Spojte se s námi


Lifestyle

Advent už v září? Ze čtyř neděl tichého a radostného očekávání se staly tři měsíce „strašení“ Vánoci

Čekání na Vánoce bylo v minulosti obdobím čtyř týdnů před samotným Štědrým dnem. V tomto období se lidé měli zklidnit, rozjímat a těšit se na velké svátky, které přijdou. V moderní době nás však všudypřítomná reklama straší Vánoci pomalu od září a radostná nálada ustupuje předvánočnímu stresu.

Publikováno

dne

Čekání na Vánoce bylo v minulosti obdobím čtyř týdnů před samotným Štědrým dnem. V tomto období se lidé měli zklidnit, rozjímat a těšit se na velké svátky, které přijdou. V moderní době nás však všudypřítomná reklama straší Vánoci pomalu od září a radostná nálada ustupuje předvánočnímu stresu.

Začátek školního roku a už jsou tu Vánoce

Opakuje se to každý rok. Jakmile odezní reklamy na začátek školního roku (které kazí dětem radost z prázdnin už od začátku srpna), začnou za pár týdnů vyskakovat reklamy na Vánoce.

A ty nás nutí k mnoha věcem. Už jste začali s vánočními přípravami? Nakupte dárky dopředu. Zajistěte si, že budete mít všechny dárky na Vánoce včas. Už je nejvyšší čas začít se chystat na Štědrý den.

Známe to všichni. K reklamám se velmi rychle přidá sváteční výzdoba obchodních center a obchodů, a Vánoce na nás tak vyskakují od půlky října na každém rohu.

Adventní rozjímání

Tento komerční trend přitom popírá původní smysl vánočního očekávání, který kopíroval cyklus roku i lidského života.

Po tvrdé práci v létě a na podzim se příroda uložila ke spánku, napadl sníh a lidé měli konečně čas si odpočinout a věnovat se více sobě a svému duchovnímu životu.

Čtyři neděle před Štědrým dnem přišel čas na to, aby lidé rekapitulovali celý uběhlý rok, rozjímali nad životem a našli v sobě radost ze života, která se pro věřící pojila s radostí z očekávání narození Jezulátka.

Křesťanské praktiky se tak v Adventu stejně jako v mnoha jiných případech propojily s přirozeným přírodním cyklem a dávaly lidem to, co potřebovali. Tedy zklidnění po těžké práci a také naději v době, kdy jsou dlouhé noci a venku zima.

Stres, stres, stres

Vlivem toho, že se z duchovního svátku stal komerční chaos se nejen vytratil smysl Vánoc, ale ztratil se i onen čas na vnitřní život, který je pro člověka důležitý.

Místo toho, abychom se uzavřeli do sebe, trávili čas se svou rodinou a našli si chvíli na odpočinek, běháme už od října po obchodních domech, sháníme půjčky na dárky a místo s nadějí hledíme ke Štědrému dni s hrůzou.

Už se to zase blíží

Možná vám někdo v nadsázce už v červnu řekl: „Nechci strašit, ale za půl roku už jsou zase Vánoce.“ A zas taková nadsázka to vlastně nebyla – Vánoce jsou pro mnoho lidí zdrojem velkého stresu.

A tak si nyní, protože teď už se opravdu blíží, zkuste slíbit, že letos všeobecnému vánočnímu tlaku nepodlehnete.

Naplánujte si podzimní a zimní večery, během kterých budete jenom odpočívat. Místo všeobecného zmatku se rozmazlujte a dopřávejte si pohodlí. Pomalu rekapitulujte rok a využijte adventního času k vytváření nových plánů.

Předvánoční čas má patřit vám, ne obchodníkům ani úvěrovým společnostem.

Zdroj: USA Today, History Channel

Oblíbené