Spojte se s námi


Novinky

Vladimir Putin povolal na 300 000 rezervistů do služby. Moskevská burza poté zaznamenala propad

Publikováno

dne

Vyhlášení částečné mobilizace prezidentem Vladimirem Putinem otřáslo nejen Ruskem, ale i celým světem. Na tuto zprávu samozřejmě reagovaly burzy, přičemž konkrétně ta moskevská odepsala během chvíle 10 procent. Logicky to tak mělo dopad i na Rubl.

Speciální ruská operace na Ukrajině nejde ani zdaleka podle plánů. Po protiofenzivě ukrajinských vojsk je zahnán Putin do kouta a musí reagovat.

Ve středu ráno proto vyhlásil částečnou mobilizaci a do armády bylo povoláno na 300 tisíc rezervistů, což v Rusku vyvolalo velkou paniku, především v řadách těch, kterých se to přímo týká.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu se v televizní stanici Rossija 24 nechal slyšet, že do služby povolává pouhé procento dostupných zdrojů. Aktuální statistiky padlých na Ukrajině jsou dle dat BBC následovné: téměř 19 000 padlých ruských vojáků a 58 000 jich bylo zraněno.

K situaci se pro iDNES vyjádřil i bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý: „Je to zlomový bod. V tomto okamžiku je zřejmé, že Rusové dospěli k závěru, že jsou vyčerpány všechny možnosti posilování vojsk, které jsou nasazené na Ukrajině. Rusko je dneska v kritickém bodě, kdy muselo udělat některé kroky, aby neztratilo dobyté území na Ukrajině.“

Hlavní index moskevské burzy během chvíle odepsal okolo 10 procent a pád zažil i Rubl, který je aktuálně za 61,35 vůči jednomu dolaru. Ztrácely ale i ruské energetické firmy, konkrétně Rosněfť, která v jednu chvíli spadla o více jak 10 procent a podobný vývoj měly i akcie Gazpromu.

Povolání rezervistů ovšem není jen tak, podle odborníků může celý proces trvat několik měsíců, než budou schopni akce.

Se zajímavou zprávou přišel server The Moscow Times, který informoval o tom, že krátce po projevu ruského prezidenta byly vyprodány téměř všechny letenky do zahraničí.

I proto se očekává, že dojde k velkým protestům, které jsou podle všeho chystané již na středeční večer. Stejně tak, jako na začátku války, se dají čekat početné demonstrace, které se však zatím daří Putinovi velmi dobře rozhánět.

Zdroj: iDNES, The Moscow Times, Rossija 24, BBC

Oblíbené