Spojte se s námi


Různé

Výživa: klíč ke spokojenému životu psa

Mnoho z nás má doma psa, ale víme jak máme našeho čtyřnohého přítele správně krmit? Dnes můžeme kolem nás najít různé názory a rady, jak krmit našeho pejska. Co je ale důležité vědět, to se pokusím tady přiblížit.

Publikováno

dne

Mnoho z nás má doma psa, ale víme jak máme našeho čtyřnohého přítele správně krmit? Dnes můžeme kolem nás najít různé názory a rady, jak krmit našeho pejska. Co je ale důležité vědět, to se pokusím tady přiblížit.

Masožravec ano nebo ne?

Na začátek by určitě stálo za to zmínit, že pes je většinou řazen mezi masožravce. Není to ale tak jednoduché jak se zdá. Vědci zjistili, že pes sice je prvotně masožravcem, ale jeho trávicí ústrojí je vyvinuté i na to , aby zvládlo trávit i škrob a sacharidy. To znamená, že pes není závislý na příjmu živočišné bílkoviny, i když je pro něj bezesporu prospěšná. Proto můžeme psa zařadit na jakousi hranici mezi masožravcem a všežravcem.

Základní živiny

Šestka je takové základní číslo, protože je právě šest základních živin, ze kterých by se měla skládat potrava našich psů.Mezi základní živiny patří: voda, bílkoviny, tuk, uhlohydráty, vitamíny a minerály. Všechny tyto živiny jsou důležité pro správné fungování těla a mají svoji specifickou funkci.

Voda

Zvířecí tělo obsahuje přibližně 70% vody, a i proto je právě voda nezbytná a řazena do základních živin.Voda je u psů, stejně jako u lidí, důležitým transportním médiem. Napomáhá správnému trávení živin a správnému vylučování odpadních látek. Funguje jako rozpouštědlo mnoha látek. Je také velmi důležitá pro termoregulaci.

Bílkoviny

Neméně důležité jsou bílkoviny. V těle zvířat zastupují funkci stavebního materiálu.Dodávají tělu energií. Mnoho bílkovin má také svoji nezastupitelnou funkci v těle, a to jako enzymy a hormony (např. Inzulín).

Tuky

I pro zvířata jsou tuky nejefektivnějším zdrojem energie a to zejména díky tomu, že dodávají dvakrát více energie než ostatní živiny. Jsou důležité i pro ty základní jednotky organismu a to v buněčných stěnách a membránách. Další neméně důležitou funkcí je izolace a ochrana vnitřních orgánů.

Uhlohydráty

Tyto živiny můžeme dělit na stravitelné (využití jako zdroj energie) a nestravitelné (využití na správnou funkci trávicího traktu).

Vitamíny

Jsou důležité hlavně pro metabolické a enzymatické procesy v těle a udržují jeho funkce. Jak je známo, máme vitamíny rozpustné ve vodě (C,B) a v tucích (A, D, E, K).

Minerální látky

Jsou velmi důležité pro tělo, protože se podílejí prakticky na všech procesech v těle. Podílejí se jako stavební materiál (vápník), podpora imunitního systému (selen), přeprava kyslíku v krvi (železo) nebo i regenerace kůže (zinek).

Všechny tyto živiny a jejich vyvážené podávání ve stravě jsou nezbytné pro správné fungování organismu, tedy pro udržování fyzického i psychického stavu psa. Vyváženost hlavních živin dodává stravě i chutnost a je tak pro psa více atraktivní. Naopak lidské jídlo by se psům vůbec nemělo podávat , není pro psí trávicí trakt správně vyváženo a navíc obsahuje většinou řadu koření, které také není pro psy vůbec vhodné. Důležité je dopřát psovi neomezené množství pitné, čerstvé a čisté vody.

Zdroje: ecanis, Wikipedia

Oblíbené