Spojte se s námi


Lifestyle

Věříte na život po smrti? Vědci budou potřebovat k rozluštění této otázky ještě mnoho let

Potkali jste se někdy s někým, kdo zažil nějaký prožitek blízký smrti? S někým, kdo byl tak blízko smrti, že viděl tunel, viděl sám sebe, jak odchází duše z těla nebo i jiné zážitky?

Publikováno

dne

Potkali jste se někdy s někým, kdo zažil nějaký prožitek blízký smrti? S někým, kdo byl tak blízko smrti, že viděl tunel, viděl sám sebe, jak odchází duše z těla nebo i jiné zážitky?

Existuje vůbec život po životě? Vědci se nemohou shodnout. Potřebují ještě mnoho let k tomu, aby získali jistotu, že tomu tak je, nebo naopak není. Mnoho lidí ale posmrtnému životu nevěří, nevěří na opuštění duše, která se dostane do jiného těla, třeba i zvířecího.

Existuje spoustu knih a dokumentů

Podle některých odborníků život po smrti opravdu existuje, ale musí se najít důkazy. Existují však dokumenty a také odborné knihy, ve kterých se píše o zážitcích po klinické smrti. Lidé se svěřují filmařům po celém světě.

Asi nejpříjemnější pocity svého života jsem zažila při své smrti. Dívala jsem se na sebe z výšky a uvědomila si, že do svého těla dokážu vstupovat a zase z něj vystupovat,” řekla například Michaela Roserová v dokumentu Byla jsem mrtvá.

Byla přitom v kómatu a ležela na posteli. Nikdo z jejich příbuzných nechápal, jak může tak barvitě vyprávět o svém těle. Prožitky blízké smrti, neboli NDE, zažívají především lidé, kteří se dostanou do stavu klinické smrti, což je zástava dechu a srdeční činnosti.

Během této smrti lidé vidí opouštět vlastní tělo, cestují tunelem nebo se dostanou do jiného světa a nakonec se vrátí zase k sobě a srdeční činnost znovu naběhne. Objektivní odpověď na to, jestli posmrtný život existuje, tak prozatím není. To se během následujících let ale může změnit.

Psychologové se na názoru neshodnou

Psycholog Jeroným Klimeš si myslí, že to není o vědě, ale o ideologiích. Jaký je jeho názor na život po životě? „Zážitky blízké smrti fungují tak, že sice člověka přesvědčují o tom, že posmrtný život existuje, ale na druhou stranu samy o sobě nejsou produktem kontaktu s nadpozemským, nic nedokazují. Kromě toho lidé často nejenže rozmlouvají se svatými, ale i se stále žijícími. Z velké míry tam vstupuje fantazie.“

Přiznal ale, že na posmrtný život věří. Zdá se vám to zvláštní? Některé věci nejdou vysvětlit a jiní odborníci se domnívají, že je posmrtný život hloupost. Nicméně, pokud se lidem stane NDE, odcházejí z nemocnice jako někdo jiný. Vědí, že si mají života vážit a užívat si každou chvilku. 

Lidé se z klinické smrti vracejí takzvaně jiní. Absolutně se nebojí smrti, a ač se dosud snažili o cokoli (o moc, slávu, o vědomosti), tak po návratu dostanou nový smysl života. Tím je učit se milovat další bytosti,” uvedl například Raymond Moody ve své knize Život po životě. A jeho slova Jeroným Klimeš potvrzuje.

Zdroj: Deník

Oblíbené