Spojte se s námi


Zajímavosti

Advent ve znamení strachu a smrti: tyto zvyky připomínají spíš hororový film

Mysleli jste, že chybějící nadílka pod nazdobeným stromečkem je to nejhorší, co se zlobivým dětem může v adventním čase přihodit? Tyto děsivé zvyky z různých koutů světa vás vyvedou z omylu.

Publikováno

dne

Mysleli jste, že chybějící nadílka pod nazdobeným stromečkem je to nejhorší, co se zlobivým dětem může v adventním čase přihodit? Tyto děsivé zvyky z různých koutů světa vás vyvedou z omylu.

Francie

Česká tradice Mikuláše doprovázeného čertem a andělem, který dětem za odříkanou básničku předá balíček sladkostí, je i u nás někdy předmětem debat. Také považujete strašení čertem za příliš traumatické? Děti ve Francii, Belgii či Švýcarsku by za čerta byly možná ještě rády. Mikuláše zde totiž doprovází Père Fouettard, řezník, který společně se svou ženou zavraždil několik dětí, jejich těla rozřezal a ukryl v sudech.

Francouzské děti si příliš neoddychnou ani na Štědrý den, obydlí totiž obchází Hans Trapp. Podle legendy se tento muž spolčil s ďáblem, který mu přislíbil bohatství, načež se z něj stal vyvrhel. Hans pak krajinou procházel v přestrojení za strašáka, než ho přepadla chuť na lidské maso. Zavraždil proto pastýře, kterého si upekl nad ohněm, ovšem než se stihl zakousnout, udeřil do něj blesk. A tak mezi zlobivými dětmi hledá náhradu, která by jeho chutě uspokojila.

Rakousko

Rakouskou tradici Krampusnacht netřeba představovat. V podstatě se jedná o přehlídku strašidelných kostýmů Krampusů, démonických bytostí s kozími rohy a dlouhým jazykem, které nápadně připomínají naše čerty, jsou však mnohem děsivější. Tato monstra bičují zlobivé děti březovými proutky nebo je unáší v pytlích.

A co děti, které se Krampusům vyhnou? Na ty na Štědrý den čeká čarodějnice Frau Perchta. A rozhodně je nešetří. Hodná dítka sice uniknou bez újmy (snad jen kromě té psychické), zlobivým rozpáře břicho a vycpe je slámou.

Island a Norsko

Že se Skandinávie, a především Island, magickými bytostmi jen hemží, o tom nemůže být pochyb. Nejinak je tomu i o Vánocích, kdy se z jeskyně vynoří zlá obryně Gryla, která má chuť na guláš. Ovšem ne jen tak ledajaký, vaří si ho totiž z dětí, které unáší. Mezi její společníky patří vánoční kočky. Ty zase nakukují do oken domů a hlídají, aby každý dostal alespoň jeden kousek oblečení.

V Norsku si lidé musí na Štědrý den dát pozor na košťata. Pokud je neuklidí někam do bezpečí, přijdou si pro ně zlé čarodějnice. Vánoce zde totiž představují čas, kdy se svět lidí a magických bytostí propojuje.

Jižní Afrika

V zemích, kde místo Ježíška naděluje dárky Santa Claus, děti často chystají ke stromečku sušenky a mléko, aby se mohl občerstvit. Jak ale zajistit, aby si na nich potají nesmlsly právě děti?

V Jižní Africe to rodiče vyřešili vskutku originálně – dětem vypráví příběh o chlapci jménem Danny, který Santovi sušenky snědl, čímž velmi pobouřil svou babičku. Dokonce natolik, že ho v návalu zlosti ubila k smrti. Od té doby jeho duch bloudí domácnostmi a straší děti, které by dostaly stejný nápad.

Ukrajina

Pokud trpíte arachnofobií, tedy strachem z pavouků, určitě se v období Vánoc vyhněte Ukrajině. Vánoční stromky se zde totiž tradičně zdobí nejen pavučinami, ale i figurkami osminohého hmyzu. Může za to pověst, podle které vděčný pavouk opředl stromeček chudé rodiny, aby se jeho pavučiny změnily ve zlaté a stříbrné nitky.

Zdroje: Ctnews, Foxnews

Oblíbené