Spojte se s námi


Cestování

Zimní válka o hory? Mezi pěšími a běžkaři to začíná vřít kvůli omezenému prostoru

Publikováno

dne

A je to tu zase. Zima je tady, na horách sníh a začíná válka. Samozřejmě s notnou dávkou nadsázky. Nikdo totiž nechce být omezován a tak se turisté na sociálních sítích hádají, jak to má vlastně s pohybem na horách vypadat.

Česká republika je plná turistů. V létě můžete při většině výletů na hory narážet na nemalé počty lidí, kteří si užívají výšlapy či jízdu na kole. Se zimou se ovšem způsob využívání hor ve velkém mění a začíná sezona běžkařů a lyžařů.

Lyžaři si užívají sjezdovek, běžkaři pro změnu využívají stop, které jim bývají ve velkém množství připravovány. Jenže ti, kteří chtějí chodit pěšky, jsou najednou ti „méněcenní“.

Alespoň to tak svým způsobem vyznívá s diskusí pod facebookovým příspěvkem Běžeckého areálu Pustevny, který zveřejnil fotografii s popiskem, jak se mají pěší turisté na horách chovat.

Samozřejmě se dá pochopit apelování na ohleduplnost, nicméně faktem je, že běžkařských stop je na horách skutečně hodně a pěším toho prostoru zase tolik nezbývá. A brodit se příkopy, kde může být třeba i voda? Neoptimální.

Musíme navíc zmínit fakt, že na hory chodí lidé všech generací. Pro děti či seniory tedy není úplně ideální brodit se například místy, kudy doporučuje fotografie.

Ostatně většina komentářů působí stejným či podobným dojmem. A to i od lidí, kteří mimo jiné také běžkují.

Jeden z diskutujících uvedl hned tři nesouhlasné body – do hlubokého sněhu by podle něj nevlezl ani běžkař, 99,9 % tras prý vede po lesních cestách, z čehož je většina značena jako turistická, a že hory jsou tu pro všechny, ne jen pro určitou skupinu lidí.

Tyto tři body se zařadily mezi nejlajkovanější komentáře v diskusi. Jak už však je zmíněno, důležitá je ohleduplnost. Všestranná. Nejen ze strany pěších turistů, ale i ze strany běžkařů.

Zdroj: Běžecký areál Pustevny, Facebook

Cestování

Časté výlety do přírody výrazně prospívají duševnímu zdraví

Říká se, že chůze na čerstvém vzduchu je zdravá a může dopomoci k vytvoření silné imunity. S tímto tvrzením souhlasí i finští vědci, kteří ve svém průzkumu dospěli k tomu, že procházky v přírodě výrazně pomáhají našemu duševnímu zdraví.

Publikováno

dne

Říká se, že chůze na čerstvém vzduchu je zdravá a může dopomoci k vytvoření silné imunity. S tímto tvrzením souhlasí i finští vědci, kteří ve svém průzkumu dospěli k tomu, že procházky v přírodě výrazně pomáhají našemu duševnímu zdraví.

Určitě většina z nás už někdy slyšela o blahodárných účincích prosté procházky na čerstvém vzduchu. Díky tvorbě imunity to může být jeden ze způsobů, jak předcházet nemocem. Nyní se těmito účinky zabývali finští vědci.

Ti potvrdili vliv přírody na zdraví člověka. Ve svém průzkumu se zabývali zejména duševním zdravím a předcházení psychickým onemocněním.

Podle závěrů studia by mělo stačit, když člověk třikrát nebo čtyřikrát do týdne vyrazí do přírody. Stačí přitom navštívit místní park či jinou městskou zeleň. Výzkum totiž míří na obyvatele měst, kteří s přírodou nejsou tak spjati jako obyvatelé vesnic.

Co se týče konkrétních statistik průzkumu, bylo dokázáno, že lidé, kteří jsou v kontaktu s přírodou alespoň třikrát týdně, mají zhruba o třetinu nižší šanci psychicky onemocnět.

Při pravidelných vycházkách může riziko užívání léků klesnou až o 36 procent, v případě procházek pětkrát do týdne pak může klesnout dokonce až o 41 procent.

Vědci si od tohoto výzkumu slibovali zvýšení povědomí o důležitosti psychického zdraví, navíc chtějí vytvořit tlak na větší budování městské zeleně. Daty z výzkumu pak mohou argumentovat o prospěšnosti přírody na zdraví obyvatel.

Je tak dokázané, že příroda či jakýkoli jiný kontakt s ní, má dobrý vliv na naše zdraví. Pro člověka to může být dobrá prevence, jak se vyhnout užívání mnoha léků ve starším věku.

