Spojte se s námi


Ekonomika

Zeman podepsal státní rozpočet pro rok 2022, počítá se se schodkem 280 miliard korun

Publikováno

dne

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal státní rozpočet pro rok 2022. Ten počítá se schodkem 280 miliard korun. Kvůli dopadům ruské invaze na Ukrajinu se bude pravděpodobně ještě měnit.

Hrad informoval o tom, že prezident Miloš Zeman podepsal letošní státní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. V únoru přitom ve Sněmovně označil návrh za proinflační, není prý ani prorůstový.

Státní rozpočet neruší žádné daňové výjimky, které stát připravuje o 380 miliard korun. Premiér Petr Fiala (ODS) se naopak o rozpočtu vyjadřoval jako o úsporném a protiinflačním. Počítá se s příjmy ve výši 1613,2 miliardy korun a výdaji 1893,2 miliardy.

Kvůli ruské invazi na Ukrajinu se však rozpočet bude ještě pravděpodobně měnit. Sám Fiala prohlásil, že bude potřeba jej novelizovat, ovšem stane se tak až v momentě, kdy budou jasné konkrétní potřeby úprav.

Podle ekonomických analytiků je rozpočet rozhodně méně proinflační, než byl návrh vlády Andreje Babiše (ANO), díky čemuž jej lze považovat za protiinflační. Babišův kabinet počítal se schodkem o 97 miliard korun vyšším.

Rozpočet počítá s tím, že se zrychlí růst ekonomiky na 3,1 procenta z loňských 2,9 procenta. Vláda se domnívá, že spotřebitelské ceny letos porostou o 8,5 procenta. Očekává se také pokles nezaměstnanosti.

Při snaze šetřit vláda například odebrala milionovou dotaci Českému svazu bojovníků za svobodu, o 22 milionů korun přišla Kancelář prezidenta republiky. Sněmovna přišla o 39 milionů, Senát o 17. Ústavní soud se dočkal škrtu 6 milionů.

Naopak se přidávalo ministerstvu obrany, které dostalo proti původnímu plánu o miliardu víc. Finance budou využity na nákup zbraní a posílení obranyschopnosti v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Zdroj: Hrad, iRozhlas

Oblíbené