Spojte se s námi


Cestování

Zimní válka o hory? Mezi pěšími a běžkaři to začíná vřít kvůli omezenému prostoru

Publikováno

dne

A je to tu zase. Zima je tady, na horách sníh a začíná válka. Samozřejmě s notnou dávkou nadsázky. Nikdo totiž nechce být omezován a tak se turisté na sociálních sítích hádají, jak to má vlastně s pohybem na horách vypadat.

Česká republika je plná turistů. V létě můžete při většině výletů na hory narážet na nemalé počty lidí, kteří si užívají výšlapy či jízdu na kole. Se zimou se ovšem způsob využívání hor ve velkém mění a začíná sezona běžkařů a lyžařů.

Lyžaři si užívají sjezdovek, běžkaři pro změnu využívají stop, které jim bývají ve velkém množství připravovány. Jenže ti, kteří chtějí chodit pěšky, jsou najednou ti „méněcenní“.

Alespoň to tak svým způsobem vyznívá s diskusí pod facebookovým příspěvkem Běžeckého areálu Pustevny, který zveřejnil fotografii s popiskem, jak se mají pěší turisté na horách chovat.

Samozřejmě se dá pochopit apelování na ohleduplnost, nicméně faktem je, že běžkařských stop je na horách skutečně hodně a pěším toho prostoru zase tolik nezbývá. A brodit se příkopy, kde může být třeba i voda? Neoptimální.

Musíme navíc zmínit fakt, že na hory chodí lidé všech generací. Pro děti či seniory tedy není úplně ideální brodit se například místy, kudy doporučuje fotografie.

Ostatně většina komentářů působí stejným či podobným dojmem. A to i od lidí, kteří mimo jiné také běžkují.

Jeden z diskutujících uvedl hned tři nesouhlasné body – do hlubokého sněhu by podle něj nevlezl ani běžkař, 99,9 % tras prý vede po lesních cestách, z čehož je většina značena jako turistická, a že hory jsou tu pro všechny, ne jen pro určitou skupinu lidí.

Tyto tři body se zařadily mezi nejlajkovanější komentáře v diskusi. Jak už však je zmíněno, důležitá je ohleduplnost. Všestranná. Nejen ze strany pěších turistů, ale i ze strany běžkařů.

Zdroj: Běžecký areál Pustevny, Facebook

Oblíbené