Příroda je rovněž místo, kde si mohou lidé vyčistit hlavu a nechat odplout stres z uspěchaného života.

Zdroj: Forbes

Pokračovat ve čtení

Cestování

Kam v březnu za dobré ceny? Britské Ostrovy, Skandinávie či Itálie letadlem za méně než 1200 korun

Publikováno

dne

Únor je tu a pokud byste rádi někam vyrazili v průběhu března, je ideální čas se porozhlížet po destinacích, kam zamířit. V dalších řádcích jsme pro Vás připravili seznam cenově atraktivních dostupných letenek do zajímavých destinací.

Vzhůru do Anglie, Skotska či Irska

Pokud byste v průběhu března, kdy ještě není tolik turistů, chtěli vyrazit směrem do Velké Británie či Irska, pak je možné vyrazit hned do několika destinací.

Co se týká Anglie, jsou na serveru Pelikan.cz k dispozici letenky do Londýna, Leedsu, Manchesteru či Liverpoolu. V rámci Skotska se lze dostat do Edinburghu, samozřejmostí je irský Dublin.

Lety do Londýna

Do Londýna se lze dostat hned ze čtyř míst. V březnu do anglické metropole letí letadla z Drážďan, Bratislavy, Ostravy či Brna.

Nejlevněji se dostaneme do Londýna z Bratislavy. V termínu 3. až 8. března vyjdou zpáteční letenky na slušných 967 korun.

Zpáteční letenky z Drážďan vyjdou nejlevněji v termínu od 13. do 18. března za cenu 978 korun, v případě touhy po pobytu do 22. března by letenky vyšly na 991 korun.

Co se týká odletů z Ostravy či Brna, tak nejlépe vyjde v obou případech termín 2. až 9. března za částku 1108 korun.

Dublin, Leeds, Manchester, Liverpool, Edinburgh

Do všech výše zmíněných destinací se lze dostat pouze z jednoho místa. Termínově je nejbližší odlet do Dublinu, kam se lze dostat z německého Norimberku. Nejlépe vyjdou letenky od 1., 3. či 5. března do 5., 8., 10. či 12. března. Ve všech případech zaplatíte 1031 korun.

Za 1097 korun se pak lze dostat z Bratislavy do Leedsu ve dnech 3. až 12. března. O něco levněji se můžeme dostat z Vídně do Manchesteru (1070 korun) v termínu od 6. do 12. nebo 13. března.

Do Liverpoolu i do Edinburghu se letí z Vídně. Město Beatles vyjde nejlevněji v termínu 14. až 21. března za 1168 korun, o čtyři koruny dražší jsou letenky do Edinburghu v rozmezí 8. až 10. března.

Pokud by vás v Edinburghu lákal delší pobyt, tak se vyplatí nejvíce termín od 17. do 24. března za 1466 korun.

Co takhle Skandinávie?

Na své si v březnu mohou přijít i milovníci severu. K dispozici jsou totiž letenky do Švédska, Norska či Dánska.

Hned ze dvou míst se lze dostat do Stockholmu. Nejlevněji vyjde odlet z polské Vratislavi v termínu od 6. do 13. března, nicméně termínů je k dispozici za cenu 808 korun vícero.

O kousek dráž vyjdou odlety z Vídně, termínů je ale opět řada. Příkladem lze uvést 15. až 22. března za 832 korun. Pokud byste rádi zamířili do Malmö, pak si připravte 697 korun na odlet z Katovic. Za tuto sumu je k dispozici velký počet termínů. Například 8. až 15. března.

Velmi variabilně pak zle vybírat délku případného pobytu v Oslu. Norskou metropoli lze navštívit odletem z Vídně, nejlevněji vyjde termín od 14. do 18. března (897 korun). Za 970 lze pořídit letenky v rozmezí 7. až 11. března, v případě týdenního pobytu se nejvíce vyplatí 18. až 25. března za 1006 korun.

Pod 1000 korun se bohužel nevejdeme při případné návštěvě Dánska. Do Kodaně se dá levně letět z Bratislavy. Nejideálnější je termín 6. až 11. března za 1020 korun.

Itálie, Řecko či jih Francie

Pokud byste rádi naopak do trochu teplejších končin, tak se nabízí odlety hned do třech zemí a do šesti různých destinací.

Hned čtyři destinace přitom můžeme navštívit odletem z Vídně.

