Spojte se s námi


Celebrity

Zemřel Vašo Patejdl. Připomeňte si život autora mnoha úspěšných hitů na Slovensku i u nás

V sobotu 19. srpna zemřel po krátké a těžké nemoci autor mnoha úspěšných hitů Vašo Patejdl. Jeho smrt zasáhla nejen jeho rodinu a nejbližší přátele, ale také fanoušky. Připomeňte si s námi životní příběh tohoto výjimečného muzikanta.

Publikováno

dne

V sobotu 19. srpna zemřel po krátké a těžké nemoci autor mnoha úspěšných hitů Vašo Patejdl. Jeho smrt zasáhla nejen jeho rodinu a nejbližší přátele, ale také fanoušky. Připomeňte si s námi život tohoto výjimečného muzikanta.

České a slovenské fanoušky zasáhla zdrcující zpráva o úmrtí Vaša Patejdla. Ten zemřel po těžké nemoci dne 19. srpna. Jaký byl jeho umělecký život?

„S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že dnes, 19. srpna 2023, nás v nočních hodinách po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně Vašo Patejdl,“ napsal Elán na Facebooku.

První kapelu založil už na základní škole

Ačkoliv působil na Slovensku, narodil se v roce 1954 v Karlových Varech. Působil nejen v oblíbené skupině Elán, ale také se věnoval sólové kariéře a složil obrovské množství hitů pro jiné hudebníky.

První kapela vznikla v době, kdy chodil na základní školu. Vystudoval VŠMU v Bratislavě obor skladba. Skupina Elán vznikla v roce 1969 a Patejdl byl jedním ze zakládajících členů. Tu opustil v roce 1985 a začal se věnovat sólové kariéře.

V roce 1987 vyhrál Bratislavskou lyru s písní Umenie žiť. V roce 1996 se vrátil do slovenské skupiny Elán a znovu to byly klávesy, kde měl své místo. Kapela měla naplánované na příští rok dva koncerty na oslavu narozenin Patejdla a Joža Ráže.

Jeho hity tu s námi budou dlouhé roky

Vašo Patejdl je autorem mnoha hitů, jeho texty můžete slyšet z úst Richard Müllera, pro kterého složil Po schodoch. Jeho písně ale zpívala také Marika Gombitová,, Beáta Dubasová nebo Heidi Janků. Je autorem hudby pro snímek Fontána pre Zuzanu.

Věnoval se také muzikálové tvorbě, například Jack Rozparovač je dílo, které se těší velkému úspěchu. Smutnou informací je, že se již nedočkal svého vánočního koncertu v Divadle Kalich, kde se hraje většina jeho muzikálů. 

Koncert se měl odehrát 7. prosince, vstupenky byly v prodeji již od března a během chvíle byly vyprodané. Není jasné, jestli se budou moci fanoušci s oblíbeným hudebníkem rozloučit na veřejnosti. Rodina se k tragédii zatím nevyjádřila.

Zdroj: Novinky, Facebook

Oblíbené