Spojte se s námi


Hudba

YouTube chce spustit revoluční nástroj, který vám s pomocí umělé inteligence umožní mít hlas jako váš oblíbený interpret

Umělá inteligence má před sebou vskutku velkou budoucnost, přičemž její vývoj a zastoupení se dotkne prakticky všeho, kde to jen trochu půjde. Ohroženým by se mohl stát například hudební průmysl a jak se nyní zdá, samotný YouTube tomu jde naproti…

Publikováno

dne

Umělá inteligence má před sebou vskutku velkou budoucnost, přičemž její vývoj a zastoupení se dotkne prakticky všeho, kde to jen trochu půjde. Ohroženým by se mohl stát například hudební průmysl a jak se nyní zdá, samotný YouTube tomu jde naproti.

YouTube plánuje zavést nový nástroj umělé inteligence, který umožní všem tvůrcům používat hlasy populárních hudebních umělců ve svých videích. Pochopitelně je v tom však nemalý háček.

Jednání s hlavními hudebními vydavateli (Universal Music Group, Sony Music Entertainment a Warner Music Group) ohledně uvedení beta verze trvají déle, než se očekávalo.

Tento nástroj měl původně debutovat na události Made On YouTube v září. Zpočátku bude k dispozici vybrané skupině umělců a tvůrců, s možností širšího uvedení v budoucnu. Tuto novinku se však v září představit nepodařilo. Proč?

V čem je háček?

Jednou z hlavních otázek je především to, jak budou umělci kompenzováni za použití jejich skladeb v onom modelu AI. Tyto písně totiž pochopitelně podléhají zákonu o autorském právu.

Navzdory složitostem obchodních podmínek majitelé hudebních práv ale věří, že umělá inteligence je pro budoucnost hudebního průmyslu nevyhnutelná.

Podle zpráv serveru Billboard momentálně někteří umělci chtějí uzavřít licenční dohody. A to kvůli tomu, aby se vyhnuli tomu, že budou v budoucím světě umělé inteligence zaostávat.

Nutno dodat, hudební průmysl se již potýká s nástroji AI, které dokážou napodobit hlasy slavných umělců, načež se okolo této technologie v poslední době vedou rozsáhlé debaty.

Na druhou stranu, nedávno už výše zmínění hudební vydavatelé podali žalobu proti AI platformě Anthropic PBC, a to kvůli použití autorských textů blíže nespecifikovaných písní k trénování svého softwaru.

Zdroje: YouTube, Billboard

Oblíbené