Spojte se s námi


Cestování

Vzhůru za zážitky: Zámek Lednice

V České republice je velká spousta zámků, hradů, zřícenin a dalších památek, které mohou turisté navštěvovat. O některé z nich je postaráno dobře, vlastní je stát, ty jiné bohužel chátrají a je možné, že do několika desítek let úplně zmizí. My si dnes představíme zámek, který patří do první skupiny a je hojně navštěvován i cizinci.

Publikováno

dne

V České republice je velká spousta zámků, hradů, zřícenin a dalších památek, které mohou turisté navštěvovat. O některé z nich je postaráno dobře, vlastní je stát, ty jiné bohužel chátrají a je možné, že do několika desítek let úplně zmizí. My si dnes představíme zámek, který patří do první skupiny a je hojně navštěvován i cizinci.

Když zamíříme na jižní Moravu, která je v mnoha ohledech specifická, najdeme zde spoustu krásných míst. Někomu stačí vinice, druhý se rád podívá na zámky, no a ten další upřednostní zříceniny. Jedním z nejoblíbenějších cílů je Lednice, kam se společně vydáme.

Jak už jsem zmínila, tento region je odlišný od těch ostatních. Často se říká, že zde žijí klidní lidé, kteří se snaží se všemi vycházet a žijí pohodovým způsobem života. Zda tomu tak opravdu je, to musí každý posoudit sám. Pravdou ale je, že právě do tohoto kraje si lidé často jezdí odpočinout a vypnout hlavu.

Pár faktů

První zmínka o Lednici pochází ze 13. století, kdy se o lokalitu staral rakouský rod Sirotků. V polovině století se novými majiteli panství stali Lichtenštejnové, kteří Lednici vlastnili až do roku 1945, pak se ale knížecí rod odstěhoval, neboť jejich majetek byl zkonfiskován. Od té doby je zámek majetkem státu a patří k nejnavštěvovanějším památkám v zemi. 

Není se čemu divit, že v roce 1996 byl celý lednicko-valtický areál zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Zámek a jeho okolí totiž působí až pohádkovým dojmem.

Prohlídkové okruhy

Návštěvníci tohoto objektu si mohou vybrat hned z osmi prohlídkových okruhů. V rámci nich je možné navštívit reprezentační sály, soukromé apartmány, dětské pokoje, umělou jeskyni, skleník, minaret a jeho sály či Janohrad. 

Právě Janohrad (jindy nazýván Janův hrad) je od zámku vzdálen kolem tří kilometrů, a tak se k němu dá v pohodě dostat pěšky. Zvolit ale můžete i plavbu lodí od minaretu, která trvá asi čtyřicet mnut. Na místě je také parkoviště, a tak není problém ke zřícenině přijet autem. 

Vstupenky

Ceny vstupenek na jednotlivé okruhy se liší, rozdílná výše je taky podle věku a dalších aspektů. Vše se ale dozvíte na oficiálních stránkách zámku, kde je vše dopodrobna rozepsáno.

Zámecké zahrady

Park je docela velký a navštívit ho můžete i bez zakoupené vstupenky na některou z prohlídek, každý den od 7:00 do 22:00 je totiž volně přístupný. V zahradě se můžete pokochat tulipány a dalšími rostlinami, speciálně upravenými záhony nebo kašnou, od které je nádherný výhled na samotný zámek.

Tak hurá na cestu! 

Zdroj: zamek-lednice.com

Oblíbené