Spojte se s námi


Kultura

Začaly opravy historických prvků na budově Průmyslového paláce na Výstavišti

Publikováno

dne

Na pražském Výstavišti začaly restaurátorské práce na budově Průmyslového paláce, kterou navrhl architekt Bedřich Münzberger. Tento skvost hlavního města byl otevřen v roce 1891 při příležitosti Jubilejní zemské výstavy.

Od té doby složila k pořádání kulturních akcí, převážně pak různých výstav. Mezi lety 1952 – 1954 ho komunisté změnili na společenský sál, převážně taneční a palác dostal nové jméno Sjezdový palác.

Poté se mu ale vrátila jeho počáteční funkce. Bohužel, v roce 2008 ho poškodil rozsáhlý požár.

Restaurátorských prací na skleněných vitrážích se ujalo studio Kolektiv Ateliers, které musí opravit přes 5 tisíc skleněných výplní. Ty mají téměř 108 tisíc jednotlivých skel.

Jak uvedl pro iDNES Zdeněk Kudláček (Kolektiv Ateliers), na restaurátorských pracích se podílí také Zdeněk Henych, který zde provedl generální rekonstrukci těchto vitráží před 50 lety.

Celková plocha vitráží je 2 256 m², proto se jedná o největší takovou oprava za posledních 100 let. Renovace bude stát přes 2,5 miliardy korun a hotová by měla být do konce roku 2025.

Návštěvníci se ale nemusí bát a své oblíbené akce a výstavy, které se v areálu pražského Výstaviště pravidelně konají, mohou navštívit i v letošním roce. Např. veletrh Svět knihy, který se uskuteční od 6. do 12. Června 2022.

Zdroj: Praha, iDNES

Oblíbené