Cestování
Vzhůru za zážitky: Zámek Hluboká
Nedaleko od Českých Budějovic, severně, asi patnáct minut autem, nachází se Hluboká nad Vltavou. Město, které je z turistického hlediska velice atraktivní. Kromě zámku, o kterém si dneska něco povíme, zde můžeme navštívit ZOO nebo lovecký zámek Ohrada. O zábavu zde rozhodně není nouze, protože i samotná procházka po městě nám přinese nezapomenutelné zážitky.
Nedaleko od Českých Budějovic, severně asi patnáct minut autem, se nachází Hluboká nad Vltavou. Město, které je z turistického hlediska velice atraktivní. Kromě zámku, o kterém si dneska něco povíme, zde můžeme navštívit ZOO nebo lovecký zámek Ohrada. O zábavu zde rozhodně není nouze, protože i samotná procházka po městě nám přinese nezapomenutelné zážitky.
Jižní Čechy patří k nejoblíbenějším krajům České republiky. Ono se ani není čemu divit, vždyť města jako České Budějovice, Hluboká nad Vltavou nebo Český Krumlov zná opravdu každý. Navíc tohle je opravdu jen krátký výčet toho, co v regionu můžeme navštívit.
Můžeme tady sice navštívit krásnou čistou přírodu, rybníky či oblíbené rovinaté cyklostezky, my však zavítáme jinam. Na jeden z nejkrásnějších zámků v ČR, kterým právě Hluboká nad Vltavou je. Jaká je jeho historie a co můžeme vidět na prohlídkových okruzích? To zjistíme již za malou chvíli.
Pár faktů
Historie zámku sahá až do poloviny 13. století. V té době zde došlo k vystavění strážného hradu, který založili čeští králové. Často pak byl jako královský majetek dáván do zástavy. Hrad vlastnilo několik významných rodů, ale až páni z Hradce nechali v roce 1563 upravit hrad na renesanční zámek.
Dlouhých 300 let pak zámek patřil Schwarzenbergům, ti zde pobývali až do konce roku 1939. Jenže právě v tomto roce poslední majitel Dr. Adolf emigroval před nacisty do zámoří. Díky zvláštnímu zákonu Lex Schwarzenberg o svůj majetek definitivně přišli osm let později.
Během působení posledních majitelů došlo k několika stavebním úpravám. Tehdejší majitel Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu se svou manželkou kněžnou Eleanorou často jezdili do Anglie, a proto byl hlavní předlohou projektu královský zámek Windsor.
Prohlídkové okruhy
V pracovní dny zámek nabízí pouze základní prohlídkový okruh, který nás zavede do ranního či kuřáckého salonu, do čítárny nebo knihovny, také navštívíme expozici zbraní a zbrojnici. Otevřena je i věž, ale na tu můžeme vystoupat pouze v případě, že je hezké počasí.
Ostatní prohlídky jsou otevřeny jen do konce měsíce, nicméně jen v soboty, neděle a 28. září, kdy je státní svátek. Moc času už tedy není, pokud se však některou z těchto prohlídek rozhodneme navštívit, zamíříme do kuchyně nebo soukromých či hostinských apartmánů.
Vstupenky
Vstupenky si můžeme zajistit na místě i v online předprodeji. Ceny jednotlivých prohlídek se liší, protože každá je jinak dlouhá a nabízí k vidění jiné prostory. Za děti do pěti let nezaplatíte nic. Senioři, starší děti, studenti a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P pak mají zvýhodněné vstupné.
Tak hurá na výlet!
Zdroj: hluboka.cz, zamek-hluboka.cz
Cestování
Jak se slaví Vánoce v Dánsku? Čeká na vás hora jídla a pití
Vánoce v Dánsku patří k nejhezčím obdobím v roce. V období adventu se hlavní město Kodaň zahalí do stovek tisíc světýlek. Jak se slaví Vánoce v Dánsku a čím se liší od českých svátků?
Vánoce v Dánsku patří k nejhezčím obdobím v roce. V období adventu se hlavní město Kodaň zahalí do stovek tisíc světýlek. Jak se slaví Vánoce v Dánsku a čím se liší od českých svátků?
