Spojte se s námi


Cestování

Vzhůru za zážitky: Hrad Házmburk

Za královnu Českého středohoří je podle Národního památkového ústavu považována Milešovka. Kdo by ale mohl být tím pomyslným králem? To si prozradíme dnes, kdy zavítáme na hrad, k jehož vzniku se váže několik legend. Pojďte s námi odhalit tajemství Házmburku.

Publikováno

dne

Za královnu Českého středohoří je podle Národního památkového ústavu považována Milešovka. Kdo by ale mohl být tím pomyslným králem? To si prozradíme dnes, kdy zavítáme na hrad, k jehož vzniku se váže několik legend. Pojďte s námi odhalit tajemství Házmburku. 

Ústecký kraj nabízí spoustu krásných míst, která stojí za návštěvu. Nalezneme zde třeba hrad Střekov, královské město Kadaň nebo třeba horu Říp, kam vystoupal praotec Čech. Za zmínku také stojí lázeňské město Teplice.

Pokud budete projíždět Českým středohořím, které je součástí tohoto regionu, je prakticky nemožné, abyste minuli hrad Házmburk. Jeho dvě dominantní věže totiž uvidíte ze všech světových stran na kilometry daleko.

Vznik

Podle archeologických nálezů byl tento čedičový vrch, jenž dosahuje výšky 418 metrů, osídlen už v 5. tisíciletí před naším letopočtem. Vznik Házmburku je však opředen tajemstvím, nikdo totiž neví, kdy a kým byl hrad založen. 

Podle Dalimilovy kroniky to byl jakýsi Léva, který si zde vybudoval první sídlo a se svou družinou odtud ovládal okolí. Nicméně v kronice Václava Hájka se zas zmiňuje to, že bratří Kalboj a Veslav z Košťálova zde roku 754 postavili dům pevný jako hrad a nazvali ho Klopaj. Jak to však bylo doopravdy, to už se asi nedozvíme. 

Cesta nahoru a prohlídkový okruh

Nejlépe se k hradu dostanete z obce Klapý, kde se nachází parkoviště. Vybrat si můžete ze dvou tras, obě měří kolem 2 kilometrů a jsou trošku náročnější, při klidném tempu se však dají v pohodě zvládnout. 

Možná máte někdy problém s výběrem prohlídkového okruhu. Takové starosti zde nemusíte řešit, neboť na hradě je pouze jedna trasa, je bez průvodce a provede vás venkovními prostorami. Odměnou vám bude i výstup na Bílou věž, ze které se můžete pokochat skvostnými výhledy.

Návštěvní doba a vstupenky

Hrad můžete navštívit od úterý do neděle, vždy od 9:30 do 16:00. Pokud se však na Hazmburk chcete vydat ještě letos, máte čas už jen do konce října. Vstupenky je možné zakoupit na místě, cena za dospělou osobu je 140,-, senioři, studenti do 24 let a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P zaplatí 110,- , děti do 17 let pak 40,-, ostatní jsou zdarma. 

Zlatá stezka Zemí hradů

Právě Házmburk je součástí Zlaté stezky Zemí hradů, která propojuje většinu významných hradních památek nacházejících se v oblasti Českého středohoří. Celková délka trasy je 89 kilometrů a v rámci ní se můžete vypravit třeba na hrad Košťálov, Ostrý nebo jiná zajímavá místa.

Šťastnou cestu!

Zdroj: kr-ustecky.cz, hrad-hazmburk.cz, stredohori.cz

Oblíbené