Spojte se s námi


Novinky

Valašsko slaví další archeologický úspěch! Tentokrát v podobě 818 stříbrných mincí

Publikováno

dne

Nečekaný zážitek v podobě nálezu 818 stříbrných mincí a kousků pokladničky neznámé provenience čekal na ženu se synem při procházce v Loučce na Valašskomeziříčsku. Nález je nyní v rukou odborníků z Muzea regionu Valašsko.

Prvního přezkoumání, které proběhlo na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí, se mohli zúčastnit i oba nálezci, jímž bylo poděkováno za odevzdání pokladu a možnosti poodhalit tak další kus historie na tomto území.

Podrobný rozbor bude trvat několik měsíců. Podle archeologa muzea Samuela Španihela zkoumání zachovalejších kusů mincí zatím ukazuje na 17. a začátek 18. století a na dobu Leopolda I. Habsburského.

Nicméně je ještě potřeba provést řadu čištění, konzervací a dalších úkonů. Poté bude moci nález shlédnout i veřejnost a to v některé z poboček Muzea regionu Valašsko.

V současné době se ale ještě archeologové zabývají starším nálezem, kdy skupina kamarádů v roce 2021 našla v Ústí u Vsetína nádobu s pražskými groši z druhé poloviny 14. století.

Celkově ale označil archeologický tým rok 2021 z hlediska nálezů na území Valašska za nejúspěšnější. Pochvalu si tým vysloužil i od ředitele Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitáska, který v rozhovoru pro iDNES neopomenul zmínit dlouhodobou skvělou práci, která se projevuje i na důvěře veřejnosti.

Na začátku tohoto roku archeologický tým Muzea regionu Valašska slavil úspěch s odhalením pozůstatků suterénu domu starého 700 let. Našly se pár metrů od budovy dnešní radnice ve Valašském Meziříčí. Odkryty byly pozůstatky hradeb, velké zásobní jámy z 15. století, barokní dlažba, kašna z první poloviny 17. století a předměty ze 14. století.

Zdroj: iDNES, Valašský deník, Náš Region

Oblíbené