Různé státy a národy slaví Vánoce jinak. Obvykle vycházejí z tradic, které si rodiny uzpůsobují na míru. Dánové jsou národ, který si Vánoce doslova užívá a s oslavami začínají už v polovině listopadu.
Pohodlí, pospolitost a útulná atmosféra
Advent a Vánoce slaví státy ve Skandinávii podobně. Vycházejí přitom z principů hygge – pohodového přístupu k životu. Dánové nacházejí krásu v každém okamžiku, díky čemuž v průzkumech pravidelně vycházejí jako jeden z nejšťastnějších národů na světě.
Fenomén hygge pochází z konce 20. století. Původně spočíval ve stylu bydlení, ve kterém převládala útulnost, pohoda a příjemná atmosféra. Do principů hygge se řadí:
- Atmosféra – zapálené svíčky, krby, vyvětrané prostory
- Přítomnost – nejen fyzická, ale také duchovní
- Potěšení – především z dobrého jídla a pití
- Pohodlí – zvolnění životního tempa, klid a uvolnění
- Pospolitost – všichni jsou součástí jedné komunity.
Vánoce v Dánsku začínají už v listopadu
O tom, že Dánové se na vánoční svátky těší, svědčí to, že přípravy propukají před adventem. Ulice a zahrady postupně zdobí světýlka, papírové hvězdy a všudypřítomná dánská vlajka.
Tradiční dánský pivovar Tuborg vaří speciální vánoční pivo julebryg, které se podává během vánočních večírků. Těch se Dánové hostí s vervou sobě vlastní. Jedna z tradic velí, že host musí z návštěvy odejít plně nasycen, aby zůstalo blaho v domě.
V plné míře propukají Vánoce od 1. prosince. V tento den vysílá televize první díl adventního kalendáře julekalender. Během prvního týdne starosta Kodaně rozsvěcí bohatě zdobený vánoční strom, který tradičně Dánové dostanou jako dárek od norských sousedů.
Populární jsou také dánské vánoční trhy. Na nich se podává nejen vánoční pivo, ale také oblíbený vánoční punč glögg, svařák a pálenka julesnaps. V adventu se rodiny a přátelé setkávají na společných obědech a užívají si vánoční atmosféru.
Tradiční dánská vánoční jídla
Vánoce vrcholí 24. prosince stejně jako v Česku. V Dánsku ze Štědrého dne ovšem udělali oslavu hojnosti jídla a pití. Pokud navštívíte dánskou rodinu v období Vánoc, počítejte s až dvanáctihodinovým maratonem o několika chodech.
Julekofrost – štědrovečerní tabule – začíná předkrmem. Podávají se oblíbené nakládané ryby s kari omáčkou ve formě gravlaxu, tedy několik dní naložených plátků syrové ryby. Oblíbené jsou domácí remulády často založené na kopru a aromatickém koření.
Hlavní chod není v Dánsku ustálený. Některé rodiny si oblíbily vepřovou pečeni s vařeným bramborem (svinekød), masové koule (boller i kary) nebo kachní prso (andbryst) s červeným zelím a hnědou omáčkou (brun sovs). Jako příloha jsou populární karamelizované brambory.
Dezertem štědrovečerní večeře nekončí. Rýžová kaše ris à l’amande má spíše pudinkovou konzistenci. Před servírováním do ní hostitel vhodí jednu mandli. Kdo jí najde, vyhrává marcipánové prasátko.
Dánové vymysleli také originální způsob rozloučení s hosty. Ten oznamují polévkou servírovanou na konci hostiny. Obvykle má podobu vývaru s masovými kuličkami nebo knedlíčky. Není divu, že si ji hosté vychutnávají do posledního sousta.
Stejně štědrý je dánský vánoční nápojový lístek. Kromě zmiňovaného piva se popíjejí další alkoholické nápoje. Populární je akvavit – šnaps z destilovaných brambor a obilí, který se chutí podobá vodce. Při druhé destilaci se do něj ovšem přidává kmín, anýz, kopr, fenykl a další bylinky.
Kdo nosí dárky v Dánsku?
