Spojte se s námi


Cestování

Wanli: Další taiwanské UFO město, které zeje prázdnotou, ale nikdo neví proč

Podivné UFO domky, nikde nikdo a tísnivá atmosféra ve vzduchu. Vítejte v taiwanském městě Wanli, které bylo opuštěno v sedmdesátých letech minulého století, ale nikdo neví proč.

Publikováno

dne

Podivné UFO domky, nikde nikdo a tísnivá atmosféra ve vzduchu. Vítejte v taiwanském městě Wanli, které bylo opuštěno v sedmdesátých letech minulého století, ale nikdo neví proč.

Sanzhi 2.0

O futuristickém městě Sanzhi, jež bylo pravděpodobně prokleté a před lety bylo srovnáno se zemí, jsme vás již informovali. Sanzhi ale nebylo jediné UFO místo, které se na Taiwanu nachází. Dalším z nich je Wanli. Toto město stále existuje a při svých toulkách po ostrově jej můžete navštívit a spatřit na vlastní oči.

Venturo a Futuro aneb jak vznikly UFO domy?

Zajímáte se o architekturu a je vám povědomé jméno finského architekta Mattiho Suuronena? Právě on je autorem domů Venturo a Futuro. Inspirací k těmto domům byla klasická lyžařská kabina. Dobře patrná je ale také inspirace Dymaxionem.

Dymaxion: Předchůdce univerzálního dopravního prostředku

Dymaxion byl automobil, který byl předchůdcem univerzálního dopravního prostředku, který by byl výjimečný tím, že by se dal využít na souši, na vodě i ve vzduchu. Bohužel se Dymaxion ukázal jako nestabilní a nespolehlivý vůz, tudíž žádný univerzální vůz nikdy nevznikl a samotný Dymaxion se přestal vyrábět. Nyní je tak možné spatřit jej pouze na fotografiích a v několika muzeích.

Netradiční, levné a roztomilé

Ovšem zpátky k domům Venturo a Futuro. Suuronen s jejich návrhy přišel v šedesátých letech minulého století a brzy se začaly objevovat všude po světě. Lidé si je oblíbili díky netradičnímu kruhovému půdorysu a roztomilému vzezření. Nemělo by tedy být tolik překvapivé, že jich bylo několik postaveno také na Taiwanu.

Proč UFO domky ve Wanli vznikly?

Jenomže právě UFO domky ve Wanli jsou kopií a dokonce není ani známo, kdo a proč je nechal postavit. O to více zneklidňující je fakt, že brzy po ukončení stavby zůstalo pobřežní město opuštěné. Možným vysvětlením je to, že Wanli mělo sloužit jako místo pro turisty, kam by jezdili na dovolenou, ale při stavbě mohly dojít peníze.

Milovníci záhad, tíživé atmosféry a urbexu si přijdou na své

Není proto překvapivé, že okolo Wanli se vyrojila řada teorií a milovníci tajemna a záhad sem rádi jezdí za podivnou, možná až tíživou atmosférou, která zde visí ve vzduchu. Patříte-li k fanouškům urbexu a záhad, nenechte si při návštěvě Taiwanu ujít prohlídku Wanli. Najdete ho na severním pobřeží ostrova v oblasti Winli District, konkrétně tedy stačí najít Tingtão Rd.

Podívat ano, přespat ne

Ti z Vás, kteří se chtějí po Wanli „projít“, ale neopouštět Česko, si ho mohou snadno prohlédnout také na Google mapách. Při toulkách po mapě narazíte také na auta a známky toho, že Wanli není zcela opuštěné. V některých domcích skutečně žijí lidé, ale turistům se přespávání a obývání domků nedoporučuje.

Nádherné písečné pláže, výhledy a postapokalyptické momenty

Při procházení po Wanli si budete chvílemi připadat jako v ráji, a to hlavně díky blízkosti moře, písečné pláži a nádherným výhledům do okolí. Tyto krásné momenty se ale budou střídat s pocity toho, že jste se objevili v postapokalyptickém filmu a nejednou vás napadne, že se procházíte po městečku Pripjať.

Zdroje: AtlasObscura, Thetravel, Remotelands, Wikipedia, ndtv, earch, YouTube, Googlemaps

Oblíbené