Nejlevněji vyjde návštěva Benátek v termínu od 3. do 7. března za 841 korun, delší pobyt za stejnou cenu lze zajistit mezi 1. až 7. březnem. Pokud byste stáli spíše o konec měsíce, pak lze za 864 korun využít termínu od 26. do 31. března.

Z Vídně se lze dostat také do Neapole. Nejvíce se vyplatí letenky od 7. do 14. března za 1386 korun. Když pak zůstaneme u Itálie, tak z Brna se můžeme dostat do Bergama, nejlépe v rozmezí od 27. do 31. března za 945 korun.

K dispozici jsou i dvě řecké destinace. V první řadě za 1054 korun můžeme využít zpáteční letenky z Vídně na Krétu, konkrétně Heraklion, v termínu od 27. do 30. března. Z Bratislavy se pak lze podívat do Soluně (8. až 15. března) za 1125 korun.

Poslední dostupnou teplou destinací je Marseille. Francouzské město je dostupné z Vídně na konci března (24. až 30. března) za 1110 korun.

Zdroj: Pelikán.cz, Kiwi.com

Pokračovat ve čtení

Cestování

Kam vyrazit v únoru? Akční letenky do 1200 Kč do zajímavých destinací, nechybí Tel Aviv či Paříž

Publikováno

dne

Na cestování není nikdy nevhodná doba. Ani v únoru. Právě na únor 2023 jsou již nyní dostupné velmi zajímavé akční letenky, a to nejen do evropských destinací. Za zhruba 1200 korun českých si lze udělat výlet například do Izraele.

Odlety z Vídně

Vídeň nabízí na únor suverénně největší počet akčních letenek do několika zajímavých destinací za atraktivní ceny. Chcete-li navštívit Edinburgh, Neapol, Paříž, Oslo či Stockholm, pak je ideální příležitost.

Za zmínku však stojí, že ceny letenek do některých destinací vyjdou nejlépe v momentě, kdy si zařídíte až dvoutýdenní pobyt.

Do Edinburghu vyjdou nejlépe letenky na rozmezí 2. února až 24. února a 12. února až 3. března, a to za cenu v hodnotě 741 korun českých prostřednictvím serveru Kiwi.com. Dva týdny ve Skotsku se ovšem dají využít skvěle. Ostatně na britských ostrovech je toho mnoho k vidění.

Nejinak je tomu v Itálii. Do Neapole najdeme letenky v termínu 28. února až 12. března za 796 korun. Dvoutýdenní dovolenou lze za 1028 korun zažít také v Paříži a Francii jako takové, to však v termínu 15. února až 1. března.

Server Pelikán.cz pro změnu zaznamenal cenově atraktivní letenky do norského Osla, kde nejlépe vyjde buď výlet na prodloužený víkend, popřípadě týden. Optimálně v rozmezí od 4. února do 7. února za 830 korun, nebo od 7. února do 14. února za stejnou sumu.

Hned několik termínů, ať už na prodloužený víkend, týden či delší období, je pak k dispozici směrem do švédského Stockholmu. Příkladem v rozmezí od 8. února do 15. února za 955 korun.

Odlety z Polska

Stockholm i Oslo lze navštívit také za využití polských letišť. Zejména v případě návštěvy Švédska vyjde odlet z Polska finančně o něco lépe. Na výběr je opět mnoho termínů, zvolit můžete různě dlouhé pobyty.

Do švédského hlavního města se odlétá z Vratislavi. Nejlépe vyjde, když odletíte z Polska 6. února a ze Stockholmu se vrátíte 11. února. Přes server Pelikán.cz lze letenky zakoupit za 742 korun.

Oslo je pro změnu k dispozici s odletem z Katovic. Že by ale finančně vyšlo o něco lépe, než v případě odletu z Vídně, to se říci nedá. Nejlevněji vyjdou letenky v rozmezí od 7. února do 13. února, které vyjdou na 827 korun.

Odlety z Budapešti a Klagenfurtu

Poslední dva atraktivní výlety na závěr. Opět ze škatulky spíše delšího výletu. V první řadě se lze z Budapešti dostat přímým letem až do Tel Avivu v Izraeli. Na více než dva týdny se můžete do této destinace podívat v termínu od 7. února do 24. února za cenu 1141 korun na serveru Kiwi.com.

Z německého Klagenfurtu se můžete podívat do Irska, konkrétně do Dublinu. Přímé lety za cenu maximálně do 1176 korun můžeme využít v termínech od 4., 6. či 8. února až do 20., 25. nebo 27. února.

Zdroj: Kiwi.com, Pelikán

Pokračovat ve čtení

Oblíbené