Ježíška v Dánsku nepotkáte, což ostatně platí pro většinu zemí světa. Po večeři se po dobrém jídle příjemně unavení Dánové vydají ke stromečku. Zde podle tradice tančí a zpívají. Dárky se rozdávají kolem desáté hodiny.
Podle pověstí nosí v Dánsku dárky vánoční muž julemand – obdoba amerického Santa Clause. Tomu pomáhají vánoční skřítci julenisse, které rodiny vystavují během Adventu na významná místa, aby dohlíželi na klidný průběh Vánoc.
Nezapomenutelné Vánoce v Dánsku
Vánoce v Dánsku končí 25. prosince. Na stole se objeví rýžový puding z předešlého dne, který je ovšem oživený čerstvě rozpuštěným máslem. Dánové jako milovníci návštěv zvou svoje přátele a rozdávají si další drobné dárky.
Rozdávání mívá podobu stolní hry pakkeleg. Lidé přinášejí drobné dárky, které položí na stůl. Postupně se střídají v házení kostkou a komu padne šestka, vybírá si dárek. V druhém kole se házení opakuje, na šestku si ale hráči vybírají dárky od svých spoluhráčů. Nikdo tedy předem neví, co dostane.
Dánové sami sebe považují za přeborníky ve vánočním přípravách. Na advent se celý rok připravují a bohatou štědrovečerní tabuli považují za věc hrdosti. Vánoce slaví v rodinném kruhu obklopeni dobrým jídlem a pitím. Přesně tak, jak jim to jejich životní styl hygge velí.
Zdroj: Wikipedia, Skandinavskydum.cz, HN.cz, Atmosfera.bellarose.cz
Cestování
Nepromeškejte Travel Tuesday a vyrazte na dovolenou snů!
Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě tento den.
Slyšeli jste již někdy o Travel Tuesday? Letos připadá na 28. listopadu a pokud plánujete podniknout nějaké dobrodružství a vyrazit za hranice, podívejte se na nabídky aerolinek a hotelů právě v tento den.
Black Friday
Fenoménem, který se již dostal také do České republiky, je Black Friday. Ten připadá na pátek po americkém svátku Dne Díkůvzdání. Řada obchodních řetězců ho začala využívat jako skvělý způsob, jak do svých obchodů nalákat zákazníky.
Před tím, než se naplno vrhnete do nakupování, si ale ověřte, zda jsou ceny skutečně tak výhodné. Někdy mohou být totiž vypočítány z výrazně vyšších cen. Přeci jen sleva 80 % zní mnohem lákavěji než 30 %.
Cyber Monday
Nákupní horečka ale zdaleka nekončí pátkem, nýbrž trvá celý víkend a také následující dva dny po neděli. Černý pátek znamená ohromné slevy v kamenných obchodech, zatímco úkolem Cyber Monday je zvýšit prodeje přes internet.
Termín Cyber Monday vznikl díky Ellenu Davisovi a Scottu Silvermanovi a jeho použití se od roku 2005 vžilo a nyní se jedná o zcela běžně používaný a rozšířený termín.
Travel Tuesday
Aby nepřišli zkrátka ani milovníci cestování, bylo trio doplněno o Travel Tuesday, neboli Cestovní úterý. Někdy též Travel Deal Tuesday. V tento den nabízejí aerolinky slevy na letenky, ceny hotelů se snižují o několik desítek procent a výhodné nabídky lákají cestovatele k tomu, aby si naplánovali svou další dovolenou.
Pokud si tedy chcete zpříjemnit poslední měsíc tohoto roku, případně si již naplánovat dovolenou na příští rok, podívejte se v úterý po letenkách. Když budete mít štěstí, narazíte na výhodné ceny letenek do vaší vysněné destinace.
Nezapomínejte ale na to, že platí pravidlo: Čím flexibilnější jste, tím výhodněji můžete kombinovat akce na letenky a hotely.
Než podlehnete nákupní horečce, ujistěte se o tom, že daná koupě je skutečně výhodná a nejedná se pouze o vydařený marketingový tah. Ne všechny nabídky, na které během Black Friday, Cyber Monday a Travel Deal Tuesday narazíte, jsou totiž zlevněné.
