Spojte se s námi


Cestování

Velikonoční ostrov: Tajemství na druhém konci světa

Velikonoční ostrov se považuje za nejizolovanější ostrov na světě. Přestože ho Evropané objevili před více než dvěma sty lety, stále skrývá mnohá tajemství. Dosud například nevíme, jak místní obyvatelé stavěli své majestátní sochy.

Publikováno

dne

Velikonoční ostrov se považuje za nejizolovanější ostrov na světě. Přestože ho Evropané objevili před více než dvěma sty lety, stále skrývá mnohá tajemství. Dosud například nevíme, jak místní obyvatelé stavěli své majestátní sochy.

Velikonoční ostrov je zvláštním územím Chile a obcí vzdálenou od Chile přes 3 600 km. Původními obyvateli jsou lidé nazývaní Rapa Nui – tak se také jmenuje jejich jazyk a tak ostrov nazývají sami obyvatelé. Domorodci sem přišli z Polynésie a byli to právě oni, kdo postavili světoznámé sochy moai. Název ostrova je spojený s výpravou Holanďana Jacoba Roggeveena, který jej poprvé spatřil o Velikonoční neděli roku 1722.

Celý Velikonoční ostrov má rozlohu pouze 163,6 km2, což je o něco méně než polovina rozlohy Krakova. Hlavní město Hanga Roa je také jediným městem na tak malém ostrově a žijí v něm téměř všichni obyvatelé. Toto město, či spíše vesnice, je hospodářským i kulturním centrem ostrova.

Největším lákadlem jsou sochy Moai

Monolitické sochy moai ze sopečného tufu, které připomínají lidi, vytesali obyvatelé ostrova Rapa Nui v letech 1250 až 1500.Ostrované věřili, že jejich náčelníci jsou potomky bohů a po smrti se opět stanou božskými bytostmi. Sochy moai měly dočasně uchovat jejich duše, které by ostrovanům pomohly. Ačkoli sochy připomínají lidi, nemají nohy a mají přerostlé hlavy.

Sochy se nacházejí podél pobřeží, ale nebyly zde vyrobeny, protože na okraji ostrova rozhodně nebyl žádný lom. Jedna socha váží v průměru 14 tun. Vyvolává otázku, jak byly tyto obrovské moai dopraveny na pobřeží. Předpokládá se, že místní obyvatelé přivázali sochy na jakési dřevěné saně a desítky ostrovanů je táhly pomocí lan.

Jedna socha vypadá jinak než ostatní a nikdo neví proč

Socha Tukuturi je jedinou sochou na ostrově, která vypadá jinak než ostatní, a je záhadou, proč tomu tak je. Tajemná moai klečí a její vzhled je mnohem přirozenější a lidštější než u ostatních soch na ostrově. Má plné tělo, ruce jí spočívají na nohou, hlava je kulatější, vytvarované oči jsou lidštější a zdá se, že má vousy. Tukuturi měří necelé 4 metry a váží asi 10 tun. Sochu postavili z jiné horniny. Místo tufu použili sopečnou kůru.

Kulturní festival pro místní obyvatele

Festival Tapati Rapa Nui (doslova „Týden Rapa Nui“) se koná každoročně v únoru a trvá čtrnáct dní. Poprvé byl uspořádán v 70. letech 20. století za účelem zachování kultury obyvatel Velikonočního ostrova, ale postupem času se stal známým i v jiných částech světa. Vzbudil zájem turistů, kteří dnes v době konání festivalu ostrov rádi navštěvují.

Zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO

Národní park Rapa Nui je součástí Velikonočního ostrova, který je od roku 1995 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Hlavním důvodem zápisu jsou unikátní sochy moai a jedinečná kultura obyvatel, kteří byli po staletí zcela izolováni od zbytku světa.

Rostliny z Ameriky a Polynésie na Velikonočním ostrově

Jedná se o plody chlebovníku, zázvor a škrobová zrna tropických stromů a jedlé kolokázie neboli taro a batát. Poslední dva jmenované druhy byly běžné v zemědělství tichomořských národů.

Zdroje: Onet, NationalGeographic, rainbow, planetscape

Oblíbené