Spojte se s námi


Ekonomika

Vláda přemýšlí, jak zastavit růst ceny paliv. Ve hře je několik možností

Publikováno

dne

Ruskou agresi na Ukrajině již pociťují také občané Evropské unie. Prudce totiž vzrostly ceny energií, paliv a dalších surovin. Každý stát se se situací vypořádává jinak. Vláda České republiky nyní řeší, jak růstu cen zabránit.

Zdražování paliv začíná mezi obyvateli České republiky působit paniku. Někteří lidé jezdí pro paliva například do Polska, kde tamní vláda zrušila DPH, aby udržela ceny alespoň zčásti pod kontrolou.

Situaci však začíná řešit také vláda pod vedením Petra Fialy. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka (KDU-ČSL)v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News prozradil, že se zvažuje vícero možností.

Ve hře má podle Jurečky být stanovení nejvyšších možných cen, upravení výše daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřebních daní u klíčových produktů, anebo nastavení nových slev na poplatníka.

Zastropování cen se však setkává s odporem i v řadách vládní koalice. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) by to mohlo vést k nakupování zásob a tlaku na růst cen.

Kritická je také opozice, která se domnívá, že kroky vlády jsou extrémně pomalé. Na sociálních sítích se k situaci vyjadřují Andrej Babiš, Alena Schillerová, Radek Vondráček či Karel Havlíček (všichni za ANO).

Jurečka prozradil, že o problému bude vláda jednat ve středu. Následně dodal, že aby mohla být účinná pomoc co nejdříve přijata, musí rychle dojít ke schválení státního rozpočtu.

Negativními dopady protiruských sankcí se bude zabývat také Evropská unie, která na příští týden svolala summit.

Zdroj: CNN Prima News, ČTK, Aktuálně.cz

Oblíbené