Spojte se s námi


Cestování

Valencie má přes 300 slunečných dní v roce. Město nabízí neotřelou kombinaci klasické a moderní architektury

Valencie je opravdovou španělskou perlou, která jako by byla trochu ve stínu slavné Barcelony a Madridu. Nezaslouženě, protože kromě báječného počasí typického pro tento region a množství pláží nabízí mimo jiné kombinaci starobylé a moderní architektury, která nemá ve světě obdoby.

Publikováno

dne

Valencie je opravdovou španělskou perlou, která jako by byla trochu ve stínu slavné Barcelony a Madridu. Nezaslouženě, protože kromě báječného počasí typického pro tento region a množství pláží nabízí mimo jiné kombinaci starobylé a moderní architektury, která nemá ve světě obdoby.

Třetí největší španělské město nám svou bohatou historii připomíná téměř na každém kroku. Najdeme zde přibližně 1 500 prohlášených kulturních památek a 12 památek světového dědictví. Působivé historické centrum kontrastuje s moderní architekturou, která se nachází mimo jiné ve futuristickém Městě umění a vědy. Tento komplex kulturních a zábavních zařízení se rozkládá na ploše 350 km² a ne nadarmo se mu říká „čtvrť budoucnosti“.

Dvě města v jednom, neboli Valencie

Tato fascinující kombinace nového a starého je ideálním místem pro realizaci vašich vášní. Ciudad de las Artes y las Ciencias, neboli Město umění a věd, bylo vybudováno v bývalém korytě řeky Turia, které je nyní obrovskou zahradou, jež je skutečným rájem pro pěší, běžce a cyklisty. Celek je rozdělen do šesti částí, z nichž každá je skvělým argumentem pro návštěvu Valencie.

Město umění a vědy nám nabízí například planetárium, největší kino ve Španělsku, interaktivní Muzeum vědy prince Felipeho, operu a největší oceanárium v Evropě. Je to místo plné koncertů a výstav, kde se každý týden koná nespočet akcí: večírky pod palmami, laserové show a vystoupení tančících delfínů. A to vše uprostřed nádherné vegetace a neobvyklých mostů a náměstí.

Výběr z tolika atrakcí vám může zamotat hlavu, a přitom je tu ještě historická část Valencie, kterou můžete prozkoumat! Bohatá historie města, které začalo jako římská kolonie založená v roce 138 př. n. l., může fascinovat nejen milovníky historie. Jednou z nejpůsobivějších staveb Valencie je Lonja de la Seda neboli bývalá hedvábná burza, budova zapsaná na seznamu UNESCO. Úžasný výhled na celé město si můžete vychutnat z místního Torres de Serranos.

Budoucnost se střetává s minulostí – na každém kroku

Na seznamu památek by neměla chybět ani gotická katedrála Santa Maria, která byla postavena na místě bývalé mešity. Tato nádherná stavba, která se nachází na náměstí Plaza de la Virgen, ukrývá relikvii, která podněcuje fantazii historiků i religionistů, kterou je bezpochyby Svatý grál – kalich, z něhož měl Kristus pít víno při Poslední večeři.

Tato výše zmíněná kombinace moderny a památek nás dokáže ve Valencii zasáhnout téměř všude. Při procházce městem uvidíme historické náměstí Plaza de l’Ajuntament neboli Radniční náměstí a velkolepý palác, v němž sídlí Muzeum keramiky. S trochou volného času navštívíme přímořskou čtvrť El Cabanyal, která má starou atmosféru rybářského městečka. Zdá se, že hned vedle těchto krásných historických památek se nachází pohádkově krásný a moderní přístav, který donedávna sloužil jako okruh formule 1.

Ať už dáváte přednost historickým památkám nebo moderní architektuře, Valencie je skutečným rájem pro pěší turisty a cyklisty. Mimo jiné se zde nachází dlouhá promenáda u pláže, která nabízí společnost malebných palem. Promenáda nakonec vede ke zmíněné přístavní stezce, určené částečně i pro pěší. Odtud to není daleko na četné stezky v zahradách Jardines Turia.

Pokud se chcete opalovat, tak jedině tady

Španělsko je jednou z nejlepších destinací pro všechny, kteří chtějí mít jistotu dobrého počasí po celou dobu své cesty. Oblast, ve které se Valencie nachází, se může pochlubit průměrným počtem 320 slunečných dní v roce. Nádherné podnebí umožňuje naplno si užívat městskou turistiku, stejně jako procházky a koupání v průzračném moři téměř po celou dobu.

Počasí však není všechno. Okolí nám nabízí téměř 500 km pobřeží se zdánlivě nekonečnými plážemi, skrytými zátokami a průzračnou vodou. V tomto ohledu je valencijský region ve srovnání se zbytkem Španělska dominantní. Comunitat Valenciana se může pochlubit téměř 140 lokalitami oceněnými Modrou vlajkou – aby pláž, přístav nebo přístav získaly toto ocenění, musí splňovat a dodržovat celou řadu přísných kritérií týkajících se životního prostředí, vzdělávání, bezpečnosti a přístupnosti.

V samotném městě na nás čeká celkem 3,5 kilometru nádherných pláží, na které se z centra Valencie snadno dostanete autobusem, metrem nebo na kole. Pokud si rádi užíváme výtvory civilizace v podobě restaurací, barů a promenád, měli bychom se podívat do severní části mapy. Když chceme uniknout ruchu města, je lepší zamířit na některou z jižních pláží. Nejoblíbenější pláží ve Valencii je La Malvarrosa nedaleko přístavu – více než kilometr dlouhá a 100 metrů široká riviéra přitahuje davy koupajících se.

Španělská kuchyně srdcem ve Valencii

Do Španělska nás neláká jen skvělé počasí a báječné pláže. Tento region je proslulý svou vynikající kuchyní a skvělými lidmi! Právě zde se zrodila světoznámá paella. Její původní verze, v níž se do šafránem ochucené rýže přidává králík, kuře, dva druhy fazolí, strouhaná rajčata a sůl, je valencijskou specialitou.

Oblast je také proslulá svými víny a možností navštívit malá, půvabná vinařství. Můžeme zde ochutnat vynikající olivový olej a pomeranče, které svou chutí předčí všechny dostupné v polských obchodech. Místní produkty nejlépe nakoupíte na jednom z nejstarších trhů v Evropě, Mercado Central, postaveném na počátku 20. století. Kromě výše zmíněného je zde nepřeberné množství čerstvých ryb a mořských plodů, stejně jako vynikajících španělských sýrů a uzenin.

Zdroje: onet, redakce, speakandtravel, visitvalencia

Oblíbené