Spojte se s námi


Kultura

Zemřeli sexuolog Radim Uzel a historička umění Meda Mládková

Publikováno

dne

Server iDNES dnes informoval o úmrtí sexuologa, lékaře, publicisty, pedagoga a soudního znalce Radima Uzla (82). Úmrtí potvrdil i jeho vnuk Jan. Uzel, který měl delší dobu zdravotní problémy a potýkal se s rakovinou žaludku, zemřel v noci na pondělí v nemocnici Motol.

Po několika měsících tak následoval svoji ženu Helenu, která zemřela minulý rok. Společně měli jednu dceru Kateřinu. Pohřeb se uskuteční v kruhu rodiny.

Radim Uzel se narodil v Ostravě 27.3. v roce 1940. Vystudoval brněnskou Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity a poté se věnoval ženskému lékařství a vědecké a osvětové činnosti.

Vydal také řadu odborných knih, které pomohly k popularizaci a otevření řady témat spojených s oborem gynekologie a sexuologie.

„Přežije-li kultura, přežije národ,“ to byla slova historičky umění a mecenášky Medy Mládkové, která zemřela v požehnaném věku 102 let. Oznámila to Nadace Jana a Medy Mládkových a Museum Kampa.

To Mládková sama založila. Najdete zde přes 220 obrazů a kreseb Františka Kupky, se kterým se seznámila během studií v Paříži. Přes 1000 děl českých a slovenských výtvarníků z let 1965 až 1985 a také celkem 16 soch Otto Gutfreunda. Budovu Sovových mlýnů měl v pronájmu od města celých 99 let.

Mládková se narodila v Zákupech na severu Čech, ale od roku 1948 žila v emigraci ve Švýcarsku, Francii, kde také vystudovala dějiny umění a USA. Zemřela ve svém bytě na pražské Kampě.

Zdroj: SeznamZpravy, iDNES, Wikipedia

Oblíbené