Spojte se s námi


Cestování

Výběr deseti nejkrásnějších národních parků světa

Podvodní makrokosmos, ledová jeskyně, růžové moře plameňáků, vybuchující gejzíry a vzácné druhy zvířat. Nejkrásnější národní parky světa nejenže vzbuzují úctu svou rozmanitostí, ale také se vám z nich (velmi příjemně) zatočí hlava. Níže najdete 10 národních parků z celého světa, které vás nadchnou a ohromí.

Publikováno

dne

Podvodní makrokosmos, ledová jeskyně, růžové moře plameňáků, vybuchující gejzíry a vzácné druhy zvířat. Nejkrásnější národní parky světa nejenže vzbuzují úctu svou rozmanitostí, ale také se vám z nich zatočí hlava. Níže najdete 10 národních parků z celého světa, které vás nadchnou a ohromí.

Národní park Torres del Paine

Torres znamená ve španělštině věže. Co ale znamená paine? Cestovatelé se smějí, že „bolest“. Protože je velmi obtížné se na toto výjimečné místo dostat. A ještě těžší je Torres del Paine navštívit. Vidět je v plném slunci? To není vůbec samozřejmé. Vždyť počasí v Patagonii je nesmírně rozmarné.

Národní park Plitvická jezera

Za horami, za lesy, mezi 16 jezery a 90 vodopády propojenými 18 kilometry lávek se rozprostírá pohádková země. Víme, matematika se k tomuto popisu nehodí, ale pro pochopení fenoménu Plitvických jezer je nezbytná.

Národní park Lake Nakuru

Jezero Nakuru patří mezi keňskými národními parky k těm menším, ale rozhodně stojí za vidění. Hvězdami jsou zde plameňáci, ale přilétají sem také marabuové, pelikáni, ibisové a afričtí orli.

Národní park Vatnajökull

Vezměte obří ledovec, modrou ledovou jeskyni, přidejte sopečnou činnost a vše obklopte erodujícími řekami a geotermálními prameny. Vznikne měsíční krajina národního parku Vatnajökull. Možná proto se zde v 60. letech minulého století připravovali američtí kosmonauti na let na Měsíc. Oblast je významným biotopem sobů a je známá také zajímavými vzdělávacími aktivitami.

Národní park Galapágy

Proslavil je Charles Darwin, zakladatel evoluční teorie, a dnes procházejí revolucí – ekologickou. Pravidla a předpisy pro návštěvu Národního parku Galapágy jsou stále přísnější. Stejně jako v jiných parcích je samozřejmě zakázáno se zvířat dotýkat. Největším lákadlem jsou podmořské výlety, kde můžete vidět mimo jiné žraloky kladivouny. Symbolem parku však zůstávají želvy sloní a leguáni.

Yellowstonský národní park

Když první Evropan popsal zázraky Yellowstonského parku, byl obviněn, že si vymýšlí. Jak totiž může někdo věřit žlutým horám, barevným jezerům a gejzírům, které vybuchují s přesností švýcarských hodinek?

Národní park Sagarmatha

Mount Everest a sedm dalších himálajských velikánů vysokých přes 7 000 m jsou hlavními lákadly národního parku Sagarmatha, který zahrnuje zasněžené vrcholky hor, ledovce, hluboká údolí obývaná vzácnými zvířaty, jako je sněžný leopard a panda malá. Každý, kdo se vydává na trek, například do základního tábora, prochází parkem.

Krugerův národní park

Safari? Je to ikonické místo! Vyskytuje se zde celá Velká pětka, včetně přibližně 1 300 bílých a 200 černých nosorožců. A celá řada dalších zvířat. Díky asfaltovým silnicím ho můžete objet vlastním autem, nemusí to být nutně terénní vůz. Jeho název připomíná jihoafrického politika považovaného za hrdinu jihoafrických dějin Paula Krugera. Byl to právě on, kdo v roce 1898 vyhlásil vznik státem chráněného území, z něhož se v roce 1926 stal Krugerův národní park.

Národní park Sipadan

Mimořádné bohatství korálových útesů a záruka setkání se žralokem nebo želvou z očí do očí. Mořský park Sipadan v Malajsii je skutečně jedinečným místem. Neobvyklé tvary a formy, tisíce druhů ryb, korálů a sasanek – Celebeské moře obklopující Sipadan je jedním z nejbohatších mořských ekosystémů na světě – to vše čeká na potápěče u břehů Sipadanu. Je to sen pro každého, kdo propadl potápění.

Národní park Denali

Při jízdě žlutým školním autobusem si můžete připadat jako na školním výletě. Jiná auta sem nesmí. Návštěvníky sem lákají medvědi grizzly, šedí vlci, losi a lososi plovoucí v horských řekách. Ten si můžete dát v některé z restaurací v parku.

Nejlépe chutnají v těch s výhledem na nejvyšší vrchol Severní Ameriky McKinley. Věčně zasněžený šestitisícový vrchol se ve skutečnosti v indiánském žargonu nazývá Denali. Podmínky na Aljašce jsou drsné: devět měsíců je zima, fouká silný vítr, silnice jsou nesjízdné. Pak je ale možné pozorovat úchvatnou polární záři.

Zdroje: Redakce, NationalGeographic, Businessinsider

Oblíbené