Zdroje: Wikipedia, USA Today
Cestování
Kam vyrazit v zimě na dovolenou? Zde je několik destinací, kde je i v zimním období krásně
Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy.
Lidé se dělí na dvě skupiny. Do první skupiny patří ti, kteří milují sníh a užívají si všechny zimní radovánky a do druhé skupiny patří lidé, kteří se všechny zimní měsíce netrpělivě těší na léto, slunce a vodu. Ať už patříte do kterékoli skupiny, neváhejte a pokračujte ve čtení. Přinášíme nápady na destinace, kde si v zimě užijete spoustu zábavy.
Dovolená v teple u moře
Líbilo by se Vám vyměnit šály, čepice a rukavice za sluneční brýle, plavky a opalovací krém? Stačí objednat zájezd, nastoupit do letadla a nechat se dopravit do jedné z mnoha nádherných destinací.
Egypt
V zimních měsících Egypt nabízí velmi příjemné teploty, které se pohybují kolem 25 až 30 stupňů. Potrápit Vás ale může silnější vítr. Díky němu Vám ale naopak nebude takové horko a můžete si užívat výlety. Velmi oblíbené jsou výlety do historických měst, šnorchlování, plavání s delfíny a zapomenout nesmíme samozřejmě ani na jízdu pouští na čtyřkolkách.
Vyhýbat se nemusíte ani moři. Pokud nepotřebujete mít teplotu moře jako vody ve vaně, na své si určitě přijdete. Turistická letoviska v oblasti Marsa Alam jsou plná nádherných korálových útesů, které jsou pro šnorchlování jako stvořené.
Dubaj
Dubaj je stále oblíbenější destinací. Za zhruba šest hodin letu se dostanete do exotické destinace, která na Vás dýchne velmi příjemnou atmosférou. Teploty v zimě se zde pohybují stejně jako v Egyptě, tedy kolem 25 až 30 stupňů. Teplota moře ovšem většinou vystoupá jen lehce nad 20 stupňů. Skvělým pomocníkem může být neoprenové tričko na plavání.
Užívat si ale kromě koupání můžete také nákupy nebo výlety na nejrůznější památky a zajímavá místa.
Bali
Na Bali je nádherně teplé počasí téměř celoročně. Nemusíte se proto rozhodně bát, že by Vám tady byla zima. Bali se může chlubit nádhernou přírodou, krásným teplým mořem a vřelou povahou místních obyvatel. Pokud se nechcete válet jen u moře, může zvolit poznávací zájezd nebo využít nabízených výletů, díky kterým poznáte místní kulturu. Doba letu je bohužel trochu delší, a tak se zajisté vyplatí volit dovolenou na více dnů.
Lyžování a zimní radovánky
Ideálním místem pro zimní radovánky je zajisté Rakousko nebo Itálie. Najdete zde zájezdy v různých cenových kategoriích a na své si přijde opravdu každý. V nabídce jsou také hotely s možností využití wellness procedur, které Vaše promrzlé tělo určitě ocení.
Na své si zde přijdou také děti a začátečníci, pro které jsou téměř vždy připraveny školy lyžování. Užívat si ale můžete také běžky nebo zimní turistiku.
Vyhýbat se ale nemusíte ani lyžování v České republice. Máme to takzvaně za humny a kvalita nabízených hotelů je mnohdy na velmi vysoké úrovni.
Zdroje: Wikipedie, Čedok, Cestuj levně
-
Novinkypřed 2 týdny
Jsme ve vesmíru sami? Zeptali jsme se umělé inteligence
-
Kulturapřed 1 týdnem
Příběhy ze života: Členové rodiny u mě platí za štědrovečerní hostinu. Pokud se jim to nelíbí, nepozvu je, tvrdí babička
-
Celebritypřed 6 dny
Christian Bale se 103 kg nebo s 55 kg? Pro amerického herce žádný problém! Podívejte se na jeho úchvatné proměny
-
Novinkypřed 6 dny
Zlatý Pátrovič! Česko Slovensko má talent přineslo další obří bizár, duet Miša s Vlaďkou se zapsal do historie