblíbené